Střelectví je jako Popelka. Stane se z něj princezna?

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
14. 8. 2008 17:35
Popelka jde jednou za čtyři roky na ples. Teď chce víc
Vytáhnou úspěšní čeští střelci svůj sport na výsluní?
Vytáhnou úspěšní čeští střelci svůj sport na výsluní? | Foto: Reuters

Peking - Střelectví je v Česku v roli Popelky, které si většinou nikdo příliš nevšímá - sportovní adepti, diváci, média ani sponzoři. Ale jednou za čtyři roky, když nastanou olympijské hry, tak ji všichni velmi rádi vezmou "na ples".

Střelectví se rázem ocitne ve středu pozornosti, média ho opěvují, diváci kvůli němu vstávají v brzkých ranních hodinách, z opomíjených sportovců se stávají hrdinové.

Jenže když je "po plese", Popelka se opět někam vytratí a většinou ji ani žádný princ nehledá.

Dále čtěte:

Přijde zlom?

Nyní by mohl přijít zlom. Čeští střelci v Pekingu září tolik, že si toho nejlze nevšimnout. Ba co víc, nejde na to zapomenout.

"Pro střelectví to znamená tolik potřebné zviditelnění a také určitě větší zájem mládeže o náš sport. A tím pádem snad i šance do budoucna, že v našich sítích uvízne znovu nějaký výrazný talent," pochvaluje si dění v Pekingu úspěšný trenér a otec Kateřiny Emmons Petr Kůrka.

Vedoucí trenér olympijského šampiona Davida Kosteleckého Václav Patrman však namítá, že kvalitní zázemí je pouze na střelnicích v Hradci Králové, Brně, Plzni a Českých Budějovicích.

Lesk vystřílených medailí by mohl přitáhnout  větší sponzory i trvalejší zájem médií.
Lesk vystřílených medailí by mohl přitáhnout větší sponzory i trvalejší zájem médií. | Foto: Reuters

"Zvýšený zájem se dá očekávat pouze v těchto regionech a nemůžeme to srovnávat třeba s fotbalem a hokejem, kde jsou mládežnické základny po celé republice."

Nelze předpokládat, že by se střelectví mohlo stát masově oblíbeným sportem. Malá Česká republika nedisponuje dlouhými řadami talentů, navíc oči rodičů, kteří chtějí vyslat dítko na sportovní dráhu, se upírají k lukrativnějším sportům - fotbalu, hokeji, tenisu.

Střelectví není na zbohatnutí

Zbohatnout ve střelectví se podaří jen těm nejlepším z nejlepších a i u nich je slovo "zbohatnutí" trochu nadnesené.

"Potěšil by nás větší zájem sponzorů, kterých je poskromnu," říká Patrman.

Kluby sportovní střelby jsou součástí resortu ministerstva obrany a Českého střeleckého svazu a od těchto subjektů dostávají dotace.

"Státní trenéry vždy jen zajímá, zda má svaz na kvalitní přípravu svých horkých želízek. Měl před olympijskými hrami, tak po nich to snad nebude jinak," bagatelizuje problém s financemi Petr Kůrka.

Špičkoví střelci v českých podmínkách - bez velkého sponzora za zády musí - být oddanými nadšenci a dávat do své kariéry vše. Nejen čas a dřinu, ale mnohdy i své vlastní finance.

David Kostelecký dává střelectví vše. Včetně svých financí. Tuto řeholi je ochoten podstoupit málokdo.
David Kostelecký dává střelectví vše. Včetně svých financí. Tuto řeholi je ochoten podstoupit málokdo. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

"Musí se najít talent, který je navíc ochoten se podřídit soustavné přípravě, osobnímu odříkání, podřídit svůj životní styl tréninku. V současné době je takových lidí málo," popisuje trnitou cestu střeleckých šampionů trenér Kosteleckého.

Vzhledem k velké vyrovnanosti světových soutěží rozhodují o úspěších i nejmenší detaily.

Předolympijská příprava zlatého medailisty nezahrnovala pouze hodiny a hodiny na střelnici, ale i honění kondičky, konzultace s psycholožkou a spolupráci s firmami na doladění kvality zbraně a kvality nábojů.

Stane se z Popelky princezna?

Nicméně pro sponzory nyní bude určitě lukrativní mít své jméno spjato s nejlepší střelkyní české olympijské historie, s olympijským šampionem a olympijským rekordmanem.

V případě výraznějšího toku peněz do odvětví, jenž by šel ruku v ruce se zájmem médií, by se dění v českém střelectví mohlo dát do pohybu a z Popelky by se mohla stát princezna.

Jenže tak se to děje jen v pohádkách.

"Sportovní střelba není obecně mediálně populární sport, i když by si to na základě dlouhodobých výborných výsledků zasloužila," lituje Václav Patrman.

Střelci teď doufají, že by úspěchy Emmons a Kosteleckého přece jen mohly jejich sport pozvednout...

Pomoci by mohly i dvě vrcholné akce, které se Česká republika chystá hostit: MS ve střelbě na běžící terč v říjnu 2008 v Plzni a ME ve střelbě ze vzduchových zbraní v únoru 2009 v Praze.

 

Právě se děje

Další zprávy