Plíšková po římském zázraku: Už nejsem agresivní ranařka. V Paříži víc věří Kvitové

Aleš Vávra Aleš Vávra
20. 5. 2019 9:28
"V Římě jsem od sebe nečekala vůbec nic," přiznala Karolína Plíšková po překvapivém triumfu v italské metropoli. Češka před turnajem odehrála na antuce jen tři zápasy, přičemž vyhrála jediný.
Karolína Plíšková v Římě s vítěznou trofejí.
Karolína Plíšková v Římě s vítěznou trofejí. | Foto: Reuters

Na poslední chvíli se zbavila nepříjemného virového onemocnění. Se stoprocentním tréninkem začala až pár dní před startem bojů v areálu Foro Italico. V Římě se jí navíc dlouhodobě nedařilo, ze čtyř dosavadních účastí třikrát nezvládla hned úvodní duel.

Naposledy loni, kdy se s věčným městem loučila brutálním výbuchem vzteku a mastnou pokutou.

Poté, co v neděli odpoledne pozvedla vítěznou trofej, tak mohla upřímně vydechnout: "Tohle je pro mě zázrak."

Sedmadvacetiletá tenistka získala třináctý titul kariéry, ten dosud nejcennější na dříve neoblíbené antuce. Vyskočila v žebříčku o pět míst na druhou pozici. Stala se po Petře Kvitové a Kiki Bertensové třetí hráčkou, která v letošní sezoně ovládla dva turnaje.

A zatímco před Římem s ní nikdo z expertů nepočítal, najednou se za jejím jménem objevují věty o jedné z největších favoritek nadcházejícího Roland Garros.

"Určitě tam budou větší favoritky než já," prohlásila Plíšková a jmenovala právě Kvitovou a Bertensovou. Ona ale bude plnit roli turnajové dvojky. Může to znamenat, že do Paříže už nepojede tak uvolněná, jako do Říma.

"Měla jsem opravdu nulová očekávání. Někdy je to tak lepší. Hrajete uvolněně, bez myšlenek na výhry nebo tituly. Pomohlo mi to," přiznala po Kvitové druhá nejlepší tenistka dosavadního průběhu sezony.

Řím u ní stoupl takříkajíc z nuly na sto. "Nebylo to tady pro mě v minulosti šťastné místo. Ale když se vám pak povede něco takového, je to hned jiné. Začnete milovat město, začnete milovat turnaj. Teď se to změnilo a Řím je mým oblíbeným turnajem," smála se Plíšková v rozhovoru pro WTA.

Češka v posledních sezonách na antuce roste a popírá předpoklady o tom, že vysoké tenistky s útočným stylem hry nemají na oranžové drti šanci konkurovat běhavým obranářkám. Sama však po triumfu v Římě symbolicky vyndala své jméno ze škatulky ranařek, do níž ji tenisový svět už tak nějak automaticky zařazuje.

"Necítím to tak, že jsem nějaká super agresivní hráčka. Neblázním, jsem trpělivá. Neříkám, že jsem defenzivní, ale zařadila bych se někam doprostřed," vylíčila, jak vnímá svůj vlastní herní styl. 

Dříve klasickou ranařkou bývala. Hrála stylem padni, kam padni. "Když mi bylo devatenáct, chtěla jsem hrát pokaždé winner. Teď je to jiné. Čekám na své šance, zbytečně neriskuju a buduju každý bod od nuly. V každé výměně mám šanci. Čím jsem starší, tím jsem trpělivější," vysvětlila svůj přerod.

Originální přístup má také k tématu, které se v současném ženském tenise často rozebírá. Jde o schopnost měnit styl hry, pokud se nedaří. Často se hovoří o plánu A a plánu B. Nic takového ale Plíšková nevyznává.

"Myslím si, že je lepší žádný plán B nemít," smála se na tiskové konferenci po římském finále.

"Můj mentální trenér říká, že plán B může zničit tvůj plán A. A já souhlasím s tím, že člověk musí věřit tomu, co má. Právě teď se cítím velmi dobře, sebevědomě, vím o svých zbraních a těm věřím," dodala.

S podobným přístupem chce útočit na závěrečná kola i v Paříži. "Musím hrát s vědomím, že to jde i na antuce. Jinak by to nemělo cenu," uvedla Plíšková. 

 

Právě se děje

před 10 minutami

Chci, aby bylo Česko lídrem v inovacích, řekl Babiš v New Yorku

Česká republika chce být zemí budoucnosti a stát se tím, kdo v inovacích udává tón. V New Yorku to na fóru Concordia Summit, které se koná jako doprovodná akce k Valnému shromáždění OSN, prohlásil český premiér Andrej Babiš. "Jako jedna z nejvíce industrializovaných zemí v Evropě se musíme soustředit na inovace, abychom zajistili naši konkurenceschopnost," řekl Babiš. Zmínil, že národní strategie je založena na devíti tematických pilířích od podpory prostředí, které umožní vznik nových podniků, přes podporu vzdělání a výzkumu po digitalizaci a technologický rozvoj.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

Jandová dojela v časovce juniorek na 25. místě, Vacek 42.

Mathias Vacek skončil v časovce juniorů na mistrovství světa v silniční cyklistice v britském Harrogate na 42. místě a další český jezdec Pavel Bittner dojel na 53. pozici. Z triumfu se radoval Ital Antonio Tiberi, který zvládl 27,6 kilometru dlouhou trať za 38:28,25 minuty.

V kategorii juniorek obsadila Veronika Jandová 25. místo a Kristýna Burlová skončila na 37. pozici. Zlato získala Ruska Ajgul Garejevová, jež 13,7 kilometru absolvovala za 22:16 minuty.

před 53 minutami

Novým mluvčím Evropské komise bude Francouz Eric Mamer

Novým hlavním tiskovým mluvčím Evropské komise (EK) bude Francouz Eric Mamer, který na různých pozicích ve vrcholném orgánu unijní exekutivy pracuje 25 let. Mediálním poradcem budoucí předsedkyně EK Ursuly von der Leyenové se stane její dlouholetý německý spolupracovník Jens Flosdorff.

Ten je v současnosti mluvčím týmu, který připravuje nástup von der Leyenové do čela komise. V posledním desetiletí byl německé političce po boku během jejího působení v roli ministryně obrany i na ministerstvu práce a sociálních věcí.

Mamer momentálně pracuje jako ředitel pro hospodářskou soutěž v průmyslové sekci komise. Předtím vystřídal v EK několik řídících pozic a byl mimo jiné zástupcem ředitele kabinetu komisaře Günthera Oettingera.
Mamerovou zástupkyní bude Rumunka Dana Spinantová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy