Praha – Útok hackerů na tajné informace Světové antidopingové agentury (WADA) a následná publikace citlivých informací o zdravotních problémech některých špičkových sportovců je podle šéfa Úseku dopingových kontrol a monitoringu Jana Chlumského kriminálním činem a pokryteckým pokusem o diskreditaci těch, kteří mají zdravotní problémy a dodržují antidopingová pravidla.
"Každý chápe, že ten útok je veden z ruské strany, ať už ho řídí kdokoli. Jde o snahu pomoci právě těm dopujícím sportovcům. Je to pokus o diskreditaci Světové antidopingové agentury," řekl Chlumský deníku Aktuálně.cz.
Hackeři v tomto týdnu napadli databázi WADA a zveřejnili zdravotní záznamy desítek sportovců, například vítězů cyklistické Tour de France Bradleyho Wigginse a Chrise Frooma, americké gymnastické megahvězdy Simone Bilesové či tenistek Sereny a Venus Williamsových.
Ven se dostala rovněž informace o výjimce české hráčky Petry Kvitové, kterou obdržela v roce 2009 kvůli léku na astma obsahujícímu zakázaný albuterol. Tedy látku, jež uvolňuje dýchací cesty a zvyšuje průtok vzduchu do plic.
Kvitová: To je senzace jako Brno
"Ti, co tyto informace zveřejnili, si berou za rukojmí sportovce, kteří jsou nemocní. Petra Kvitová má astma, to ví úplně každý už mnoho let," uvedl Chlumský.
"Tam v žádném případě nejde o nějakou výhodu pro toho sportovce, ale naopak to, že se vrátí na stejnou startovní čáru s ostatními. Je to jen snížení handicapu," dodal s tím, že Kvitové nemůže uvolnění takové informace v žádném případě jakkoli ublížit.
To chápe i sama dvojnásobná wimbledonská šampionka. "Není to nic, co by bylo tajné nebo senzační. Je to nějaký pokus o lacinou senzaci, která ale žádnou senzací není," vzkázala tenistka prostřednictvím svého mluvčího Karla Tejkala. "Napsala mi esemesku: Tak to je senzace jako Brno. Se smajlíkem na konci," řekl Tejkal Aktuálně.cz.
Albuterol se v roce 2009 podle antidopingových pravidel musel nahlásit, což rodačka z Bílovce udělala a podle pravidel obdržela na terapeutickou pomůcku výjimku.
Jsou na to přísné kontroly, říká Chlumský
"Tahle informace jen čistě konstatuje to, co všichni už dávno věděli. Druhý rozměr je ten, že Petra nechápe, jak se tyto údaje mohou dostat ven. Myslím, že by se to nelíbilo nikomu," poznamenal mediální zástupce Kvitové.
Chlumský netvrdí, že je systém výjimek stoprocentně čistý. "Nechci říct, že jsou všechny výjimky úplně férové, vždycky se tam může objevit nějaký podvod. Ale celé to udílení podléhá přísným kontrolám, kterým lze věřit."
Hackerská skupina Fancy Bears, známá také jako Tsar Team, se prý svými útoky snaží udržet vrcholový sport průhledný a čistý. A dle svého prohlášení se snaží ukázat, že světové odsuzování ruského sportu je vrcholem pokrytectví.
Jan Chlumský je ale přesvědčen o opaku. "Pokrytecké je naopak jejich vyjádření. Opak je pravdou. Jejich jednání je útokem proti celému antidopingovému programu. Kdyby vytáhli něco, co se týká roku 2016, tak by to mohlo mít alespoň nějakou relevanci. Takhle je to jen snaha šokovat něčím, co je úplně mimo," prohlásil.
Venus Williamsové látky nepomohly
Příkladem budiž americká tenisová hvězda Venus Williamsová. Té WADA mezi lety 2010 a 2013 povolila užívání prednisonu, prednisolonu, triamcinolonu a formoterolu. Tenistka měla tehdy problémy se zády, téměř nehrála, a když, tak vypadávala často v prvních kolech.
"To dokazuje, jaké je to plácnutí vedle. Těmito látkami si nepomáhala a ani nemohla. Nejsou to žádné anabolické steroidy nebo kortikoidy, které vedou k okamžitému zlepšení výkonu," vysvětlil Chlumský. A ještě jednou označil útok hackerů za kriminální čin.
"Pro sportovce to musí být hrozně nepříjemné. Ne tolik třeba pro Petru Kvitovou, o jejímž astmatu se obecně ví. Ale třeba gymnastka Simone Bilesová trpí syndromem neklidu a snížené pozornosti a to už je citlivější téma," uzavřel Jan Chlumský.