Peking - Po medailových úspěších střelců nastal v české olympijské výpravě útlum. Na stupně vítězů se od té doby podařilo vystoupat jen deblkanoistům Volfovi se Štěpánkem a skifaři Ondřeji Synkovi. Řada dalších českých nadějí vyzněla do ztracena.
Češi napjatě vyhlížejí finále oštěpařky Špotákové a vystoupení Romana Šebrleho. V jejich stínu zdá se zcela schovaný pětibojař David Svoboda. Jedná se přitom o letošního vicemistra světa a o člena elitní světové pětky. A navíc na Čínu rád vzpomíná. Na MS juniorů tu v roce 2006 s přehledem zvítězil.
O šancích českých pětibojařů si internetový deník Aktuálně.cz povídal s reprezentačním trenérem Jakubem Kučerou.
A.cz: Když se mluví o českých olympijských medailových nadějích, stále padají jména jako Špotáková či Šebrle. Ale velkou nadějí je i David Svoboda, vzhledem k tomu, že na přelomu května a června dokázal vybojovat světové stříbro.
Ano, David Svoboda je vlastně jediným členem českého olympijského týmu, který vybojoval v letošním roce stříbrnou medaili na MS v "letní" olympijské disciplíně. Na druhou stranu ve většině sportovních odvětví se MS v olympijském roce nekoná.
A.cz: Svobodova vysoká výkonnost je navíc celkem dlouhodobá. Jaké jsou jeho další „velké" výsledky?
V posledních třech světových pětibojařských soutěžích skončil vždy v "top ten", při svojí premiéře na seniorském MS skončil v loňském roce osmý.
V březnu 2008 vytvořil v Praze při mezinárodním Memoriálu Milana Kadlece nejlepší výkon pětibojařské historie 5896 b.
V Číně, konkrétně v Šanghaji, závodil naposledy na podzim roku 2006 na juniorském MS, které s převahou vyhrál. Na světovém žebříčku je aktuálně mezi pěticí nejlepších.
K favoritům patří, ale...
A.cz: Dá se tedy říct, že patří k favoritům olympijského turnaje?
Množství faktorů, které objektivně ovlivňují sportovní výkon v moderním pětiboji je významně větší, než v jiných sportovních odvětvích.
V důsledku toho je světová špička velmi vyrovnaná a "poskládat" medailový výkon může reálně 15-20 pětibojařů.
Poslední dvě olympijské soutěže v Sydney a Aténách se rozhodovaly hlavně v jízdě na koni, v níž má David vzhledem ke svému věku méně zkušeností.
V polovině července navíc onemocněl při ME v Moskvě střevní virózou, která poznamenala závěrečnou přípravu na OH.
A.cz: Jak odhadujete šance Lucie Grolichové?
Lucie patří mezi nejzkušenější pětibojařky ve startovním poli. Letos skončila nejlépe čtvrtá ve finále Světového poháru v Madridu.
Patří mezi cca 15-20 pětibojařek, které mohou při optimálním výkonu bojovat o medaili, do nejužší skupiny favoritek olympijské soutěže ale nepatří. Na světovém žebříčku je aktuálně na konci druhé desítky.
A.cz: Měl Libor Capalini, jenž nakonec do závodu nezasáhne kvůli zraněné achilovce, zdravotní problémy již před odjezdem na olympiádu?
Libora Capaliniho provázely mimořádné zdravotní problémy letošním rokem a částečně provázely i závěrečnou přípravu na olympijské hry.
Z tohoto důvodu závodil letos jen dvakrát a výsledky na Světovém poháru v Madridu ani na evropském šampionátu v Moskvě neodpovídaly jeho skutečné výkonnosti.
Na obou soutěžích jeho umístění zásadně ovlivnily "nezdary" v jízdě na koni, do níž ale nastupoval vždy z "medailové" pozice po třech disciplínách.
Dále čtěte: Capalini bronz neobhájí. Trápí ho zraněná achilovka
K Číně mám rezervovaný vztah
A.cz: Jaké zkušenosti máte s pětibojařskými závody v čínském prostředí?
Osobně mám k podmínkám sportovních soutěží v Číně i k vlastním olympiádě v mnoha ohledech "rezervovaný vztah".
V posledních letech závodili čeští pětibojaři v Číně několikrát, naposledy na olympijských sportovištích v září 2007.
A.cz: Neobáváte se smogu?
Odpovím citátem: "Má-li problém řešení, není třeba si dělat obavy, pokud řešení neexistuje, ani obavy vám nepomohou..."
Smog je v Pekingu objektivně významným problémem. Členové MOV, kteří před sedmi lety rozhodovali o pořadatelské zemi, museli o situaci vědět.