Čeští muži jsou v kvalifikaci US Open stoprocentní, ženské derby pro Krejčíkovou

Sport Sport
20. 8. 2019 20:43
Všichni tři zástupci českého mužského tenisu prošli do druhého kola kvalifikace US Open. Zdeňka Koláře napodobili Lukáš Rosol i Jiří Veselý. Mezi ženami zvládly první kolo Barbora Krejčíková a Tereza Martincová.
Jiří Veselý zvládl vstup do kvalifikace na US Open.
Jiří Veselý zvládl vstup do kvalifikace na US Open. | Foto: Reuters

Kolář v noci zvládl třísetové utkání proti domácímu Michaelu Mmohovi a zvítězil 2:6, 6:1, 7:6. Dvaadvacetiletý český tenista usiluje v New Yorku o první postup do hlavní fáze grandslamu v kariéře a ve druhém kole vyzve Belgičana Kimmera Coppejanse.

Martincová, která hrála hlavní soutěž US Open před dvěma lety, zdolala Slovinku Dalilu Jakupovičovou rovněž ve třech sadách 6:4, 3:6, 6:2. Soupeřkou nasazené hráčky číslo 27 bude ve druhém kole kvalifikace Ajano Šimizuová z Japonska.

Odpoledne zasáhlo do boje dalších pět Čechů. Veselý si poradil s Portugalcem Pedrem Sousou 6:4, 7:5, Rosol zvládl duel proti Slovinci Blaži Rolovi poměrem 7:5, 3:6, 6:1. Na Rosola čeká v dalším kole nasazená šestka kvalifikace Ital Salvatore Caruso, proti Veselému půjde Jason Jung z Tchaj-wanu.

Krejčíková v českém derby vyřadila Terezu Smitkovou po výsledku 6:1, 7:6 a narazí na domácí hráčku Asii Muhammadovou. Bývalá deblová světová jednička a nasazená kvalifikační šestnáctka usiluje o první start na US Open ve dvouhře.

Vedle Smitkové skončila i pražská rodačka ukrajinského původu Anastasia Zarycká po prohře 5:7, 0:6 od Anny-Leny Friedsamové z Německa.

Úspěšnou pětici Čechů doplňuje v druhém kole Denisa Allertová, která si postup uhrála v pondělí večer proti Reese Brantmeierové z USA. Druhou ze tří potřebných výher bude chtít vybojovat proti Ankitě Rainaové z Indie.

Kvalifikace na tenisový grandslamový turnaj US Open v New Yorku:

Muži - 1. kolo:

Kolář (ČR) - Mmoh (USA) 2:6, 6:1, 7:6 (7:1), Veselý (ČR) - P. Sousa (Portug.) 6:4, 7:5, Rosol (ČR) - Rola (Slovin.) 7:5, 3:6, 6:1.

Ženy - 1. kolo:

Martincová (27-ČR) - Jakupovičová (Slovin.) 6:4, 3:6, 6:2, Krejčíková (16-ČR) - Smitková (ČR) 6:1, 7:6 (7:5), Friedsamová (Něm.) - Zarycká (ČR) 7:5, 6:0.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Commerzbank v rámci úsporných opatření zruší 10 000 pracovních míst, píše německý list

Nový šéf německé banky Commerzbank chce zrušit 10 000 pracovních míst a zavřít stovky poboček. Oba kroky jsou součástí změny strategie banky. Jako první o věci informoval ve čtvrtek německý list Handelsblatt.

Commerzbank v létě hodlala představit novou strategii, včetně dalších úsporných opatření. Na začátku července ale rezignovali na své funkce generální ředitel Martin Zielke a předseda dozorčí rady Stefan Schmittmann, takže se banka rozhodla prezentaci odložit.

Na zrušení 2300 pracovních míst se v prosinci dohodlo nové vedení společnosti s odbory. Agentura Bloomberg už dříve napsala, že nový ředitel Manfred Knof, který se funkce ujal na počátku ledna, a předseda dozorčí rady Hans-Jörg Vetter pracují na ambicióznějším plánu snižování nákladů.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Disident Jiří Wonka uspěl se soudní rehabilitací za omezení osobní svobody

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti. Právní zástupce Lubomír Müller u soudu uvedl, že jde o morální satisfakci, do dnešního dne se Wonkovi nikdo neomluvil.

"To byla perzekuce, to si nikdo neumí představit. Dva dny jsem byl neoprávněně zadržován na psychiatrii. Doktoři se mnou nechtěli nic mít, říkali, ježišmarjá, zítra vás pustíme zadním vchodem, my to ani neřekneme estébákům," řekl novinářům Wonka.

Jiří Wonka podepsal Chartu 77. Následně ho vyhodili z práce, živil se pak jako dělník. Byl opakovaně stíhaný za protestní dopisy úřadům a soudům. V roce 1986 v bytě disidenta Pavla Wonky, jeho bratra, StB zabavila 7500 korun. Podle Jiřího Wonky byly peníze jeho.

Jiří Wonka podal žalobu, soud, který ji zamítl, se konal 23. listopadu 1988. Po skončení za ním přišli dva příslušníci StB. Podle Wonky se neprokázali žádným oprávněním a chtěli, aby šel s nimi. Wonka se chytil ústředního topení a volal o pomoc. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří přijeli, vyhodnotili jeho chování jako narušování veřejného pořádku. Policisté mu nasadili mu pouta, odvlekli ho do auta a odvezli na okresní správu SNB. Lékařka pak doporučila Wonkovo vyšetření na psychiatrii, kam ho navečer odvezli. Na příjmu Wonka uvedl, že je "celý zmlácený a má chromé horní končetiny". Stěžoval si na "brutální zákrok policie", že mu příslušníci SNB "pohmoždili ruce a sešlapali ho do auta".

Zdroj: ČTK
Další zprávy