Praha - Obránce Marek Suchý si v 27 letech užívá radostí úspěšné fotbalové kariéry. V barvách Basileje si zvykl slavit tituly švýcarského mistra, spolu s Tomášem Vaclíkem si v barvách tohoto klubu zahráli dokonce i Ligu mistrů. A ve čtvrtek zkusí v Seville po domácí remíze 0:0 oživit i postupové ambice i v Evropské lize.
S optimismem jistě bude Suchý hledět i k nominaci na Euro 2016, ve které by neměl scházet, přestože po vyloučení v Nizozemsku dostal stopku na první utkání turnaje, které Vrbův tým sehraje proti Španělům.
Prostě všechno v pohodě, ovšem kromě jedné staré historie. S agentem Pavlem Vandasem válčí Suchý vlastně už léta o 60 000 eur plus úroky. V součtu a přepočtu jde o sumu dnes už vysoko přesahující dva miliony korun.
"Nebudu to komentovat," vyjádřil se Marek Suchý k problému už před časem a ani tentokrát na SMS s žádostí o aktuální vyjádření na dané téma nijak nereagoval. "Oprávněnost té pohledávky pana Vandase každopádně neuznáváme," potvrdila za něj neměnný stav věcí fotbalistova právní zástupkyně Jana Fráňová.
Důležitou roli v celém příběhu hraje Fotbalová asociace ČR. Její arbitrážní komise na jedné straně potvrdila Vandasův nárok v plné výši. Nicméně žádné velké pomoci asociace při výkonu tohoto rozhodnutí už se agent následně nedočkal.
"Oprávněnost mého požadavku odsouhlasila arbitrážní komise 11. srpna 2014. Přesto mi pan Suchý od té doby nezaplatil ani korunu," konstatuje Pavel Vandas.
Neplatnosti zmíněného rozhodnutí Fotbalové asociace ČR se Suchý a jeho právníci chtějí domoci žalobou, kterou podali v říjnu 2014 žalobu k Obvodnímu soudu Praha 10, jenže nepružný soud za celou tu dobu ještě nenařídil hlavní líčení.
Pospěchovi zastavili činnost, Suchému ne
A Suchý měl Vandasovi podle fotbalových norem už dávno zaplatit. Obvykle přitom Fotbalová asociace ČR v takových případech nasazuje velmi účinné páky. Když třeba klub nesplácí své závazky, uznané arbitráží, jiným klubům nebo hráčům, asociace mu zablokuje přestupy. Nedávno se v takové situaci ocitl třeba ostravský Baník.
A když nesplácí hráč? Podle disciplinárního řádu by se v takovém případě očekával trest v podobě zastavení činnosti. Takový, jakého se před několika lety dočkal v podobné situaci Zbyněk Pospěch. Načež následovala řada dalších právních komplikací, které se ve finále dostaly až k Mezinárodní sportovní arbitráži (CAS) v Lausanne.
Tomu se chce nejspíš Fotbalová asociace ČR nyní vyhnout. Navíc to vypadá, že logicky nemá chuť a vůli zastavovat Marku Suchému reprezentační činnost zrovna před Eurem 2016. Proto se ve celé té nekonečné hře ocitají stále nové oddalovací a prodlužovací taktiky.
Když se případem Suchého-neplatiče zabývala disciplinárka poprvé, zjistila, že nemá platné členství ve FAČR. A věc proto neřešila.
Když se pak změnily stanovy a nově stanovily reprezentantům povinnost patřit mezi členy FAČR,čekalo se zase s výrokem disciplinárky od září 2015 až do letošního února. A její verdikt? Za maření úředního rozhodnutí, tedy za skutečnost, že od rozhodnutí arbitráže v srpnu 2014 až dodnes Suchý nezaplatil Vandasovi ani halíř, dostal reprezentant pokutu 40 000 korun.
"To je sice hezké, jenže já jsem stále od pana Suchého nedostal nic. Jeho maření úředního rozhodnutí tedy podle mého názoru stále probíhá. A proto jsem oslovil arbitrážní komisi, aby provedla další výkon rozhodnutí. Nevidím jiné řešení, než že protočíme to kolečko celé znova," konstatuje Vandas.
Pelta mlčí. A co prozrazují řády?
"To podání jsem obdržel, arbitrážní komise se jím bude zabývat na svém příštím zasedání. Do konce března to projednáme," slíbil Petr Konečný, předseda Arbitrážní komise FAČR. O tom, jestli případ znovu rozehraje do stejného kolečka jako předtím, tedy na disciplinární komisi FAČR, odmítl spekulovat.
Pokuta 40 000 korun zjevně není dostatečně mocným nástrojem, aby Marka Suchého přiměla k tomu, aby agentu Vandasovi sumu dvou milionů korun zaplatil, přestože tento požadavek agenta označila arbitráž za oprávněný.
"Nepřísluší mi rozhodnutí disciplinární komise jakkoli komentovat," dává od případu ruce pryč Miroslav Pelta, předseda Fotbalové asociace ČR.
Tomu, kdo ještě nepochopil, jak dvojakou hru FAČR v tomto sporu hraje, možná napoví pohled do Disciplinárního řádu.
§ 60 Maření výkonu rozhodnutí
1. Kdo maří nebo podstatně ztěžuje výkon rozhodnutí orgánu FAČR nebo jejího pobočného spolku tím, že:
d) neuhradí přes výzvu orgánu FAČR (...) svoje splatné závazky stanovené vykonatelným rozhodnutím FAČR (...), bude potrestán zákazem činnosti až na pět let, popřípadě i peněžitou pokutou do výše 50 000 Kč.
Laik by řek, že disciplinárka měla neplatiči Suchému podle této normy zastavit činnost, popřípadě trest doplnit i pokutou. Jenže udělila mu toliko pokutu 40 000 korun. Proč?
"Zdálo se nám to přiměřené," vysvětluje Richard Baček, předseda disciplinární komise. "Připouštím, že to slůvko "popřípadě" uvedené v příslušném odstavci disciplinárního řádu může svádět k jazykovému výkladu, že zastavení činnosti je v takovém případě trestem základním a pokutu lze udělit nad jeho rámec. Nicméně podle jiných ustanovení disciplinárního řádu máme v situaci, kdy je k dispozici větší škála trestů, možnost vybrat si mezi nimi, případně je kombinovat. Pokud je mi ovšem známo, celý případ se řeší i soudní cestou," dodává Baček.
A je poměrně zjevné, že právě na rozhodnutí soudu asociace čeká a nechce si pálit prsty.
"Právníci Marka Suchého podali už dvě žádosti o vydání předběžného opatření, které by určilo, že až do výroku soudu mi nic platit nemusí. Jenže obě tyto žádosti soud zamítl. Tu poslední den před výrokem disciplinárky, která potom věc vyřešila tou pokutou," pousměje se Pavel Vandas poněkud trpce.
Obvykle lze na fotbalové půdě vymoci výroky arbitráže automaticky, v případě Marka Suchého to ovšem zjevně neplatí.
Protože kauza je komplikovaná a spletitá, připomeňme pro větší přehlednost a srozumitelnost její základní časovou osu
Suchý měnil agenta. Tam vše začalo
Léto 2007. Ze slávisty Marka Suchého, kterého Pavel Vandas zastupoval jako agent od jeho 15 let, se stává velmi zajímavá nabídka pro transferní trh. Z MS "20" v Kanadě si totiž jako jeden z klíčových hráčů týmu Miroslava Soukupa veze domů stříbrnou medaili. Suchý se ovšem následně rozhodne agenta změnit.
Leden 2009. Vandas, Suchý a jeho nová agentura Sport Invest zastoupená tehdy Pavlem Zíkou sepisují vzájemnou dohodu o narovnání. Arbitráž FAČR posléze uznala, že nedílnou a platnou součástí této dohody byla i klauzule zavazující Suchého zaplatit Vandasovi dva roky poté, co odejde na zahraniční angažmá, sumu 60 000 eur.
Únor 2010-2012. Původní Suchého hostování ve Spartaku Moskva se mění v přestup do tohoto ruského klubu, ruská asociace jej zaregistrovala přesně 18. února 2010. "A když pak uplynuly dva roky, vyzval jsem Marka Suchého, aby splnil svůj závazek. Sdělil mi, že o žádném takovém závazku neví," říká Pavel Vandas. O vyřešení případu proto agent požádal Fotbalovou asociaci ČR.
Srpen 2014. V rámci FAČR prošel spor dvoustupňovým řízením ve sboru rozhodců i arbitrážní komisí. Výsledný verdikt zněl 11. srpna 2014 poměrně jasně, vyhodnotil Vandasův nárok jako oprávněný. A Suchý dostal lhůtu 30 dní na to, aby Vandasovi požadovanou sumu 60 000 eur plus úroky splatil.
Říjen 2014. Marek Suchý podává prostřednictvím své právní zástupkyně Jany Fráňové k Obvodnímu soudu pro Prahu 10 žalobu na Fotbalovou asociaci ČR. Právní terminologií v ní jde o určení neplatnosti rozhodnutí orgánu spolku. Ačkoli už však od té doby uplynulo už půldruhého roku, soud dosud jednání v této věci nenařídil.
Prosinec 2014. Pavel Vandas, který od Suchého navzdory srpnovému rozhodnutí arbitráže žádné peníze nedostal, požádá Fotbalovou asociaci ČR o takzvaný výkon rozhodnutí. Jde o zavedený mechanismus. Pokud fotbalová arbitráž nějaký spor rozsoudí a dlužník přesto v lhůtě nezaplatí, FAČR ho k tomu začne tlačit, a to obyčejně prostřednictvím disciplinárního trestu. Jde-li o klub, pak jsou neplatiči zpravidla pozastaveny přestupy. Jde-li o jednotlivce, obvykle se mu zastavuje soutěžní činnost.
Není členem FAČR, povinnosti tak uniká
Březen 2015. Disciplinární komise konstatuje, že právě Marka Suchého potrestat nemůže. "V době, kdy nabylo rozhodnutí arbitrážní komise účinnosti, nebyl pan Marek Suchý členem Fotbalové asociace ČR," vysvětlil to tehdy předseda disciplinárky Richard Baček. S tím, že pravomoc jeho komise se logicky vztahuje výhradně na členy spolku, nikoli tedy na "ne-člena" Suchého, kterého proto nemůže nijak postihovat.
Červen 2015. Valná hromada FAČR přijímá nové, upravené znění stanov. Novelizované paragrafy zpřesňují, že členem FAČR povinně musí být i reprezentanti. Znamená to, že pokud Marek Suchý chce hrát za národní tým, musí se stát členem asociace.
Srpen/září 2015. Podle volně přístupné databáze FAČR dochází k zápisu Marka Suchého mezi členy FAČR 31. srpna. Hráč se podílí na úspěšném závěru kvalifikace a raduje se jako člen týmu Pavla Vrby z postupu na Euro 2016. Zároveň se ovšem aktivizuje i Pavel Vandas, který znovu oslovuje arbitráž a ta zase disciplinární komisi, která následně projednání a vyřešení případu dlouho odkládá.
Únor 2016. Za maření úředního rozhodnutí trestá disciplinární komise Marka Suchého pokutou 40 000 korun.
Březen 2016. Agent Pavel Vandas stále nedostal od Suchého ani korunu. "Podle mého maří Marek Suchý úřední rozhodnutí i nadále a proto by se tím orgány asociace měly opět zabývat," poznamená agent, který k tomu činovníky FAČR dopisem znovu vyzval.