Slovensku roste tenisový supertalent. Je jako Štěpánek, umí infikovat soupeře

av av
3. 6. 2020 12:34
Najde soupeřovu slabinu, zanese do jeho hry virus a z tenisu mu udělá peklo. Tak na Slovensku popisují herní styl teprve patnáctiletého Petera Benjamina Privary. Srovnávají ho s Radkem Štěpánkem a mnou si ruce: někdejšímu federálnímu partnerovi roste supertalent, který má slovenský tenis vytrhnout ze současné bídy.
View this post on Instagram

🔝🎾🔥

A post shared by Benjamin Privara (@benjaminprivara) on

Slováci - podobně jako Češi - v mužské kategorii nezažívají své nejlepší odobí, to je bez debat.

Andrej Martin, Norbert Gombos i Jozef Kovalík oscilují na hraně elitní stovky žebříčku, zkušený Martin Kižan, letitý tahoun, padá rankingem a dokonce prý ve třiceti letech zvažuje konec kariéry, protože už ho tenis nenaplňuje.

A tak se východní sousedé s nadějí dívají do budoucnosti. Mají na co. Peter Benjamin Privara je nejlepším patnáctiletým tenistou celé Evropy, podle Tennis Europe dokonce dominuje i mezi o rok staršími hráči.

Kromě talentu disponuje aurou vítěze, v obrovské konkurenci tak potřebnou pro skutečný průnik mezi nejlepší. "Chci vyhrát všechny čtyři grandslamy, být světovou jedničkou, mým vzorem je Roger Federer," hlásí mladík.

"Je to maximalista, trénuje velmi tvrdě, a když vyhraje 6:1, vadí mu, že nevyhrál 6:0," říká o něm jeho otec Peter Privara, už devět let šéf slovenského cyklistického svazu. Syn kolo odmítl, připadá mu nudné, jak často opakuje v rozhovorech.

Když byl mladší, chtěl hrát fotbal, pak ale přišel na to, že pro něj týmové sporty nejsou nejvhodnější.

A tak se nakonec zamiloval do tenisu. "Líbí se mi, že je tak kreativní. Můžu si vymýšlet vlastní varianty i taktiku. Nejsem omezený jen čárami," dokazuje tenista, že o svém sportu na svůj věk do hloubky přemýšlí.

Jeho cílevědomost ilustruje i výběr trenéra - Privaru připravuje Čech Daniel Trčka, muž, který dříve spolupracoval s Radkem Štěpánkem i Tomášem Berdychem.

Pod jeho vedením přišly první výrazné úspěchy, které ještě více "nakoply" Privarovu motivaci. 

"Asi po roce jsem vyhrál první mezinárodní turnaj, v žebříčku jsem letěl nahoru. Pochopil jsem, že můžu být dobrý, a začal na sobě makat," vysvětluje tenista.

Český kouč má pro svého mladého svěřence jen slova chvály. "Peťo se dokáže přizpůsobit soupeři, dokáže dobře zahrát defenzivu, ale naučil se i ofenzivní styly. Umí i přejít k síti," říká Trčka v rozhovoru pro slovenský portál Sme.

V lecčems mu Privara připomíná Radka Štěpánka.

"Vidím tam tu spojitost. Oba dokáží najít slabinu soupeře a do jeho hry zanést virus. Najít styl, který soupeřovi krajně nevyhovuje. Takže i když třeba nemají v daném utkání výraznou převahu, umí to soupeři velmi znepříjemnit," dodává kouč.

"Myslím si, že si skvěle rozumíme. Díky němu jsem tam, kde jsem," pochvaluje si českého trenéra student sportovního gymnázia v Trenčianských Teplicích.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Indie zakáže dalších 43 čínských mobilních aplikací, kromě TikToku omezuje i Alibabu

Indie v úterý zakázala 43 mobilních aplikací, které z většiny patří čínským softwarovým firmám. Podle indického ministerstva informačních technologií představovaly nebezpečí pro "svrchovanost a celistvost" země. Na černé listině se ocitly také čtyři aplikace čínského internetového prodejce Alibaba, uvedla agentura AP.

Krok přichází měsíc poté, co Indie zakázala desítky aplikací čínských technologických společností, včetně populární aplikace na přehrávání krátkých videí TikTok či videohry PUBG. Indické úřady uvedly, že aplikace slouží ke krádežím a podloudnému přenosu uživatelských dat na servery mimo území Indie. Peking se tehdy vůči zákazu ostře ohradil.

Nejnovější spor mezi oběma zeměmi přichází v době, kdy roste napětí ohledně jejich společné hranice. Čína a Indie spolu mají 3500 kilometrů dlouhou hranici v oblasti Himálaje a vedou vleklý územní spor v místech, kde neexistuje oboustranně uznaná hraniční čára. V polovině června konflikt v hornaté oblasti Ladákhu vyústil ve střet, při kterém zemřelo 20 indických vojáků. Šlo o první smrtelný střet mezi těmito asijskými jadernými mocnostmi za posledních 45 let.

Zdroj: ČTK
Další zprávy