Voják Krupa byl předloni v ženském tenisu ztracený, teď má pomoct Plíškové ke grandslamu

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
18. 10. 2017 6:07
Většinu trenérské kariéry strávil mezi muži, ale nyní se o Tomáše Krupu svedla "rvačka" mezi fedcupovými kamarádkami Barborou Strýcovou a Karolínou Plíškovou.
Tomáš Krupa
Tomáš Krupa | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Doseděl, Štěpánek, Berdych. Takovými jmény se v tenisovém životopise může pochlubit jen málokterý český trenér. Tomáš Krupa ano a od ledna by v kolonce jeho svěřenců měla svítit i bývalá světová jednička Karolína Plíšková poté, co přerovský kouč skončil ve službách Barbory Strýcové.

Ještě před dvěma lety se přitom bývalý deblista cítil na ženském okruhu jako Alenka v říši divů. S tenisem sice procestoval celý svět, po nepříliš úspěšné hráčské kariéře, kdy ve čtyřhře dosáhl nejlépe na 124. místo v žebříčku, se brzy vydal na trenérskou dráhu, ale dlouho vedl jen muže. 

Nejprve spolupracoval s generačním vrstevníkem Ctislavem Dosedělem, poté se zase ujal Radka Štěpánka, s nímž strávil téměř sedm let a dovedl ho do první desítky žebříčku.

Zatím nejúspěšnější léta pak prožil s Tomášem Berdychem, který se pod jeho taktovkou probojoval až do finále Wimbledonu a stabilně se držel v nejužší světové špičce. Grandslam však společně nezískali, a tak se po šesti letech rozešli.

Dalších osm měsíců si Krupa užíval volna s rodinou a sledoval jak jeho syn válí v Přerově hokej. Pak se ale před US Open ozvala Strýcová a on na nabídku kývl. "V ženském tenisu jsem ale úplně ztracen. Je to jiný sport. Nevím, s kým hraje, kdo jsou ta jména. Asi jsem zajímavý případ a pro ostatní ženský kouče to musí být zábavné," vtipkoval před dvěma lety.

"Není pro něj jednoduché, když vidí, jak se brejkujeme, ale je to dobrý trenér, proto jsem mu zavolala. Chtěla jsem Čecha a jsem vděčná a pokorná, že to je Tomáš Krupa," vysvětlovala tehdy Strýcová.

Dlouho to ale v ženském tenise Krupa nevydržel, už v prosinci připravoval na novou sezonu Jiřího Veselého. "S Bárou budeme dál v kontaktu, ale mužský tenis je mi přeci jen bližší," upřesňoval situaci trenér.

Jenže s Veselým mu spolupráce vydržela jen do Australian Open a už byl znovu volný a mohl se vrátit k plzeňské rodačce. Ta si je služby od prvních tréninků nemohla vynachválit.

"Seká to, je takový přísný, ale mně to vyhovuje. Nic jiného na mě neplatí, protože jinak lítám myšlenkami všude možně. Takhle se na něho stačí během zápasu podívat a vím, že musím být koncentrovaná až do konce," říkala.

A podobně to viděl i Krupa. "Vojna, vojna. Psychologem určitě zatím nejsem. Spíš pořád jako voják, nastavuju nějaký režim." 

Celé dvě sezony si Strýcová trénování pod nyní čtyřiačtyřicetiletým koučem pochvalovala. Usadila se na hraně první dvacítky a o minulém víkendu dokonce vyhrála druhý titul kariéry. I když to už se vnitřně vyrovnávala s vědomím, že jí trenér brzy uteče k Plíškové.

Stačily dva roky na okruhu WTA a o Krupu se strhla "rvačka" mezi fedcupovými kamarádkami. "Je to jeden z nejlepších trenérů u nás. Pomohl mi k disciplíně, k profesionalitě a ukázal, jak správně trénovat, aby se můj tenis ještě posunul. Jako trenéra ho respektuju," dodala Strýcová.

Angažmá nového kouče by měl tým Plíškové oznámit až po jejím návratu z Turnaje mistryň, který startuje v neděli. Do té doby může Krupa rozmýšlet, jak pomoci bývalé jedničce ke grandslamovému titulu, protože to by měl být jeho hlavní cíl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy