Rasismus, nebo jen vtip? Svět se zbláznil, říká autor Sereniny kresby. Hrozí mu smrtí

Aleš Vávra Aleš Vávra
12. 9. 2018 12:41
Karikaturista australského deníku Herald Sun Mark Knight čelí tvrdé kritice za kresbu tenistky Sereny Williamsové.
Karikatura Sereny Williamsové v Herald Sun (AP)
Karikatura Sereny Williamsové v Herald Sun (AP) | Foto: Mark Knight, ČTK

Praha - Více než tři a půl roku po teroristickém útoku na redakci francouzského magazínu Charlie Hebdo se znovu otevírá široká diskuse o tom, zda má mít karikatura a satira obecně nějaké hranice, nebo jestli je kontroverze a přehnané vyobrazení situace její podstatou.

Obrovskou vlnu reakcí vyvolal Mark Knight, autor kreslící pro australský Herald Sun.

Po nedělním finále tenisového US Open zobrazil vztekající se americkou superstar Serenu Williamsovou a v pozadí španělského sudího Carlose Ramose s vítězkou závěrečného grandslamu sezony Naomi Ósakaovou. Okamžitě čelil drtivé kritice.

"Kresba je odporná z mnoha úhlů pohledu. Obsahuje jednoznačný rasismus i sexismus," reagovala Národní asociace černošských žurnalistů.

Karikaturu odsoudila celá řada osobností společenského života, novinářů a aktivistů.

Mezi nimi je například i slavná spisovatelka J. K. Rowlingová, autorka knih o Harrym Potterovi. Její příspěvek měl na sítích obrovský dosah, na Twitteru má přes 140 tisíc lajků.

Nebo Bernice Kingová, dcera legendárního aktivisty Martina Luthera Kinga jr. Ta nesouhlasně reagovala na to, když Herald Sun vyjádřil svému karikaturistovi plnou podporu.

Ostrým tweetem se prezentoval také herec Ron Perlman, mimo jiné představitel komiksového Hellboye: "O Herald Sunu toho moc nevím. Ale vím, že Mark Knight by neměl být zaměstnán nikde na této planetě."

Americký list The Washington Post si všiml, že kresba Williamsovou zobrazuje podobným stylem, jakým to činily jednoznačně rasistické karikatury běžné z 19. a 20. století. A kritikům se nelíbilo ani vyobrazení Ósakaové, kterou Knight nakreslil coby blonďatou dívku se světlou pletí.

Sportovní novinářka z britského Guardianu Anna Kesselová tweetovala následovně: "O Sereně Williamsové si můžeme myslet cokoli, ale shodneme se na tom, jak moc je ta kresba nechutná. Vymazat tmavou pleť Naomi Ósakaové a zároveň tak nevhodně zvýraznit rasu Sereny je obscénní."

Ihned po kritice se objevil rovněž výrazný zástup Knightových zastánců. Ti naopak v kresbě vidí humornou stránku věci a vyzývají k většímu nadhledu.

"Lidé, kteří kritizují práci Marka Knighta, jsou ti samí, kteří plakali pro zavražděné karikaturisty z Charlie Hebdo a měli vztek na radikální muslimy, kteří nepochopili vtip," zněl jeden z mnoha ohlasů.

Diskuse dvou nesmiřitelných táborů od té doby nabírají na intenzitě. Samotného karikaturistu vlna reakcí šokovala. Australan si podle prvních zpráv zrušil svůj twitterový účet, později ale vyšlo najevo, že mu byl zablokován. Stejně tak i ten facebookový.

Knight každopádně přiznal, že jemu i jeho rodině už dorazily výhrůžky smrtí. 

"Nejlepší hráčka světa dostala záchvat vzteku. To mi přišlo zajímavé. Když jsem se pak podíval na kresbu, ani v nejmenším mě nenapadlo, že by mohla být o rase. Bylo to o dětinském chování a neschopnosti prohrávat," vyjádřil se Knight.

Dále uvedl, že podobné karikatury dělá běžně. Pár dní před tou o Sereně Williamsové například znázornil australského tenistu Nicka Kyrgiose, jak ho někdo tahá za uši, jako se to dělává zlobivému dítěti. Celosvětový ohlas na následující kresbu tak rozhodně nečekal.

"Najednou se to dostalo do sociálních médií v USA a reakce pak téměř roztavily můj telefon. Svět se prostě zbláznil," uvedl. "Snažil jsem se kritikům oponovat, ale vůbec mě nechtěli slyšet," dodal.

 

Právě se děje

Další zprávy