Muchová v Madridu povolila soupeřce jen čtyři hry, Plíšková musela zápas otáčet

ČTK Sport ČTK, Sport
Aktualizováno 30. 4. 2021 20:11
Tenistka Karolína Muchová zvládla vstup do antukového turnaje v Madridu, v prvním kole porazila Číňanku Wang Čchiang 6:1 a 6:3. Nasazená šestka Karolína Plíšková otočila duel s Cori Gauffovou a mladou Američanku zdolala 5:7, 6:3, 6:2.
Karolína Muchová
Karolína Muchová | Foto: Reuters

Plíškové nevyšel vstup do zápasu. Chybovala častěji než soupeřka, která hrála na okruhu WTA teprve čtvrtý antukový turnaj v kariéře, a nemohla se spolehnout na podání. Duel zlomila až v polovině druhé sady. V šesté hře sebrala Gauffové podání a na kurtu převzala kontrolu.

Talentované Američance naopak přestal vycházet servis, v úvodu třetího setu kupila dvojchyby, jichž celkem nasbírala dvanáct, a Plíšková brzy vedla 4:0. Gauffová pak sice ještě jednou zahrozila a snížila na 2:4, favorizovaná Češka už ale zápas nepustila.

"Nezačala jsem dobře, ale postupně jsem dokázala najít svůj servis, což bylo klíčové. Doufám, že se moje hra bude dál zlepšovat," řekla Plíšková v rozhovoru na kurtu. Sama zapsala devět dvojchyb, které ale částečně vyvážila 13 esy. V druhém kole se utká s Ruskou Anastasií Pavljučenkovovou.

Semifinalistka Australian Open Muchová se před týdnem vrátila do hry ve Stuttgartu po dvouměsíční léčbě břišního svalu a prohrála v 1. kole. Utkání s Ruskou Jekatěrinou Alexandrovovou navíc dohrávala se zablokovanými zády.

Nyní se při její premiéře v Madridu v utkání s Číňankou zdálo, že hraje bez omezení. Prvnímu setu dominovala a ztratila jen jednu hru. Od pondělí čerstvá světová dvacítka Muchová, což je její kariérní maximum, vedla ve druhém setu rychle 4:0, pak sice přišla o podání, ale větší komplikace už nepřipustila a slavila postup po hodině a devíti minutách.

"Jsem ráda, že jsem zápas zvládla ve dvou setech. Myslím, že začátek jsem hrála docela dobře, měla jsem to pod kontrolou, dobře servírovala. Ve druhém setu soupeřka už neměla co ztratit, začala do toho chodit a bylo to těžké ukončit. Já trochu polevila, ale jsem ráda, že jsem to pak doservírovala," řekla Muchová Radiožurnálu.

Svěřenkyně kouče Davida Kotyzy ve druhém kole narazí na světovou dvojku Naomi Ósakaovou. S vítězkou letošního Australian Open si Muchová zahraje podruhé, loni v generálce na US Open po obratu vyhrála Japonka.

Tenisový turnaj žen v Madridu (antuka, dotace 2,549.105 milionu eur):

Dvouhra - 1. kolo:

Muchová (ČR) - Wang Čchiang (Čína) 6:1, 6:3, Karolína Plíšková (6-ČR) - Gauffová (USA) 5:7, 6:3, 6:2, Halepová (3-Rum.) - Sorribesová (Šp.) 6:0, 7:5, Mertensová (13-Belg.) - Čang Šuaj (Čína) 6:3, 6:3, Pavljučenkovová (Rus.) - Keysová (USA) 7:5, 6:2, Čeng Saj-saj (Čína) - Linetteová (Pol.) 6:2, 3:6, 6:1, Ostapenková (Lot.) - Hercogová (Slovin.) 6:3, 6:1, Rybakinová (Kaz.) - Tomljanovicová (Austr.) 6:4, 6:0, Sabalenková (5-Běl.) - Zvonarevová (Rus.) 6:1, 6:2, Ósakaová (2-Jap.) - Doiová (Jap.) 7:5, 6:2, Sakkariová (16-Řec.) - Anisimovová (USA) 0:6, 6:1, 6:4, Kasatkinová (Rus.) - Beguová (Rum.) 4:6, 6:4, 7:6 (7:1), Kontaveitová (Est.) - Stojanovičová (Srb.) 7:6 (7:4), 7:5, Pegulaová (USA) - Cirsteaová (Rum.) 7:6 (7:5), 6:3, Bradyová (11-USA) - V. Williamsová (USA) 6:2, 6:4, Azarenková (12-Běl.) - Alexandrovová (Rus.) 7:5, 3:6, 6:1.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno teď

Žalobce zastavil trestní stíhání, kvůli kterému odešel šéf Vojenské policie

Státní zástupce zrušil trestní stíhání bývalého šéfa inspekce Vojenské policie Tomáše Voráče, kterého Generální inspekce bezpečnostních sborů obvinila z nelegálního nákupu přístroje proti odposlechům. Uvedla to v úterý Česká televize. Kvůli případu skončil ve funkci Voráčův tehdejší nadřízený, náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn. Podle ministerstva obrany Vrchní státní zastupitelství kauzu vrátilo k novému rozhodnutí.

Úterním rozhodnutím Vrchního státního zastupitelství se podle mluvčí ministerstva obrany Simona Cigánkové v kauze Voráče nic zásadního nezměnilo. Foltýn podle ní loni v prosinci ponechal Voráče v pozici šéfa inspekce Vojenské policie, přestože věděl, že je Voráč obviněn. Poznamenala, že měl nejpozději do osmi pracovních dnů učinit příslušné kroky. "To je v zásadním rozporu s povinnostmi náčelníka Vojenské policie, přičemž plukovník Foltýn o obvinění podplukovníka Voráče neinformoval ani ministryni obrany," uvedla.

Foltýn v únoru požádal o uvolnění poté, co mu ministryně obrany Jana Černochová (ODS) vytkla, že ji o obvinění neinformoval a záležitost se dozvěděla z médií. Navíc podle ní Fotýn měl Voráče na základě dřívějšího rozkazu ministra obrany postavit mimo službu. Foltýn řekl, že podle jeho právního názoru bylo "50 na 50", zda Voráče služby zprostit. Podotkl, že ve chvíli, kdy se jeho nadřízený domnívá, že nesplnil rozkaz, nezbývá mu nic jiného než rezignovat.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Země EU podpořily dobrovolné omezení spotřeby plynu do března 2024

Země Evropské unie o rok prodlouží dobrovolné patnáctiprocentní omezení spotřeby plynu, aby si zajistily jeho dostatečné zásoby na příští topnou sezonu. Shodli se na tom dnes ministři energetiky členských států, kteří podpořili návrh Evropské komise (EK) na prodloužení loni zavedených úspor do března příštího roku. Komisařka pro energetiku Kadri Simsonová uvedla, že je to nejlepší způsob, jak předejít riziku nedostatku plynu v době, kdy bude nejvíce potřeba.

Evropský blok se v reakci na omezování dodávek plynu z Ruska kvůli invazi na Ukrajinu poprvé rozhodl snížit spotřebu loni v červenci za českého předsednictví. Pravidla spojená mimo jiné se snižováním teplot ve veřejných budovách platí od loňského srpna do tohoto pátku.

"Fungovalo to dobře a je to nejlepší způsob, jak zaručit dosažení odpovídající úrovně zásob," řekla Simsonová. Místo plánovaných 15 procent podle ní unie dokázala spotřebu snížit do ledna o více než 19 procent.

Někteří experti se však obávají, že omezovat poptávku po plynu bude složitější v nadcházejících teplých měsících, kdy se tato surovina nepoužívá k vytápění, ale zejména v průmyslu. Proti návrhu dnes byli ministři z Maďarska a Polska, což ale jeho přijetí na ministerské úrovni nezabránilo. Členské země návrh písemně schválí v příštích dnech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy