Čínské Silicon Valley. Sídlo technologických gigantů. Jedno z nejrychleji se rozvíjejících měst světa. A také demonstrace "socialismu s čínskými rysy", jak své hospodářství nálepkuje sama čínská vláda.
Systém, který je v zásadě kapitalismem, klíčovou roli v něm ale hraje státní mašinerie.
Pro Číňany je Šen-čen, ležící v deltě Perlové řeky, nesmírně důležitý a v budoucnu by měl ekonomicky předhonit neposlušný Hongkong, s nímž de facto sousedí.
V srpnu ostatně čínské úřady zveřejnily rozhodnutí přijaté ústředním výborem komunistické strany Číny.
"Už za šest let bude Šen-čen jedním z nejvýznamnějších světových měst kvůli síle jeho ekonomiky, kvality rozvoje a inovací. Za dalších deset let bude novým typem světového finančního centra," vzkázala strana.
Zcela logicky se Čínané snaží na Šen-čen, v němž po zveřejnění plánu extrémně rychle stouply ceny nemovitostí, přilákat pozornost celého světa. Špičkový sport je pak jednou z nejjistějších možností.
O tom, že se čínské město stane novým pořadatelem tenisového Turnaje mistryň, před rokem v lednu nemohlo být nejmenších pochyb. Praha, Manchester, Petrohrad ani dosavadní hostitelé ze Singapuru nemohli Šen-čenu konkurovat.
"Je to rychle se rozvíjející region a my jsme nadšení, že jsme součástí tohoto růstu," tetelil se blahem šéf exekutivy WTA Steve Simon.
"Je to pro nás obrovská příležitost. Umožní nám to udělat na tour řadu věcí a plánovat dopředu. Takovou příležitost jsme dosud neměli," dodal.
Už v předchozích pěti letech bylo klání osmi nejlepších hráček pro WTA ekonomicky naprosto nepostradatelné. Kontrakt se Singapurem jí poskytoval 35 až 40 procent ročního obratu. Čínané ale přisypali pořádný balík navíc.
Celkové prize money se oproti minulému roku zdvojnásobí, činit bude neuvěřitelných 14 milionů dolarů. Pro srovnání: mužský Turnaj mistrů konaný v Londýně disponuje dotací o 5,5 milionů nižší.
Vítězka finálového turnaje si přijde na částku převyšující čtyři miliony dolarů, tedy nejvyšší odměnu v historii tenisu bez ohledu na pohlaví.
"Je to neuvěřitelné číslo. Ještě větší dotace než na grandslamech. Úžasná suma, ale řekla bych, že i zasloužená. Dostat se na tenhle turnaj, to není jen tak. Konkurence je obrovská a o tuhle odměnu má šanci se porvat jen osmička nejlepších," komentovala rekordní výdělek jedna z účastnic Karolína Plíšková.
Hrát se bude v šen-čenském Bay Sports Centru přezdívaném podle svého vzhledu "Spring Cocoon", tedy "Jarní závitek".
Fotbalový stadion sousedící se zastřešenou arénou hrál svou úlohu v potlačování aktuálních pro-demokratických hongkongských protestů. Satelity v polovině října odhalily, že byl využit pro zhruba stovku obrněných transportérů a kamionů.
New satellite photos from Maxar’s WorldView-1 satellite show dozens of military vehicles parked in the Shenzen Bay Sports Center on the other side of #HongKong harbor. Photos were taken yesterday. image: @Maxar #HongKongProtests pic.twitter.com/Yf3IOmZB4Z
— Patrick Tucker (@DefTechPat) August 14, 2019
Nyní se však do areálu otevřeného před osmi lety stěhuje nejlepší světový tenis. Očekává se okázalá show.
"Dělají to lidi, co organizují turnaj ve Stuttgartu, takže to bude asi hodně světelné, na úrovni. Možná i proto se hraje v Číně, protože tam peníze prostě jsou. Číňani do toho dají určitě všechno, těším se," řekla další účastnice Petra Kvitová před odletem v rozhovoru pro Aktuálně.cz.
Pořadatelé Turnaje mistryň se podle WTA navíc zavázali, že v centru města vybudují další areál za 450 milionů dolarů, jehož součástí bude hala pro 12 tisíc diváků.
"Když sečtete všechny tyhle faktory, dostáváme od Šen-čenu závazek ve výše jedné miliardy dolarů," zdůraznil Steve Simon lukrativní ekonomickou stránku. Z Číny se na tenisové mapě v posledních letech stává klíčový trh a invaze do nejlidnatější země dramaticky sílí.
Nová čínská éra Turnaje mistryň začne v Šen-čenu v neděli.
𝐓𝐡𝐞 𝐟𝐢𝐞𝐥𝐝 𝐢𝐬 𝐬𝐞𝐭!
— WTA (@WTA) October 19, 2019
See you at the @SHISEIDO_corp @WTAFinals,@ashbarty @Naomi_Osaka_ @KaPliskova @Simona_Halep @Petra_Kvitova @Bandreescu_ @ElinaSvitolina @BelindaBencic pic.twitter.com/DScKvDCiyO