Krejčíková vytřela Wilanderovi zrak. Nečekal jsem, že je tak komplexní, přiznává

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
9. 6. 2021 6:18
Sice se to v ženském čtvrtfinále antukového grandslamu v Paříži překvapivými jmény jen hemží, ale Barbora Krejčíková budí údiv možná nejvíc. A to především bezchybným a sebevědomým výkonem.
French Open, 3. kolo (Barbora Krejčíková)
French Open, 3. kolo (Barbora Krejčíková) | Foto: Reuters

Kdo sleduje tenisové dění pečlivě, ví, že rodačka z Ivančic odvedla za poslední půlrok ve dvouhře neuvěřitelný kus práce. Postupně pokořila všechny mety, které si dávala, postup do první stovky, pak do padesátky a teď je v živém žebříčku už v první třicítce.

Co ale zdvihá obočí nejednomu expertovi, jsou výkony, jaké v areálu Rolanda Garrose předvádí. Technicky vybroušenými a bezchybnými výkony naposledy úplně smetla Američanku Sloane Stephensovou, a to je to bývalá finalistka antukového grandslamu.

"Barbora je neuvěřitelně komplexní hráčka. Překvapila mě, před turnajem jsem si tyhle její schopnosti vůbec neuvědomoval," přiznal komentátor Eurosportu a bývalý tenista Mats Wilander. 

Podle bývalé švédské světové jedničky se v Paříži naplno ukazuje, že byla nejdřív skvělou deblistkou a teď zkušenosti odtud prodává v singlu.

"Umí všechno, má výborný forhend, skvělé ruce, chodí na síť. Stylem hry mi trochu připomíná další Češku Karolínu Muchovou, to je taky typ tenistky, která si umí poradit se vším," myslí si Wilander. 

Výkony Krejčíkové v Paříži mají vzrůstající tendenci, v součtu s triumfem ve Štrasburku už vyhrála devět utkání v řadě a naposledy Američance Stephensové povolila jen dvě hry.

"Porazila ji neuvěřitelně snadno. Teď ji čeká Coco Gauffová, ještě agresivnější hráčka než Sloane a možná jedna z nejlepších hráček současnosti, i ve svých 17 letech. Přesto si myslím, že Krejčíková tím osmifinálovým zápasem narostla, získala obrovské sebevědomí," věří Wilander Češce.

Pozastavil se i nad tím, co Krejčíková přiznala po postupu mezi nejlepších osm hráček. Že těsně před zápasem dostala záchvat paniky, nechtělo se jí z šatny na kurt a svůj stav musela řešit s psycholožkou.

"Je to všechno o sebedůvěře. Když máte tolik možností, co zahrát, a tolik talentu jako ona, někdy vám trochu trvá si srovnat v hlavě, jak zahrát, který úder si vybrat. Vůbec není lehké dát tyhle puzzle dohromady," zastává se jí Švéd.

I v tom si jsou s Muchovou podobné. "Ta se zjevila někdy před třemi lety a postupně krůček po krůčku se učí, jak s tak pestrou paletou úderů získat většinu bodů a vyhrávat zápasy. Je to přirozený vývoj," dodal Wilander.

Čtvrtfinále Krejčíkové proti Cori Gauffové je na programu od středečních 11 hodin na centrálním kurtu Philipa Chatriera. Deník Aktuálně.cz ho bude sledovat on-line

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 35 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy