Slovensku roste tenisový supertalent. Je jako Štěpánek, umí infikovat soupeře

av av
3. 6. 2020 12:34
Najde soupeřovu slabinu, zanese do jeho hry virus a z tenisu mu udělá peklo. Tak na Slovensku popisují herní styl teprve patnáctiletého Petera Benjamina Privary. Srovnávají ho s Radkem Štěpánkem a mnou si ruce: někdejšímu federálnímu partnerovi roste supertalent, který má slovenský tenis vytrhnout ze současné bídy.
View this post on Instagram

🔝🎾🔥

A post shared by Benjamin Privara (@benjaminprivara) on

Slováci - podobně jako Češi - v mužské kategorii nezažívají své nejlepší odobí, to je bez debat.

Andrej Martin, Norbert Gombos i Jozef Kovalík oscilují na hraně elitní stovky žebříčku, zkušený Martin Kižan, letitý tahoun, padá rankingem a dokonce prý ve třiceti letech zvažuje konec kariéry, protože už ho tenis nenaplňuje.

A tak se východní sousedé s nadějí dívají do budoucnosti. Mají na co. Peter Benjamin Privara je nejlepším patnáctiletým tenistou celé Evropy, podle Tennis Europe dokonce dominuje i mezi o rok staršími hráči.

Kromě talentu disponuje aurou vítěze, v obrovské konkurenci tak potřebnou pro skutečný průnik mezi nejlepší. "Chci vyhrát všechny čtyři grandslamy, být světovou jedničkou, mým vzorem je Roger Federer," hlásí mladík.

"Je to maximalista, trénuje velmi tvrdě, a když vyhraje 6:1, vadí mu, že nevyhrál 6:0," říká o něm jeho otec Peter Privara, už devět let šéf slovenského cyklistického svazu. Syn kolo odmítl, připadá mu nudné, jak často opakuje v rozhovorech.

Když byl mladší, chtěl hrát fotbal, pak ale přišel na to, že pro něj týmové sporty nejsou nejvhodnější.

A tak se nakonec zamiloval do tenisu. "Líbí se mi, že je tak kreativní. Můžu si vymýšlet vlastní varianty i taktiku. Nejsem omezený jen čárami," dokazuje tenista, že o svém sportu na svůj věk do hloubky přemýšlí.

Jeho cílevědomost ilustruje i výběr trenéra - Privaru připravuje Čech Daniel Trčka, muž, který dříve spolupracoval s Radkem Štěpánkem i Tomášem Berdychem.

Pod jeho vedením přišly první výrazné úspěchy, které ještě více "nakoply" Privarovu motivaci. 

"Asi po roce jsem vyhrál první mezinárodní turnaj, v žebříčku jsem letěl nahoru. Pochopil jsem, že můžu být dobrý, a začal na sobě makat," vysvětluje tenista.

Český kouč má pro svého mladého svěřence jen slova chvály. "Peťo se dokáže přizpůsobit soupeři, dokáže dobře zahrát defenzivu, ale naučil se i ofenzivní styly. Umí i přejít k síti," říká Trčka v rozhovoru pro slovenský portál Sme.

V lecčems mu Privara připomíná Radka Štěpánka.

"Vidím tam tu spojitost. Oba dokáží najít slabinu soupeře a do jeho hry zanést virus. Najít styl, který soupeřovi krajně nevyhovuje. Takže i když třeba nemají v daném utkání výraznou převahu, umí to soupeři velmi znepříjemnit," dodává kouč.

"Myslím si, že si skvěle rozumíme. Díky němu jsem tam, kde jsem," pochvaluje si českého trenéra student sportovního gymnázia v Trenčianských Teplicích.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy