Plíškovou svázala štvanická nostalgie. Osm let jsem ty lidi neviděla, přiznala

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 6. 2020 21:22
Na předturnajové tiskové konferenci se strachovala, aby její první zápas po třech měsících nebyl až moc přátelský. Nakonec Karolína Plíšková v bitvě proti Barboře Strýcové propadla nervozitě a zápas musela otáčet.
Karolína Plíšková
Karolína Plíšková | Foto: Milan Kammermayer

Na štvanických kurtech rodačka z Loun spolu s dvojčetem Kristýnou vyrůstala a pod Jiřím Hřebcem polykala ostré tréninkové dávky. Pak přestoupila do klubu konkurenční Sparty, kde se připravuje dodnes. Když se po osmi letech v rámci LiveScore Cupu znovu postavila na dvorce uprostřed Vltavy, svázala jí ruce nervozita a nostalgie.

"Hrála jsem tu po osmi letech, vím, že tu je pár lidí, se kterými jsem tehdy trénovala a teď jsem je viděla po těch osmi letech. Takže jsem byla nervóznější, než kdybych hrála turnaj minulý týden na tréninkových kurtech Sparty," přiznala.

Na jejích prvních úderech byla prchlivost znát. Energičtější Strýcová dokázala bývalou světovou jedničku nezvykle zatlačit i ve výměnách od základní čáry.

"Nebyla jsem si jistá ve výměnách. Zatímco Bára už si zápasovou premiéru odbyla minulý týden. Byla jsem oproti ní trochu pasivní a říkala si, že budu hrát jen na prostředek, abych co nejmíň chybovala," popsala.

Na kurtu tedy potřebovala čas, aby se se svým tenisem zase sžila. "Já takovou pauzu nikdy neměla, pro mě to byl extrém. Některé holky třeba byly zraněné a půl roku doma, ale já neměla skoro nikdy nic. Takže to byla velká premiéra," řekla.

Čas potřebovala jen do stavu 3:3, kdy začala první sadu i celý zápas otáčet. Nakonec deblovou dvojku proháněla ze strany na stranu a sypala esa ze servisu.

"Až to bylo blbý, co? Ale chtěla jsem hrát rychle, to bylo v plánu. Čím déle jsme hrály, tím líp jsem se cítila a zkoušela jsem do toho víc jít, dát víc rizika. Ve druhém setu jsem si byla už hodně jistá, že to dohraju," uvedla.

Zatímco na turnaji O pohár prezidenta ČTS minulý týden nesměl být kolem kurtu žádný fanoušek, tentokrát byla na tribunách rozeseta téměř stovka diváků včetně hokejisty Davida Pastrňáka nebo tenisové legendy Jana Kodeše.

"Určitě to pomohlo. Ale i kdyby byl v hledišti jen můj a její tým, byla bych asi stejně nervózní," přiznala s tím, že si ani nevšimla, že kolem po opraveném Negrelliho viaduktu projíždějí vlaky.

Momentálně už druhým týdnem trénuje venezuelským koučem Danielem Vallverduem, který za ní přicestoval autem ze Švýcarska.

"Myslím, že zítra dostanu aspoň hodinový trénink bekhendového returnu, ten mi moc nešel na rozdíl od toho forhendového," smála se Plíšková.

Vtipný jí přišel i její růžovočervený tenisový úbor s růžovou mašlí na stehně, ve kterém na antuku vyběhla. Původně v něm měla hrát v Indian Wells a Miami. 

"Jsem takovej bonbonek. Nejsou to úplně moje barvy. Ještě před zápasem jsme s Bárou (Strýcovou) rozebíraly, jestli si nemám vzít černou sukni, jestli tohle není moc barevný. Bára hlasovala pro černou, tak jsem si vzala červenou."

Program podniku aktuální světovou trojku nešetří. Ve čtvrtek čeká Plíškovou druhý duel skupiny s Kateřinou Siniakovou. Z trojice hráček pak postoupí vítězka skupiny do sobotního finále. 

"Cíl byl dnes jasný, odehrát dva sety, ve třetím nevím, jak bych dopadla. Je fakt, že antuce to svádí k tomu šetřit se, abych se nezranila, ale tak přemýšlet nechci. Kdybych se zranila, tak by se asi zase až tak moc nestalo, ještě budu určitě minimálně dva měsíce doma," dodala s úsměvem. 

 

Právě se děje

před 3 minutami

Slavná sopranistka tvrdí, že s ní francouzská policie jednala jako se zločincem

Jihoafrická sopranistka Pretty Yende tvrdí, že s ní francouzští policisté při kontrole na letišti Charlese de Gaulla v Paříži zacházeli jako se zločincem. "Svlékli mě a prohledali, jako bych byla zločinec, a umístili mě do cely," tvrdí zpěvačka.

Ta podle policistů přicestovala v pondělí z Milána na jihoafrický pas, v němž neměla vízum. "Nebyl tam ani v jedné chvíli žádný incident," tvrdí policejní zdroj a popírá, že by se sopranistka kvůli letištní kontrole musela svléknout. Z místnosti, kde čekala na vyřízení případu, vyšla po hodině a půl s vízem, které jí povolovalo vstup na francouzské území, a barva její kůže nehrála žádnou roli, řekl zdroj z letiště agentuře AFP. "Pro lidi, jako jsem já, je policejní násilí skutečné," tvrdí naopak pěvkyně. Do Francie přiletěla proto, že zpívá Belliniho operu Náměsíčná v Théâtre des Champs-Élysées.

Zdroj: ČTK/AFP
před 6 minutami

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce trati za 2,6 miliardy Kč

Mezi Berounem a Královým Dvorem skončila rekonstrukce železniční trati, díky níž tudy vlaky budou moci projíždět až stošedesátikilometrovou rychlostí. Zrychlí se tak cestování mezi Prahou a Plzní. Součástí akce byla i obnova berounského nádraží a stanice Králův Dvůr a modernizace zabezpečovacího zařízení. Náklady jsou přes 2,6 miliardy bez DPH, tři čtvrtiny pokryla dotace z Evropské unie.

Podle generálního ředitele Správy železnic Jiřího Svobody se zlepšil komfort pro cestující a vznikl i bezbariérový přístup na nástupiště v Berouně i Králově Dvoře. "Zvýšila se traťová rychlost na 160 kilometrů v hodině a zkrátily se jízdní doby. Myslím si, že se už skutečně jedná o koridorovou trať se vším všudy," řekl Svoboda při dnešním slavnostním ukončení prací. Poukázal na to, že nyní je hotová rekonstrukce celého třetího koridoru z Berouna až do Chebu, včetně průjezdu plzeňským uzlem.

Práce na 5,7 kilometru dlouhém úseku mezi Berounem a Královým Dvorem začaly v roce 2016. V první etapě stavbaři opravili osobní nádraží v Berouně. Součástí byla obnova kolejiště, vznikl nový podchod, nástupiště a přístřešky. Přístup na nástupiště pro handicapované zajišťují výtahy. Železniční stanice byla také vybavena informačním systémem pro slabozraké a nevidomé. Dělníci vyměnili technologická zařízení a obnovili kolejiště na seřaďovacím nádraží.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Průměrný obrat regionálních obchodních center loni klesl o 25,5 procenta

Průměrný roční obrat regionálních obchodních center (OC), vyjma Prahy, loni po šesti letech růstu podle analýzy společnosti CBRE meziročně klesl o 25,5 procenta. Nejvíce byly v centrech zasažené gastronomické provozy, u kterých propad proti roku 2019 činil 36 procent. Návštěvnost regionálních OC se v uplynulém roce meziročně snížila o 29 procent, lidé ale v centrech více utráceli. Hodnota průměrného nákupního koše vzrostla o 5,7 procenta na 233 korun za jednu návštěvu. Vyplývá to z analýzy Shopping Centre Index, kterou letos podeváté připravila společnost CBRE.

Gastronomie byla v nákupních centrech podle CBRE nejdynamičtějším odvětvím posledních tří let, jež v minulosti zaznamenávalo dvouciferný růst. Prostor pro stravovací provozy se v centrech rozšiřoval. Podle vedoucího maloobchodního sektoru a oddělení správy OC v CBRE Tomáše Míčka byla gastronomie v minulém roce v důsledku protiepidemických opatření uzavřená zhruba 130 dní.

"Vloni sehrál rozhodující roli podíl, jaký měly na celkové ploše obchodních center ty obchody a služby, které mohly být i přes vládní omezení v provozu. Právě tito nájemci nakonec ovlivňovali celkovou návštěvnost centra i jeho ekonomické výsledky," řekl Míček.

Móda, která je na nákupní ploše typického regionálního centra (bez započítání Prahy) zastoupená nejvíce, když zaujímá 37 procent plochy, loni zaznamenala propad obratu o 34 procent, hned za ní byly doplňky s poklesem zhruba 32 procent. U těchto kategorií podle CBRE sehrála roli sezonnost. Prodejci kvůli zásobám neprodaných kolekcí neměli dostatek peněz na nákup nového zboží.

Zdroj: ČTK
Další zprávy