Nepoměr v odměnách zostřil debatu. Největší balík historie ale dostanou ženy

Aleš Vávra Aleš Vávra
20. 8. 2019 15:41
Po posledních turnajích v Torontu a Cincinnati opět přicházejí na přetřes nekonečné diskuse o rovnosti odměn tenistů a tenistek.
Serena Williamsová a Bianca Andreescuová, finalistky tenisového Rogers Cupu.
Serena Williamsová a Bianca Andreescuová, finalistky tenisového Rogers Cupu. | Foto: ČTK

Jak je možné, že si i poražený finalista ze Cincinnati David Goffin vydělal víc než nová šampionka Western and Southern Open Madison Keysová? A proč si vítězka Rogers Cupu Bianca Andreescuová přišla jen cca na polovinu sumy, kterou za titul získal Rafael Nadal? 

Neslýchané, zpátečnické, ostudné. Taková adjektiva padají směrem k pořadatelům prestižních severoamerických podniků.

Zatímco grandslamové turnaje odměny dávno srovnaly bez ohledu na pohlaví, menší turnaje často schytávají kritiku. Na rozdíl od turnajů velké čtyřky na nich přitom neplatí jeden z nejvážnějších argumentů proti rovnosti: muži i ženy na nich hrají shodně na dva vítězné sety.

Po Cincinnati se debata opět výrazně zostřila. Nejcennější tituly dosavadní kariéry získali v Ohiu Rus Daniil Medveděv a Američanka Madison Keysová. Mužský šampion za triumf inkasoval 1,1 milionu dolarů (přibližně 25,6 milionu korun), ženská vládkyně pouze 544 500 tisíc (12,6 milionu korun).

Důvodem obrovského rozdílu je prostý fakt. V Kanadě i v Cincinnati se v mužské kategorii hrají turnaje nejvyšší jakosti ATP Tour 1000, takzvané Masters. V ženské kategorii jde ale jen o druhou nejvyšší kvalitativní úroveň - WTA Premier 5.

Ta však reálně není o nic horší než ta nejvyšší - WTA Premier Mandatory. Nehledě na to, že mužských "tisícovek" je celkem devět, naproti pouhým čtyřem nejprestižnějším turnajům žen.

Také bodové ohodnocení rozhodně neodpovídá brutálnímu rozdílu ve výdělku. Vítěz Masters 1000 získává tisíc bodů do žebříčku, šampionka WTA Premier 5 pouze o sto bodů méně. 

"Musíme rozhodně zapracovat na tom, abychom ty velké rozdíly eliminovali. Dobrá zpráva je, že majitelé některých turnajů, kde hrají muži i ženy, tomu jsou nakloněni," řekl před časem šéf WTA Steve Simon. 

Kanadský Rogers Cup už vyslal první signál. Mluvčí kanadské tenisové asociace oznámil: "Propast mezi finančním oceněním obou pohlaví nás znepokojuje, v následujících letech ji budeme řešit." 

Pro zajímavost, třeba na pekingském China Open je situace opačná. Ženy tam hrají turnaj za tisíc bodů, muži za polovinu, což se odráží i na výdělcích.

Pokud muži a ženy dostávají na turnaji stejně bodů, mají i stejně peněz. Například v tisícibodovém Indian Wells. Vítězka Andreescuová tam letos připsala na konto 1,354 milionu amerických dolarů (31,5 milionu korun), navlas stejně jako její mužský protějšek Dominic Thiem.

Naprosto vyrovnané to samozřejmě bude i na nadcházejícím US Open - šampioni ženské i mužské dvouhry si přijdou na 3,85 milionu dolarů (90 milionů korun).

Turnaj v Cincinnati, který se hrál minulý týden, nicméně přinesl výrazný paradox. V papírově méně významném podniku žen startovalo všech deset nejlepších tenistek současného žebříčku. Naproti tomu v mužském pavouku hned tři hvězdy chyběly - Rafael Nadal, Dominic Thiem a Fabio Fognini.

Ukázalo to, jak moc je současný systém zvláštní a jak malou budí důvěru, což potvrdily i následné třenice a mnohé nesouhlasné reakce na sociálních sítích.

Na druhou stranu, tenis, co se týče rovnosti odměn, míří neustále dopředu. 

Přelomový v tomto ohledu bude zejména podzimní Turnaj mistryň. Nový ročník prestižního klání bude premiérově hostit čínský Šen-čen a prize money se oproti loňské sezoně až zdvojnásobí. Vítězka si může vydělat až 4,725 milionu dolarů (110 milionů korun), to v případě, když turnajem projde bez porážky. Nejnižší možný výdělek šampionky pak bude činit i tak astronomických 4,115 milionu dolarů (96 milionů korun).

V každém případě půjde o nejvyšší odměnu v historii tenisu - bez ohledu na pohlaví.

Tenistky za nečekaný rekordní průlom ale mohou vděčit jednomu konkrétnímu sponzorovi. Obrovské peníze do WTA Finals napumpuje japonský kosmetický gigant Shiseido.

 

Právě se děje

Další zprávy