Slovensku roste tenisový supertalent. Je jako Štěpánek, umí infikovat soupeře

av av
3. 6. 2020 12:34
Najde soupeřovu slabinu, zanese do jeho hry virus a z tenisu mu udělá peklo. Tak na Slovensku popisují herní styl teprve patnáctiletého Petera Benjamina Privary. Srovnávají ho s Radkem Štěpánkem a mnou si ruce: někdejšímu federálnímu partnerovi roste supertalent, který má slovenský tenis vytrhnout ze současné bídy.
View this post on Instagram

🔝🎾🔥

A post shared by Benjamin Privara (@benjaminprivara) on

Slováci - podobně jako Češi - v mužské kategorii nezažívají své nejlepší odobí, to je bez debat.

Andrej Martin, Norbert Gombos i Jozef Kovalík oscilují na hraně elitní stovky žebříčku, zkušený Martin Kižan, letitý tahoun, padá rankingem a dokonce prý ve třiceti letech zvažuje konec kariéry, protože už ho tenis nenaplňuje.

A tak se východní sousedé s nadějí dívají do budoucnosti. Mají na co. Peter Benjamin Privara je nejlepším patnáctiletým tenistou celé Evropy, podle Tennis Europe dokonce dominuje i mezi o rok staršími hráči.

Kromě talentu disponuje aurou vítěze, v obrovské konkurenci tak potřebnou pro skutečný průnik mezi nejlepší. "Chci vyhrát všechny čtyři grandslamy, být světovou jedničkou, mým vzorem je Roger Federer," hlásí mladík.

"Je to maximalista, trénuje velmi tvrdě, a když vyhraje 6:1, vadí mu, že nevyhrál 6:0," říká o něm jeho otec Peter Privara, už devět let šéf slovenského cyklistického svazu. Syn kolo odmítl, připadá mu nudné, jak často opakuje v rozhovorech.

Když byl mladší, chtěl hrát fotbal, pak ale přišel na to, že pro něj týmové sporty nejsou nejvhodnější.

A tak se nakonec zamiloval do tenisu. "Líbí se mi, že je tak kreativní. Můžu si vymýšlet vlastní varianty i taktiku. Nejsem omezený jen čárami," dokazuje tenista, že o svém sportu na svůj věk do hloubky přemýšlí.

Jeho cílevědomost ilustruje i výběr trenéra - Privaru připravuje Čech Daniel Trčka, muž, který dříve spolupracoval s Radkem Štěpánkem i Tomášem Berdychem.

Pod jeho vedením přišly první výrazné úspěchy, které ještě více "nakoply" Privarovu motivaci. 

"Asi po roce jsem vyhrál první mezinárodní turnaj, v žebříčku jsem letěl nahoru. Pochopil jsem, že můžu být dobrý, a začal na sobě makat," vysvětluje tenista.

Český kouč má pro svého mladého svěřence jen slova chvály. "Peťo se dokáže přizpůsobit soupeři, dokáže dobře zahrát defenzivu, ale naučil se i ofenzivní styly. Umí i přejít k síti," říká Trčka v rozhovoru pro slovenský portál Sme.

V lecčems mu Privara připomíná Radka Štěpánka.

"Vidím tam tu spojitost. Oba dokáží najít slabinu soupeře a do jeho hry zanést virus. Najít styl, který soupeřovi krajně nevyhovuje. Takže i když třeba nemají v daném utkání výraznou převahu, umí to soupeři velmi znepříjemnit," dodává kouč.

"Myslím si, že si skvěle rozumíme. Díky němu jsem tam, kde jsem," pochvaluje si českého trenéra student sportovního gymnázia v Trenčianských Teplicích.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Hollywoodské filmy loni daly rekordní prostor gay a bixsexuálním postavám

V hollywoodských filmech meziročně mírně přibylo gay a bisexuálních postav. Oznámila to nezisková organizace Glaad, která prosazuje práva LGBTQ osob. Ze 118 titulů vyrobených nejznámějšími hollywoodskými studii jich 22, což se rovná 18,6 procenta, obsahovalo LGBTQ postavy, konkrétně například filmy Bombshell nebo Rocketman. Předloni byly LGBTQ postavy k nalezení v 18,2 procentech snímků. Současné číslo je nejvyšší za osm let, kdy organizace seznam sestavuje. Jen v 9 z 22 filmů však byla LGBTQ postava na plátně déle než 10 minut. Vloni navíc v Hollywoodu nevznikl jediný film s transgender postavou, přestože trans komunita byla zastoupena v seriálech jako Pose, Supergirl nebo Láska je Láska. "Přes letošní rekordní výsledek má filmový průmysl stále daleko k tomu, aby férově a správně zobrazoval LGBTQ osoby," míní šéfka organizace Sarah Kate Ellisová. 

Zdroj: Reuters
před 13 minutami

Nejsilnější polská opoziční strana Občanská platforma u nejvyššího soudu napadla výsledek voleb hlavy státu. Ty těsně vyhrál prezident Andrzej Duda

Zdroj: ČTK
Další zprávy