Strach o Naomi. Vymklo se to a explodovalo, kariéra šampionky je v ohrožení

Aleš Vávra Aleš Vávra
1. 6. 2021 13:36
Tenis má novou královnu, vznešeně se neslo světem sportu před pár měsíci. Naomi Ósakaová ziskem čtvrtého grandslamového titulu nenechala nikoho na pochybách, komu bude patřit piedestal nejvlivnější ženské osobnosti po nevyhnutelném úpadku Sereny Williamsové. Nešťastné události letošního Roland Garros ale všechno změnily.
Naomi Ósakaová v prvním kole Roland Garros.
Naomi Ósakaová v prvním kole Roland Garros. | Foto: Reuters

Během čtyř let se japonské tenistce od základů změnil život. V létě 2017 se mladičká teenagerka teprve zabydlovala v elitní stovce a ve druhém kole Wimbledonu tehdy porazila Barboru Strýcovou. Mezi novináře na tiskovou konferenci pak dorazilo zjevení.

Bezprostřední dívka svými bystrými, otevřenými reakcemi bez tradičních klišé získávala sympatie všech přítomných, sálalo z ní upřímné charisma i skromnost, její nadšený obličej jen hrál upřímnými úsměvy. 

O rok později přišel její prudký vzestup. Ósakaová ve slavném finále US Open porazila Williamsovou, její životní duel ale provázely protesty americké legendy a nesportovní reakce amerických fans, které zakřiknutou Japonku dohnaly k slzám.

"Od té doby jsem trpěla dlouhými záchvaty depresí, zhoršila se moje sociální úzkost," přiznala nyní.

Když za pár měsíců poprvé ovládla i Australian Open, stala se globální hvězdou první velikosti. Introvertní dívenka si zvykala na slávu, konec soukromí i na mnohamilionové příjmy, které rychle násobilo i obrovské množství reklamních aktivit. 

Její projev na tiskovkách začal být diametrálně jiný, zejména po porážkách. V roce 2019 po selhání v prvním kole Wimbledonu vydržela v místnosti jen čtyři minuty, pláč se jí dral do očí, přestože s ní zástupci médií jednali s nejvyšší mírou empatie.

"Tenisový tisk ke mně byl vždycky laskavý a chci se omluvit těm novinářům, kterým jsem svými slovy ublížila," potvrdila Ósakaová v prohlášení, v němž oznámila překvapivé odstoupení z letošního French Open. "Ale prostě nejsem od přírody dobrý řečník a před tiskovkou jsem vždycky cítila obrovské vlny úzkosti," dodala třiadvacetiletá rodačka z Ósaky.

Tenisovou veřejnost i fanoušky svým rozhodnutím zanevřít na nějaký čas na sport, který jí přinesl bohatství a slávu, zanechala v šoku a obavách.

"Pokud nedokáže spolupracovat s médii v Paříži, pak to nedokáže ani na Wimbledonu nebo US Open. To znamená, že je její kariéra kvůli psychickým problémům v ohrožení," prohlásil Boris Becker.

Bývalý německý šampion se přidal k drtivé většině tenisových osobností, které spojuje jednoznačný názor: komunikace s médii je neodmyslitelnou součástí profesionálního sportu.

"Je to součást téhle práce. Bez médií nejsou žádné prize money, žádné smlouvy," dodal Becker.

Rafael Nadal zase před pár dny vysvětloval: "Z mého pohledu jsou média velice důležitou součástí našeho sportu. Musíme být připraveni přijmout otázky a snažit se je zodpovědět. Bez lidí píšících zprávy a informujících o našich výsledcích z celého světa bychom nebyli takovými sportovci, jakými dnes jsme."

Daniil Medveděv uznal, že předstoupit před novináře po prohraném zápase není příjemné. "Na druhou stranu, stalo se mi mockrát, že jsem šel na tiskovku s velkou nechutí, opravdu zlou náladou, ale po ní jsem se cítil mnohem líp," uvedl ruský tenista.

"Pro mě je situace kolem Naomi absolutním šokem," uvedl expert stanice Eurosport a bývalý hráč Alex Corretja.

"Její rozhodnutí nemluvit s tiskem pro mě bylo těžké k pochopení. Je mi jí líto. Vymklo se jí to z rukou a explodovalo," prohlásil Španěl a nepřímo přiřkl část viny sociálním sítím: "V téhle době cítíte, že o vás kvůli sociálním sítím mluví celý svět. Je to mnohem více stresující než dřív."

Podle Matse Wilandera se Ósakaová do všeho příliš zamotala. Na sítích se v minulém roce snažila působit angažovaně, pravidelně mluvila o tom, že sportovec by měl využívat svou platformu a používat svůj hlas. Na Australian Open se třeba aktivně zapojila do podpory hnutí Black Lives Matter. 

"Nemůžu se do ní úplně vcítit, nikdy jsem neměl psychické problémy, nikdy jsem neměl problém mluvit s tiskem. Ale my jsme neměli sítě, byla to kompletně jiná situace. Naomi má miliony followerů a ti chtějí slyšet, co si myslí. Ten tlak je obrovský," prohlásil Wilander.

Ósakaová si vybrala neomezený prostor sociálních médií, podle bývalého australského hráče Samuela Grotha však jde o nebezpečnou cestu.

"Tiskové konference navštěvují akreditovaní pracovníci médií, řada z nich si s hráči vytvořila blízké vazby. Platformy sociálních sítí jsou naproti tomu bezedným prostorem plným trollů a robotů, co se nikomu nezodpovídají a mají jen minimální zásady slušnosti," napsal ve svém sloupku pro Herald Sun.

Tenisové osobnosti teď doufají, že japonské hráčce pomůže ohlášená pauza k tomu, aby si srovnala myšlenky.

"Soucítím s ní, chtěla bych ji obejmout. Musíme jí dát čas, aby si to vyřešila po svém, současně je ale důležité, aby se nebála vyhledat pomoc a o svých problémech mluvila," vzkázala své nástupkyni Serena Williamsová.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

V hotelu v polské Vratislavi byl nalezen mrtvý Čech, jde zřejmě o hledaného vraha

V hotelu v polské Vratislavi byl v úterý odpoledne nalezen mrtvý muž z Česka a s největší pravděpodobností jde o podezřelého z vraždy ženy v hotelu v Praze. Na Twitteru to večer uvedl mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Další informace policie poskytne pravděpodobně během středy.

"S největší pravděpodobností se může jednat o hledaného dvaačtyřicetiletého muže. Spolupracujeme s polskými kolegy," napsal Rybanský. Policie po muži pátrala od soboty, v pondělí na Brněnsku našla vůz, ve kterém odjel z místa činu v Praze.

Muž podle policie ženu v pražském hotelu zastřelil. O pomoc v pátrání kriminalisté požádali veřejnost, lidé se ale muže neměli pokoušet zadržet, protože podle policie byl ozbrojený a nebezpečný. Policie předpokládala, že muž mohl vycestovat do zahraničí.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Třetí vlna francouzských protestů proti penzijní reformě přinesla pokles účasti

Ve Francii v úterý znovu stávkovali pracovníci hromadné dopravy, učitelé, či zaměstnanci energetických společností, kteří nesouhlasí s návrhem důchodové reformy z dílny vlády a prezidenta Emmanuela Macrona. Do ulic francouzských měst potřetí za poslední tři týdny vyšly statisíce nespokojených lidí, účast na manifestacích nicméně podle policie i organizátorů oproti druhé lednové vlně protestů klesla. Reforma, kterou nyní posuzují zákonodárci, předpokládá, že většina Francouzů bude do důchodu odcházet v 64 letech, tedy o dva roky později než dosud.

Stávka podle agentury Reuters omezila provoz na železnici, narušena byla školní výuka a zastavila se i distribuce ropných produktů. Odbory opět vyzvaly lidi, aby vyšli do ulic ve velkém počtu, a protestní pochody se konaly v desítkách měst včetně Nice, Marseille, Toulouse, Nantes a také v Paříži. V metropoli demonstranti, mnozí z nich mladí, pochodovali od Opery a nesli transparenty s hesly jako "Zachraňte svůj důchod" a "Zdaňte miliardáře, ne babičky".

Ministerstvo vnitra vpodvečer oznámilo, že napříč Francií policie zaznamenala 757 tisíc demonstrantů. První dvě stávky proti důchodové reformě 19. a 31. ledna vylákaly do ulic podle policie pokaždé něco přes milion lidí. Odborová centrála CGT dnes hlásila účast "téměř dvou milionů" lidí, i v jejím případě se ovšem jednalo o nižší součet oproti minulému týdnu, kdy hovořila o 2,8 milionech protestujících.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Kovosou souhlasí s plánem na urovnání vztahů se Srbskem

Kosovo v podstatě souhlasilo s unijním plánem na urovnání vztahů se Srbskem. V úterý to uvedl zmocněnec EU pro kosovsko-srbský dialog Miroslav Lajčák, který v uplynulých dnech jednal s nejvyššími politickými představiteli v Prištině a Bělehradu. V minulosti mělo Kosovo výhrady mimo jiné ke vzniku sdružení srbských obcí na severu země. Podle kosovského premiéra Albina Kurtiho si ale podepsání plánu vyžádá další jednání.

Lajčák na Twitteru uvedl, že jednal v Prištině s premiérem Kurtim a v Bělehradě se srbským prezidentem Aleksandarem Vučičem. "Jsem rád, že nyní Kosovo v podstatě přijalo návrh Evropské unie," napsal. Obdobně se vyjádřil i kosovský premiér Kurti, podle kterého jeho země přijala "unijní návrh na normalizaci vztahů mezi Kosovem a Srbskem". "Některé otázky ohledně mezinárodních záruk, zavedení mechanismů či časové posloupnosti se budou řešit na příštích rozhovorech v Bruselu," uvedl Kurti.

Návrh plánu, který původně vypracovaly Německo a Francie, nebyl nikdy oficiálně zveřejněn. Priština měla největší výhrady ke vzniku sdružené obcí na severu země, kde dominuje srbské obyvatelstvo. To by podle kosovské vlády malou zemi rozdělilo podle etnické skladby, jak se děje například v Bosně a Hercegovině. V případě Srbska dohoda počítá s tím, že Bělehrad přestane blokovat vstup Kosova do mezinárodních organizací, například OSN. S uznáním samostatnosti Kosova ale návrh nepočítá.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Svět se potýká s nedostatkem mědi, může trvat až do roku 2030

Svět se v současné době potýká s nedostatkem mědi. Přispívají k tomu problémy s dodávkami z Jižní Ameriky a vyšší poptávka. Deficit bude trvat celý letošní rok, uvedl server CNBC. Podle jednoho z analytiků by na trhu mohl nedostatek trvat až do konce desetiletí. Měď je přitom považována za jeden z ukazatelů ekonomického zdraví díky jejímu rozsáhlému využití a její nedostatek by mohl být indikátorem toho, že globální inflační tlaky by se mohly zhoršit, což by následně donutilo centrální banky pokračovat ve zvyšování úroků.

"Již nyní předpovídáme výrazný deficit mědi do roku 2030," řekl viceprezident společnosti Wood Mackenzie pro kovy a těžbu Robin Griffin. Přisuzuje to především pokračujícím nepokojům v Peru a vyšší poptávce po mědi v odvětví zaměřeném na energetickou transformaci.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy