Soupeře prosí o radu Googlem. Teď neslyšící tenista uhranul první výhrou na okruhu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
20. 8. 2019 14:01
Skóre sleduje jen na světelné tabuli a o autech se dozvídá z gest lajnových rozhodčích. Tenista I Tuk-i z Jižní Koreje je odmalička neslyšící, ale sen o profesionální tour kvůli tomu nezaplašil. V pondělí se ve Winston-Salemu dočkal premiérové výhry na okruhu ATP.
Korejský tenista I Tuk-i
Korejský tenista I Tuk-i | Foto: ČTK

Hluchotu mu lékaři diagnostikovali ve dvou letech. Sport a obzvláště tenis rodákovi z Čečchonu ale natolik učaroval, že se jím chtěl živit. Vůbec nekoukal na to, co si myslí ostatní.

"Lidé si ze mě dřív dělali legraci. Říkali, že bych neměl hrát tenis. Bylo to složité, ale rodina i přátelé mi pomohli tím projít. Chtěl jsem všem dokázat, že to zvládnu. A vyslat signál dalším sluchově postiženým, aby se nenechali odradit. Pokud budete makat, zvládnete cokoli," přiznal jednadvacetiletý Korejec.

Dospělé challengery začal objíždět už ve 14 letech a pomalu se propracovával žebříčkem. Už byl i 130. na světě, ale momentálně sídlí na začátku třetí stovky. Své zdravé kolegy nepřestává udivovat, i když má ke špičce pořád daleko.

"Porazil jsem ho před několika lety, po zápase ke mně přišel s Google translatorem v telefonu a s napsanou otázkou 'kde jsou moje slabiny?'. Někdo, kdo je hluchý a neumí moc dobře anglicky, aby se s tím takhle popasoval a hrál? Já bych to nedokázal, klobouk dolů," nechal se slyšet Američan Tennys Sandgren.

Nejde totiž jen o komunikaci, kvůli které je sluch důležitý. "Strašně moc se toho tenista naučí z toho, jak zní jeho i soupeřovy údery. Když tuhle možnost nemáte, musíte mít neskutečný talent, abyste to zvládli," dodal 73. tenista světa. 

Slova obdivu má pro Korejce i britská hvězda Andy Murray. "Kdybych hrál se sluchátky na uších, měl bych problém odhadnout rychlost i rotaci míče. Musí to být obrovská nevýhoda," uvedl.

I Tuk-i se musí během zápasů vypořádávat i s jinými nástrahami. V jeho pondělním vítězném duelu proti Henri Laaksonenovi se v závěru druhého setu rozbila tabule se skóre, která hlásila z jeho pohledu stav 40:15, přitom měl o fiftýn méně. 

Se sudím na umpiru se nedokázal na dálku domluvit na správném výsledku a jeden z dobrovolníků na turnaji mu tak napovídal ukazováním číslic na prstech ruky. 

Když dokonal životní úspěch a sesypali se na něj zahraniční novináři, kteří chtěli slyšet jeho příběh, musela mu s překladem pomáhat jeho snoubenka. Sám mluví hlavně korejsky a vzhledem k indispozici ani v ní mu není snadné rozumět. Neumí ani znakovou řeč, protože se odmalička učil pouze odezírat ze rtů.

"Ale užívám si to tu. V Americe se mi líbí. Už se těším na další zápas. Půjdu do něj se stejným zápalem jako do toho prvního a uvidíme, co se stane," prohlásil před bitvou druhého kola ve Winston-Salemu proti Polákovi Hubertu Hurkaczovi.

 

Právě se děje

Další zprávy