Plíšková veze do Paříže zájezd, za hlavní favoritku Roland Garros se ale nepovažuje

ČTK ČTK
21. 5. 2019 18:00
S vědomím, že prožívá nejlepší sezonu a povzbuzena největším antukovým titulem v kariéře, odletí tenistka Karolína Plíšková na grandslamové Roland Garros. Po nečekaném triumfu v Římě ale odmítá automatickou nálepku největší kandidátky na pohár Suzanne Lenglenové.
Karolína Plíšková slaví titul na antukovém turnaji v Římě.
Karolína Plíšková slaví titul na antukovém turnaji v Římě. | Foto: Reuters

"Nechci a ani to tak neberu. Neberu to, že bych měla být hlavní favoritkou Paříže, ale šance samozřejmě je. Vím, že mám na antuce rezervy, ale i vím, že na ní hrát můžu," řekla Plíšková novinářům v pražském areálu Vista resort, kde ukázala repliku římské trofeje a zakrojila se do dortu s třináctkou na počest třináctého vavřínu kariéry.

Do města nad Seinou vyrazí s předstihem ve středu. "Vždy se vyplatí, když jsem na turnaji tři čtyři dny dopředu," řekla. Ubytuje se po vzoru Wimbledonu v pronajatém domě. "Beru s sebou zájezd," uvedla Plíšková, kterou doprovodí manžel a manažer Michal Hrdlička, trenérka Conchita Martínezová, vyplétač (kuchař) Richard Šodek a fyzioterapeut Martín Salvador a na úvod dorazí i mentální kouč Marian Jelínek.

Vítězství v Římě je pro Plíškovou důležité i vzhledem k tomu, že měla od března zdravotní problémy. V krvi jí putoval vir, od kterého trpěly klouby. "Fyzicky se cítím dobře, už mě skoro nic nebolí, všechno odešlo," řekla lounská rodačka, která brala antibiotika a poté také kortikoidy. "Hlídám si teď, abych neonemocněla, protože tělo není stoprocentně odolné. Ale energii mám a je to docela dobré."

V Římě ještě hrála se zavázaným zápěstím, jinak ale bez omezení. "V zápasech mě nic nelimitovalo," uvedla. I herně má pocit, že tréninkový výpadek dohnala. "Povedlo se to a budu v Paříži doufat v dobrý výsledek," řekla Plíšková.

Opírá se o dobrou psychiku posílenou výtečným rokem. Začala titulem v Brisbane, došla do semifinále Australian Open, hrála o titul v Miami a nyní slavila v Římě. Souhlasí, že prožívá životní sezonu. "Výsledkově i pocitově asi jo. Jsem solidní od začátku. Jsem stabilní, není tam vyložený propadák a mám důvěru v sebe, v tenis i v tým, který jsem si postavila super komplikovaně, ale sedlo si to."

Hodně si pochvaluje spolupráci se španělskou trenérkou Martínezovou. Hned při prvním kontaktu loni na US Open si padly do noty na kurtu i mimo něj. "Už tam jsem byla nadšená. Má zkušenosti ze špičky, to předtím nikdo neměl. Zažívala věci jako teď já. Je pečlivá, pracovitá a všechno velmi prožívá," ocenila Plíšková.

V tréninku má díky vítězce Wimbledonu z roku 1994 Martínezové nahráno jako nikdy předtím. A na její hře je určitá změna znát. "Conchita tomu říká kontrolovaná agrese, připravit si výměnu a hrát do prázdného kurtu, nebo že soupeřka zkazí," řekla Plíšková s tím, že se nebojí ani výměny, i když vyložená antukářka z ní nikdy nebude, "Ale jsem trpělivější a pečlivější. Tak nějak jsem k tomu věkem dozrála."

Je světovou dvojkou, což je její nejlepší postavení od předloňského konce srpna, kdy byla v žebříčku první. Nyní by se teoreticky mohla na nejvyšší post vrátit, jelikož je na dohled Japonky Naomi Ósakaové a na Roland Garros obhajuje "jen" body za třetí kolo. "Jednička teďka není úplný cíl, ale bylo by hezký se tam usídlit a třeba i na déle, než jsem byla," řekla Plíšková.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy