Macháč vydělal víc, než za celou kariéru. Byl pyšný a děkoval i fandící Kvitové

27. 9. 2020 18:15
Tenista Tomáš Macháč svůj první zápas v hlavní soutěži na grandslamu prohrál. Na pařížské antuce ale chvilkami jasně přehrával favorizovaného Američana Taylora Fritze a i za pětisetovou prohru si vysloužil potlesk.
Tomáš Macháč.
Tomáš Macháč. | Foto: ČTK

"Jsem na sebe pyšný. Chybělo málo a mohl jsem tady sedět jako vítěz. Škoda," řekl devatenáctiletý Macháč na videokonferenci novinářům. S devětadvacátým hráčem světa Fritzem prohrál po boji za tři hodiny a 39 minut 5:7, 6:7, 6:1, 6:2 a 3:6.

Berounský rodák Macháč zvládl tříkolovou kvalifikaci, díky čemuž poprvé okusil grandslamovou atmosféru. "Beru to pozitivně. Byl to super turnaj," hodnotil.

Za prohru v 1. kole vydělal 1,6 milionu korun, více než dosud za celou kariéru. "Peníze to jsou velké. Stoprocentně to dám do tenisu," řekl 252. hráč světa.

V duelu s Fritzem dal 71 vítězných úderů, celkově vyhrál o dva míče více než soupeř. Především ve třetím a čtvrtém setu byl na kurtu jasně lepší. "Hrál jsem výborně, doposud asi svůj nejlepší tenis. Byl jsem mnohem lepší," mohl se pochválit.

Jenže v rozhodujícím pátém setu nezachytil začátek. "Je škoda, že jsem nezkusil na začátku pátého, co jsem předváděl třetí a čtvrtý set," posteskl si Macháč. Rychle prohrával 0:4 a ztrátu už nestáhl. "Nekazil jsem, ale on si to uhrál a dobře servíroval. Není omylem devětadvacátý na světě. Ale škoda."

Svěřenec Daniela Vacka, dvojnásobného vítěze Roland Garros ve čtyřhře, hrál první pětisetový zápas v kariéře. "Nevěděl jsem pořádně, jak si rozložit síly, ale popasoval jsem se s tím skvěle. Nakonec to bylo jen o kousek," řekl Macháč.

Během kvalifikace i v prvním kole měl i podporu v hledišti. Přišly se na něj podívat a fandit mu elitní české hráčky. U kurtu se objevily dvojnásobná vítězka Wimbledonu Petra Kvitová, loňská finalistka Paříže Markéta Vondroušová a Tereza Martincová.

"Můžu jim poděkovat. Je skvělé, že jako Češi držíme pospolu," dodal tenista.

před 46 minutami

Wellens vybojoval na Vueltě první etapový triumf, dál vede Roglič

Pátou etapu cyklistické Vuelty vyhrál Belgičan Tim Wellens ze stáje Lotto-Soudal. Čtvrtý dojel obhájce prvenství Primož Roglič (Jumbo-Visma) ze Slovinska a nadále vévodí celkovému pořadí. Jan Hirt (CCC) byl se ztrátou více než čtyř minut jednasedmdesátý, Zdeněk Štybar (Deceuninck-Quick Step) obsadil 107. místo s mankem téměř 13 minut.

Po páteční rovině přišla na řadu již čtvrtá kopcovitá etapa v programu náročného úvodního týdne. Po takřka 185 kilometrech na trase Huesca - Sabiňánigo se rozhodovalo mezi trojicí závodníků, která se zformovala přibližně 70 kilometrů před cílem a dotáhla svůj únik až k obsazení pódia.

V závěru měl při dojezdu v těžkém stoupání do cíle nejvíc sil devětadvacetiletý Wellens. Udolal Francouze Guillaumea Martina (Cofidis) a dočkal se etapového vavřínu při prvním startu na Vueltě. Na Grand Tours slavil dvakrát také na Giru d'Italia. Třetí byl Nizozemec Thyman Arensman (Sunweb), který ale z boje o etapový primát odpadl již několik desítek metrů před cílem.