Markantně jiná Plíšková a působivý výprask legendě. Zase zní ódy, ale na jak dlouho?

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 10. 2017 6:10
Česká jednička zahájila svůj druhý Turnaj mistryň v kariéře sebevědomým a herně vynikajícím výkonem proti Američance Venus Williamsové. Co úvodní singapurský duel naznačil?
Karolína Plíšková kyne davům po úvodní výhře.
Karolína Plíšková kyne davům po úvodní výhře. | Foto: Reuters

Singapur - Jen čtyřiasedmdesát minut stačilo Karolíně Plíškové, aby na sebe znovu po čase strhla veškerou pozornost tenisové planety.

Zatímco před startem Turnaje mistryň rozhodně nepůsobila jako kdovíjaký postrach, po sobotním úvodním představení v Singapuru je to přesně naopak.

V letošní turbulentní sezoně na okruhu WTA jsou ale takové obraty na denním pořádku. Každou chvíli je velebena jiná z hvězd přetahujících se o trůn uvolněný těhotenstvím Sereny Williamsové.

A momentálně jdou pomyslné akcie české tenistky pekelně rychle nahoru. Plíšková totiž zazářila takřka dokonalým výkonem. Stačí se podívat na čísla, skrývající se ve stínu jednoznačného výsledku 6:2, 6:2, kterým Češka zdevastovala americkou legendu Venus Williamsovou.

Pětadvacet vítězných úderů, z toho pět es, a naproti tomu pouhých dvanáct nevynucených chyb. Působivý poměr a sama za sebe mluvící statistika.

Plíšková v utkání proti pětinásobné wimbledonské šampionce našla zásadní klíč k cestě zpět na absolutní vrchol žebříčku, potažmo k velkým triumfům. Našla způsob, jak být dostatečně ofenzivní a agresivní, ale zároveň přitom nadměrně neriskovat.

V jejím výkonu nebyla vidět ušlápnutá opatrnost, jen zdravá dávka obezřetnosti. Nešlo v něm zpozorovat bezhlavý útok, ale pečlivě propracovanou ofenzivu.

Jako by do sebe jednotlivá kolečka znovu zapadla s milimetrovou přesností. Plíšková napodobila své nejlepší výkony, třeba ty z loňské letní cesty do finále US Open.

Nebylo příliš fanoušků, kteří to od ní v Singapuru čekali. V tom nemá cenu si cokoli nalhávat. Pesimismus nebyl daný jen posledními nepřesvědčivými výkony, ale také překvapivými trenérskými rošádami. Nejdřív Kotyza ven, pak Stubbsová dovnitř, vše následované mediálně silně propíranou kauzou Krupa.

Plíšková sama ovšem ukázala svou stále vyhlášenější profesionalitu. Veškeré ostatní záležitosti hodila rychle za hlavu a vrhla se před startem singapurského klání s dostatečným předstihem na poctivou přípravu. Ukázalo se, že její vlastní slova o tom, jak moc chce na letošním Turnaji mistryň uspět, nebyla žádné klišé. 

Velkou touhu totiž pětadvacetiletá hráčka ukázala od prvního míčku. Rozdíl v přístupu mezi oběma soupeřkami byl markantní. A řeč těla Karolíny Plíškové zněla diametrálně jinak než v minulých týdnech. Pryč byla nejistota a nerozhodnost v úderech.

Češka od začátku přesně věděla, jakým tenisem se hodlá prezentovat, do puntíku plnila stanovenou taktiku a vykazovala znaky dostatečně odpočinuté a zbrusu nově motivované hráčky. Dílo Rennae Stubbsové? 

"Líbí se mi, jak působíš pozitivně. To je ono, všechno je správně. Jdi do první hry hodně soustředěná. Hraj stejně jako doteď," říkala australská trenérka české hvězdě po prvním setu. Dostat do Plíškové motivaci a nové nadšení pro tenis byl ostatně hlavní úkol spojený s jejím krátkodobým angažmá. Vše se povedlo na jedničku.

Ale zatím jde pochopitelně jen o prvotní nadějný signál vyslaný náročným českým příznivcům z dalekého Singapuru. Myslet si, že jeden zápas, byť fantasticky sehraný, něco Plíškové zaručuje směrem k dalším těžkým bojům, by bylo naivní.

Dokáže česká tenistka pokračovat v nastaveném trendu? Co se stane, až všechno nepůjde od začátku podle plánu a nastanou komplikace? V té chvíli se teprve ukáže, zda jsou oslavné ódy na místě. 

Už tak je ale dobré vědět, že je Plíšková skvěle připravená jak fyzicky, tak především po mentální stránce. Na konci sezony to totiž ani zdaleka nebývá samozřejmostí a Češce to samo o sobě dává neocenitelný vklad do začátku.  Jak nám totiž patrně ukážou další dny, nejlepší tenistky budou v Singapuru často bojovat především samy se sebou.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy