Markantně jiná Plíšková a působivý výprask legendě. Zase zní ódy, ale na jak dlouho?

Aleš Vávra Aleš Vávra
23. 10. 2017 6:10
Česká jednička zahájila svůj druhý Turnaj mistryň v kariéře sebevědomým a herně vynikajícím výkonem proti Američance Venus Williamsové. Co úvodní singapurský duel naznačil?
Karolína Plíšková kyne davům po úvodní výhře.
Karolína Plíšková kyne davům po úvodní výhře. | Foto: Reuters

Singapur - Jen čtyřiasedmdesát minut stačilo Karolíně Plíškové, aby na sebe znovu po čase strhla veškerou pozornost tenisové planety.

Zatímco před startem Turnaje mistryň rozhodně nepůsobila jako kdovíjaký postrach, po sobotním úvodním představení v Singapuru je to přesně naopak.

V letošní turbulentní sezoně na okruhu WTA jsou ale takové obraty na denním pořádku. Každou chvíli je velebena jiná z hvězd přetahujících se o trůn uvolněný těhotenstvím Sereny Williamsové.

A momentálně jdou pomyslné akcie české tenistky pekelně rychle nahoru. Plíšková totiž zazářila takřka dokonalým výkonem. Stačí se podívat na čísla, skrývající se ve stínu jednoznačného výsledku 6:2, 6:2, kterým Češka zdevastovala americkou legendu Venus Williamsovou.

Pětadvacet vítězných úderů, z toho pět es, a naproti tomu pouhých dvanáct nevynucených chyb. Působivý poměr a sama za sebe mluvící statistika.

Plíšková v utkání proti pětinásobné wimbledonské šampionce našla zásadní klíč k cestě zpět na absolutní vrchol žebříčku, potažmo k velkým triumfům. Našla způsob, jak být dostatečně ofenzivní a agresivní, ale zároveň přitom nadměrně neriskovat.

V jejím výkonu nebyla vidět ušlápnutá opatrnost, jen zdravá dávka obezřetnosti. Nešlo v něm zpozorovat bezhlavý útok, ale pečlivě propracovanou ofenzivu.

Jako by do sebe jednotlivá kolečka znovu zapadla s milimetrovou přesností. Plíšková napodobila své nejlepší výkony, třeba ty z loňské letní cesty do finále US Open.

Nebylo příliš fanoušků, kteří to od ní v Singapuru čekali. V tom nemá cenu si cokoli nalhávat. Pesimismus nebyl daný jen posledními nepřesvědčivými výkony, ale také překvapivými trenérskými rošádami. Nejdřív Kotyza ven, pak Stubbsová dovnitř, vše následované mediálně silně propíranou kauzou Krupa.

Plíšková sama ovšem ukázala svou stále vyhlášenější profesionalitu. Veškeré ostatní záležitosti hodila rychle za hlavu a vrhla se před startem singapurského klání s dostatečným předstihem na poctivou přípravu. Ukázalo se, že její vlastní slova o tom, jak moc chce na letošním Turnaji mistryň uspět, nebyla žádné klišé. 

Velkou touhu totiž pětadvacetiletá hráčka ukázala od prvního míčku. Rozdíl v přístupu mezi oběma soupeřkami byl markantní. A řeč těla Karolíny Plíškové zněla diametrálně jinak než v minulých týdnech. Pryč byla nejistota a nerozhodnost v úderech.

Češka od začátku přesně věděla, jakým tenisem se hodlá prezentovat, do puntíku plnila stanovenou taktiku a vykazovala znaky dostatečně odpočinuté a zbrusu nově motivované hráčky. Dílo Rennae Stubbsové? 

"Líbí se mi, jak působíš pozitivně. To je ono, všechno je správně. Jdi do první hry hodně soustředěná. Hraj stejně jako doteď," říkala australská trenérka české hvězdě po prvním setu. Dostat do Plíškové motivaci a nové nadšení pro tenis byl ostatně hlavní úkol spojený s jejím krátkodobým angažmá. Vše se povedlo na jedničku.

Ale zatím jde pochopitelně jen o prvotní nadějný signál vyslaný náročným českým příznivcům z dalekého Singapuru. Myslet si, že jeden zápas, byť fantasticky sehraný, něco Plíškové zaručuje směrem k dalším těžkým bojům, by bylo naivní.

Dokáže česká tenistka pokračovat v nastaveném trendu? Co se stane, až všechno nepůjde od začátku podle plánu a nastanou komplikace? V té chvíli se teprve ukáže, zda jsou oslavné ódy na místě. 

Už tak je ale dobré vědět, že je Plíšková skvěle připravená jak fyzicky, tak především po mentální stránce. Na konci sezony to totiž ani zdaleka nebývá samozřejmostí a Češce to samo o sobě dává neocenitelný vklad do začátku.  Jak nám totiž patrně ukážou další dny, nejlepší tenistky budou v Singapuru často bojovat především samy se sebou.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy