Přející Federer či Lendl? Jsem pyšný na to, co jsem dokázal, přiznal dojatý Štěpánek

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
19. 10. 2018 7:31
Radka Štěpánka dojaly vzkazy, které mu od dalších hráčů posbíral pro rozlučku sám Novak Djokovič.
Objetí s Jágram i Djokovičem. Dojatý Štěpánek se loučil s tenisovou kariérou | Video: Facebook/ Radek Štěpánek

Praha - Za takovou rozlučku by se nemuseli stydět ani ti nejslavnější sportovci světa. A to přitom Radku Štěpánkovi v kariéře ještě pár stupínků k tenisovému trůnu chybělo. I tak se v pražské O2 areně sešlo na jeho počest přes 14 tisíc lidí a celá plejáda osobností od Jaromíra Jágra přes Andreho Agassiho až k hlavnímu taháku večera Srbovi Novaku Djokovičovi.  

"Těžko se mi mluví, bije se ve mně tak strašně moc emocí, že se těžko hledají slova. Když jsem byl malý kluk, nikdy by mě nenapadlo, že jednou budu takhle odcházet ze sportu, který jsem miloval. Když jsem se podíval, co tam bylo za kamarády, celý můj život do dnešního dne mi proletěl hlavou," přiznal po programu Štěpánek. 

Během více než tříhodinového večera na kurtu stihl poděkovat rodičům, prvním trenérům a dalším českým sportovním hvězdám, které ho v průběhu kariéry inspirovaly. Dlouhé hodiny si prý často vyprávěl s hokejovou legendou Jaromírem Jágrem, fotbalovým gólmanem Petrem Čechem či držitelem Zlatého míče Pavlem Nedvědem. A ti všichni mu ve čtvrtek fandili z lavičky u kurtu.

"Uvědomil jsem si, jaké mám štěstí v tom, jakou mám rodinu, jaké jsem měl přátele. Jaký jsem měl kolem sebe tým v kariéře. Neuvěřitelně si jich všech vážím a hlavně toho, že tu byli. Byl to večer, na který v životě nezapomenu," rozplýval se bývalý tenista.

Součástí rozlučky byly i dva tenisové zápasy. Program začal čtyřhrou, ve které devětatřicetiletý rodák z Karviné naskočil po boku dlouholetého parťáka Leandera Paese proti Němci Tommymu Haasovi a Novaku Djokovičovi. Proti Srbovi si pak Štěpánek zahrál i závěrečný singl. V obou kláních se nakonec radoval oslavenec. 

"Dneska jsem asi poprvé hrál tenis, kdy na výsledku nezáleželo. Ale i přesto, že se mnou emoce cloumaly, jsem se snažil pořád hrát slušný tenis. Bylo to hrozně těžké. Emoce se ve mně kupily, mlely. Snažil jsem se pokračovat, hrát a dohrát," popsal Štěpánek.

Na tenisový zápřah se přitom dlouho připravoval, jenže ho těsně před čtvrteční akcí zastihla nemoc.  

"Moje příprava přišla vniveč v pondělí, kdy jsem zalehl s chřipkou. Sám jsem měl obavy, jak to dneska bude vypadat, ale zvládl jsem to snad důstojně. Trénoval jsem na to dva a půl měsíce. Do toho veškerá organizace, takže to nebylo jednoduché. Ale teď vím, že to stálo to za to," uvedl.

Na Djokoviče byla upřena největší pozornost a on se Štěpánkovi odměnil velkým dárkem. Posbíral totiž na okruhu řadu vzkazů od současných či někdejších hráčů, které pak běžely na velké kostce v aréně.

"Novak tu sehrál obrovskou roli. To, že vůbec dorazil, za dvě vteřiny mi odpověděl, že pro něho bude čest sehrát se mnou poslední zápas mé kariéry. K tomu ty vzkazy, které dal dohromady. Moc si toho vážím, co pro tenhle večer udělal."

Štastný tenisový důchod tak Štěpánkovi popřáli například Janko Tipsarevič, Juan-Martin Del Potro, Rafael Nadal, Boris Becker, Ivan Lendl nebo Roger Federer.

"Snažil jsem se u toho držet emoce. Byl jsem pyšný na to, co se mi povedlo, protože jak tam začala naskakovat ta jména, byl to těžký kalibr. Když si Novak dal tuhle práci, ukázal, že není jen velký šampion na kurtu, ale i obrovský kamarád, který má velké srdce. Tohle jsem nečekal," přiznal.

Překvapením pro něj byla i účast osminásobného grandslamového vítěze Andreho Agassiho. "Měl být původně se synem na baseballovém turnaji. Ten tam ale nenastoupil. Tak mi před pár dny napsal, jestli by bylo možné přiletět do Prahy, že klidně počká na hotelu, jenom aby mě mohl obejmout a popřát mi jen to nejlepší z jeho srdce." 

Jak bude trávit tenisový odpočinek, zatím Štěpánek neví. "Teď v hlavě nic nemám. Jsem vůbec rád, že jsem přežil na kurtu. Už cítím, že přichází výsledky dnešního hraní. Samozřejmě bych u tenisu rád v nějaké roli zůstal. Teď si chci hodit nohy nahoru a uvidíme, co přinese budoucnost," dodal.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump se distancoval od výpovědi velvyslance při Evropské unii Sondlanda

Prezident Spojených států Donald Trump se distancoval od středeční veřejné výpovědi amerického velvyslance při Evropské unii Gordona Sondlanda v Kongresu zmínkou o rozhovoru, kdy mu řekl, že od Ukrajiny nic nechce. Šéf Bílého domu novinářům zároveň řekl, že Sondlanda příliš dobře nezná a nijak často s ním nehovořil.

Trump citoval z jiné Sondlandovy výpovědi, ve které velvyslanci na dotaz, co žádá od Ukrajiny, odpověděl, že nic nechce. Sondland pod přísahou vypověděl, že nebylo pochyb, že Trump k Ukrajině přistupuje stylem "něco za něco", a že každý ve vedení Trumpovy administrativy o této politice věděl.

"Moc dobře ho neznám. Nemluvil jsem s ním často. Není to člověk, kterého dobře znám. Jeví se ale jako dobrý chlapík," řekl Trump novinářům o Sondlandovi. Velvyslanec v minulosti podporoval Trumpovu prezidentskou kampaň a na volby mu skrze své společnosti podle médií poslal milion dolarů (23 milionů korun).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pravomoci prezidenta se zřejmě nezmění. Nemáme k tomu mandát, tvrdí poslanci

Pravomoci prezidenta republiky pravděpodobně Parlament v současném složení nezmění. Proti se na středečním jednání ústavních komisí sněmovny a Senátu postavili zástupci ANO a SPD, které svými hlasy mohou ústavní změny ve Sněmovně zablokovat. Většinu možných úprav kompetencí hlavy státu odmítla i KSČM.

"Nemáme mandát k otevření této otázky," uvedla za ANO její poslankyně Helena Válková. Debatu komisí o možných změnách ústavních pravomocí prezidenta před svým předčasným odchodem označila za "zajímavou akademickou diskusi, které se ráda zúčastní, až bude mít čas". "Nevnímáme to jako zásadní nebo akutní problém," dodal poslanec ANO Milan Feranec.

Změnu prezidentských pravomocí odmítl také předseda SPD Tomio Okamura, který s ohledem na nemožnost je prosadit jednání komisí také předčasně opustil.

Předseda KSČM Vojtěch Filip byl ochoten podpořit odvolání přímo voleného prezidenta v referendu. Ochoten byl i k tomu, aby Sněmovna schvalovala kandidáty na ministry před jejich jmenováním tak, jako to činí Evropský parlament u adeptů na eurokomisaře. Bylo by to přijatelné i pro předsedkyni sněmovní komise Kateřinu Valachovou (ČSSD).

Další zprávy