Rozjeté Češky berou sezonu útokem. Mimořádný počin je stále reálnější

Aleš Vávra Aleš Vávra
27. 6. 2023 6:29
Český ženský tenis zažívá po loňském zklamání mimořádnou sezonu. V ročníku 2022 zůstal po dlouhých dvanácti letech bez účastnice na prestižním Turnaji mistryň, podniku určeném pro osm nejlepších hráček sezony. V aktuálním ročníku ale na postup mezi vyvolené stále důrazněji útočí hned tři Češky.
Petra Kvitová.
Petra Kvitová. | Foto: Reuters

Po pařížské antukové pohádce Karolíny Muchové a jejím raketovém vzestupu mezi bodově nejmajetnější hráčky sezony posílily své pozice mezi elitou i další dvě české kandidátky.

Po přechodu na trávu se okamžitě prosadily Petra Kvitová s Barborou Krejčíkovou. 

Dvojnásobná wimbledonská vítězka Kvitová bez ztráty jediného setu ovládla Berlín a získala po Miami už druhý titul aktuálního ročníku. Šampionka Roland Garros Krejčíková, která v únoru po impozantních výhrách nad třemi nejlepšími tenistkami světa zvedala trofej v Dubaji, došla až do finále i nyní v Birminghamu. 

Díky těmto úspěchům nabyl aktuální žebříček Race to WTA Finals pro český tenis značně lichotivé podoby. Na zavíráku sezony by se podle aktuálního pořadí hrál atraktivní šlágr Češky proti zbytku světa.

Nejvýše z triumvirátu je Muchová na pátém místě, a jak přiznal její trenér Emil Miške hned po Roland Garros, pořadí už bedlivě sleduje a po premiéře na Turnaji mistryň touží.

Kvitová díky 31. titulu kariéry poskočila o pět míst hned za ni, Krejčíková se posunula o pozici vzhůru na sedmou příčku.

Vyvolenou osmičku by momentálně doplnily výrazně bodově odskočené superhvězdy Běloruska Aryna Sabalenková, Polka Iga Šwiateková a Kazaška Jelena Rybakinová, které už tenisový svět kvůli jejich letošní dominanci překřtil na "velkou trojku".

Čtvrtá v pořadí je Američanka Jessica Pegualová a osmá její krajanka a deblová partnerka Coco Gauffová.

Česká singlistka minulý rok na Turnaji mistryň výjimečně konaném v texaském Fort Worthu chyběla poprvé po dvanácti letech, alespoň jedna Češka startovala na prominentní akci každý rok od sezony 2011, kdy Kvitová v Istanbulu rovnou slavila titul.

Před rokem 2011 měl český tenis zase dlouhou pauzu, bez účastnice byl mezi lety 1999 a 2010 po éře Jany Novotné.

Pořadí WTA Race (letošní bodový zisk) k 11. září:

1. Aryna Sabalenková (Bělorusko) - 8210 bodů
2. Iga Šwiateková (Polsko) - 6905 bodů
3. Coco Gauffová (USA) - 5620 bodů
4. Jelena Rybakinová (Kazachstán) - 5476 bodů
5. Jessica Pegulaová (USA) - 4405 bodů
6. Markéta Vondroušová (Česko) - 3661 bodů
7. Karolína Muchová (Česko) - 3650 bodů
8. Uns Džábirová (Tunisko) - 3211 bodů
-----------------------------------------------------------------
9. Madison Keysová (USA) - 2737 bodů
10. Petra Kvitová (Česko) - 2590 bodů
11. Belinda Bencicová (Švýcarsko) - 2571 bodů
12. Jelena Ostapenková (Lotyšsko) - 2405 bodů
13. Darja Kasatkinová (Rusko) - 2240 bodů
14. Beatriz Haddadová Maiaová (Brazílie) - 2111 bodů
15. Maria Sakkariová (Řecko) - 2041 bodů
16. Barbora Krejčíková (Česko) - 2003 bodů

Zdroj: Sport

V posledních deseti ročnících mělo Česko hned čtyřikrát dvojnásobnou účast. V roce 2015 se ke Kvitové přidala Lucie Šafářová, v letech 2018 a 2019 zase Karolína Plíšková. Před dvěma lety hrály Turnaj mistryň Plíšková s Krejčíkovou.

Na okruhu letos ještě leží značná porce bodů, ta největší pochopitelně na zbývajících grandslamech, tedy Wimbledonu a US Open, a na čtyřech "tisícovkách": v Montrealu, Cincinnati, Guadalajaře a Pekingu.

Turnaj mistryň by se měl uskutečnit na začátku listopadu, pořadatelství ještě nebylo oficiálně přiděleno, o tom, že to bude Šen-čen, ovšem nikdo nepochybuje.

Dvanáctimilionové čínské město mělo mistrovské klání hostit dlouhodobě už od roku 2021, nejprve ale zasáhl covid, kvůli němuž se turnaj stěhoval do mexické Guadalajary, minulý rok zase kauza kolem bývalé světové deblové jedničky Pcheng Šuaj.

Ženská tenisová asociace (WTA) v prosinci 2021 zavedla bojkot turnajů v Číně poté, co Pcheng Šuaj na sociálních sítích obvinila bývalého významného komunistického funkcionáře ze sexuálního napadení. Následně zmizela z veřejného života a panovaly obavy o její bezpečí.

Šéf WTA Steve Simon ale v dubnu prohlásil, že tenistka žije s rodinou poklidně v Pekingu a návratu na čínský trh, který světovému tenisu přináší obrovské peníze, tak z pohledu asociace nic nebrání.

Šen-čen má podle smluv hostit Turnaj mistryň až do roku 2030.

 

Právě se děje

Další zprávy