Učili ji, aby mě nenáviděla. Martina mě ale utěšovala i na pohřbu, přiznala Evertová

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
10. 7. 2020 6:41
Začínaly jako kamarádky, vyhrávaly spolu čtyřhry, ale brzy bylo jasné, že si budou velkými rivalkami. Martina Navrátilová a Chris Evertová se staly pod americkou vlajkou hlavními postavami tenisu 70. a 80. let. Média i trenéři z nich udělali rivalky, ale nakonec se z nich staly blízké přítelkyně.
Martina Navrátilová a Chris Evertová
Martina Navrátilová a Chris Evertová | Foto: ČTK

Zprvu to vypadalo, že Evertová našla skvělou parťačku pro debla. Ty dvě se geniálně doplňovaly. Američanka byla skvělou střelkyní od základní čáry, která zřídkakdy vyrobila chybu, kdežto rodačka z Řevnic vynikala u sítě. Její voleje obdivoval celý svět. 

Však taky bok po boku v roce 1975 a 1976 vyhrály nejprve French Open a poté i Wimbledon. Během toho Navrátilová zažádala o americké občanství a její tenisový růst nabral obrátky. O dva roky starší Evertová pochopila, že z nich dvou parťačky být nemohou, protože si budou na okruhu tvrdě konkurovat.

"Zpočátku jsem ji porážela, i v tréninku, ale pak mě začala porážet ona a já cítila, že k ní mám až příliš blízko, tak jsem naše deblové partnerství raději ukončila," přiznala pro agenturu AP Evertová.

Odehrály proti sobě pak neuvěřitelných 14 grandslamových finále, z nichž deset ovládla československá emigrantka. 

"Tehdy ji trénovala Nancy Liebermanová a ta ji učila mě nenávidět, jako každou soupeřku. Takže jsme si šly po svém a dál jsme se už moc nepřátelily," vzpomíná Evertová.

Obě se postupně prostřídaly na tenisovém trůnu. Rodilá Američanka sedmkrát končila rok jako světová královna, Navrátilová zase vydržela na vrcholu žebříčku 332 týdnů, což je druhý nejvyšší počet v historii. 

Jejich rivalitu tak trochu podtrhuje shodný počet vyhraných singlových grandslamů, obě jich nasbíraly 18. 

"Spojil nás pak Fed Cup, trochu jsme se zase sblížily, ale jen tak, jak to rivalita dovolovala," naznačila Evertová. V 80. letech spolu týmovou soutěž vyhrály hned třikrát. 

Opravdu dobře vycházet spolu začaly, až když jejich kariéry spěly ke konci. O dva roky starší Evertová tu svou ukončila v roce 1989. Navrátilová o pět let později, i když pak si ještě výrazně prodloužila sportovní život v deblu. 

"Teď je Martina jednou z mých nejlepších přítelkyň. Už nemáme žádnou rivalitu. Není mezi námi žádný problém. Musím říct, že si ji teď jako člověka užívám," uvedla Američanka.  

Dokonce jí Navrátilová byla oporou v době, kdy to nejvíc potřebovala. "V únoru mi zemřela sestra a Martina přijela na pohřeb, zůstala i na smuteční hostinu až do deseti večer," přiznala Evertová.

 

Právě se děje

Další zprávy