Podivné průtahy. Halepovou sžírá bezmoc. Není to fér, chci být souzena, zlobí se

av av
3. 5. 2023 16:24
Po pozitivním dopingovém nálezu nesmí hrát. Odstavená už je dlouhých osm měsíců a rozhodnutí v jejím případu je stále v nedohlednu. Rumunské tenistce Simoně Halepové dochází trpělivost s liknavou spravedlností.
Simona Halepová
Simona Halepová | Foto: Reuters

V dvojnásobné grandslamové šampionce bují frustrace a bezmoc. Chtěla mlčet, ale nevydržela to a promluvila.

Halepová je dočasně suspendovaná od loňského US Open, v New Yorku měla na přelomu srpna a září pozitivní test na roxadustat, zakázanou látku stimulující tvorbu hemoglobinu a červených krvinek.

"Za celou svou kariéru jsem na podvádění nikdy ani nepomyslela, bylo by to zcela proti zásadám, v nichž jsem byla vychována. Tváří v tvář takové nespravedlivé situaci se cítím naprosto zmatená a podvedená," uvedla tehdy hráčka v prohlášení a doufala, že bude mít možnost rychlé obhajoby. 

To se ale nestalo. Řešení jejího případu už se několikrát odložilo. Nový termín je vypsán na konec května, ani ten však není jistý.

Halepová v exkluzivním rozhovoru pro Tennis Majors prohlásila, že má už od prosince posbírané důkazy o své nevině. Testy odborníků podle ní ukázaly, že neúmyslně užila kontaminovaný doplněk výživy.

Také přiznala, že při marném čekání na proces propadá zoufalství.

"Po emocionální stránce je to velmi těžké. Stres je obrovský, nikdy bych si nepomyslela, že budu čelit něčemu takového. Nevím, jak se s tím vyrovnat," přiznala jednatřicetiletá Rumunka.

Původně nechtěla až do vyřešení případu veřejně vystoupit. Obstrukce ji ale donutily.

"Chtěla jsem zůstat potichu, dokud nebude po všem. Ale teď cítím, že potřebuji promluvit ke svým fanouškům a k veřejnosti. Jsem si jistá, že všichni chtějí vědět, proč to trvá tak dlouho," uvedla.

Zdržování procesu považuje za neférové. "Není fér strávit osm měsíců, aniž bych byla souzena tribunálem. Všechny důkazy mají od prosince. Nežádám o speciální zacházení, žádám jen, abych byla souzena. Jak dlouho to ještě bude trvat?" zeptala se Halepová emotivně.

Případ je v režii Mezinárodní jednotky pro bezúhonnost tenisu (ITIA), ta ale od února už dvakrát naplánovaný tribunál odložila. Podle pravidel má přitom hráč, který je dočasně suspendován, nárok na urychlené slyšení.

"Všechno trvá tak dlouho. Požádala jsem je, aby mi zrušili sankci, abych zatím mohla hrát. To také odmítli," prohlásila bývalá světová jednička. Od října podstoupila dalších deset testů na doping, všechny s negativním výsledkem.

Vítězka Roland Garros 2018 a Wimbledonu 2019 mocně touží po návratu na kurty.

"Opravdu moc bych chtěla zase hrát, protože tenhle sport miluju. Pracovala jsem pro to tvrdě celý život. Pokračuju v tréninku, zůstávám soustředěná. Tenis je můj život," uvedla rodačka z Constanty.

Sžírá ji, že ztrácí drahocenné týdny a měsíce. "V mém věku je to opravdu těžké. Člověk se bojí, že přijde zranění. Když nehrajete oficiální zápasy, je to riskantní. Když čas takhle ubíhá, je těžší a těžší vrátit se zpět," dodala Halepová. 

Když byla v říjnu suspendována, byla desátou hráčkou světa. Nyní její jméno figuruje na 26. pozici.

Halepová | Video: Tennis Majors
 

Právě se děje

Další zprávy