Praha - Jeden by řekl, že na to, abyste mohl pískat I.B třídu ve fotbale, potřebujete znát pravidla a k tomu už jen fyzičku, dres a píšťalku, případně praporek.
Jak odhalilo vyšetřování rozsáhlé korupční aféry ve Středočeském kraji, museli tam však někteří sudí pro svůj kariérní postup osvědčit též smysl pro konspiraci a vpravdě manipulativní, div ne zpravodajské hry. Nemluvě o předpokladu pokřivené morálky, z ní samozřejmě všechno ostatní vyvěrá.
"Poslechni, frajere, posílám tě v neděli na Vysoká-Milovice, tak si toho važ."
"Jééé, děkuju, děkuju!"
"Já tě sleduju, hele, mám na tebe dobrý reference, poslechni, ty bys moh pískat i vejš, brzy třeba i v přeboru, kdybys chtěl. Jenže to bys pro mě musel něco udělat, jestli mi jako rozumíš."
"A co jako?
"No tak domácí za tebou přijdou, abys jim jako píchnul, že jo... Tak si vem, co ti dají, a slib jim, co budou chtít, jako že vyhrajou a že budeš na jejich straně a tak, znáš to. Hoď si je do klidu."
"Aha, jasně."
"Jenže to ti povídám, oni vyhrát nesměj!"
"Co?"
"No, jakože finta, ne? Hele, kamaráde, buď budeš chytrej, chápavej kluk, rozumíš, a pak půjdeš nahoru, anebo budeš pro mě nespolehlivej, a to pak jako utrum, kapišto?"
Pozor! Přiznáváme na rovinu, že to, co jste si právě přečetli, není přepis žádného reálného policejního odposlechu. Jde jen a pouze o náš vyfabulovaný pokus o lehkou dramatizaci, spočívající v adaptaci textu obžaloby do fiktivního dialogu. Jednotlivé věty tedy ve skutečnosti takto přesně nezazněly, nicméně načrtnutý obsah, alespoň podle obžaloby, kterou sestavilo Okresní státní zastupitelství v Benešově, v sobě nesly.
A to v rozhovoru Jana Voráčka, delegáta Středočeského krajského fotbalového svazu, zodpovědného také za obsazování rozhodčích na jednotlivé zápasy, s Alešem Chaloupkou, asistentem rozhodčího.
Korupce: tisícovky, ale i slib kariérního postupu
Oba muži byli obžalováni z korupce, přestože v jejich policií napíchnutém telefonním rozhovoru nepadlo ani slovo o penězích. Státní zástupkyně Jana Sůsová i tak shledala v jejich počínání přečiny podplacení, respektive přijetí úplatku.
Podle obžaloby Voráček nabídnul úplatek spočívající v tom, že Chaloupkovi přidělí rozhodování lukrativních fotbalových zápasů vyšších tříd za to, že zmanipuluje zápas Vysoká-Milovice. "Konkrétně požadoval, aby od týmu Vysoká převzal úplatek za to, že bude pískat tak, aby tým Vysoká zápas (...) vyhrál, ale aby současně zajistil (...), aby tým Vysoká i přes to, že zápas uplatil, nevyhraje," píše se v obžalobě. Podle ní Voráček sudího upozornil na to, že pokud na nabídku nepřistoupí, bude na něj hleděno jako na nespolehlivého a na jeho dalších delegacích se to odrazí.
Zatímco obžalovaný Jan Voráček už svá slova pronesená do telefonu soudu nevysvětlí, protože letos v březnu zemřel, Aleš Chaloupka se spolu s dalšími 22 osobami obžalovanými z korupce, ať už rozhodčími, trenéry či funkcionáři, v soudní síni ocitl.
Před očima mělnické soudkyně Marcely Buštové, která si obžalované kvůli jejich vysokému počtu musela pozvat na pražský Vrchní soud, protože v Mělníku se tak velká jednací síň nenašla, nedefilují fotbaloví profíci jako v roce 2004, kdy policie skřípla Ivana Horníka a spol., ale údržbáři, skladníci, důchodci, řidič muničního vozidla, radiologický asistent, a dokonce i redaktorka z Rakovníka, která v jednom "cinklém" zápase (Vysoká-Lužec) působila podle obžaloby jako asistentka rozhodčího. Další soudní jednání bylo zatím odročeno na neurčito.
Rozsáhlou zprávu o největší korupční aféře českého fotbalu od časů Ivana Horníka přinesl deník Aktuálně.cz v článku, který si můžete přečíst zde.
K případu se vyjádřil i Roman Berbr, místopředseda Fotbalové asociace ČR, který je právě za regionální fotbal v českých krajích zodpovědný. "Fotbalová asociace poskytuje v těchto záležitostech zodpovědným orgánům vždy součinnost. I tento případ je určitou prevencí pro ostatní a vnímám všeobecně transparentnější prostředí v celém fotbale." Položenou otázku zkoumající, jaké protikorupční programy FAČR na této úrovni soutěží rozvíjí, nechal Roman Berbr bez povšimnutí.
V rozhovoru s Miroslavem Libou, předsedou Středočeského krajského fotbalového svazu, jste se zase mohli dozvědět, proč za skutky, ke kterým v tamních soutěžích došlo v průběhu roku 2013, nebyl po fotbalové disciplinární linii dosud nikdo potrestán, a proč tedy mnozí obžalovaní sudí pískají zápasy středočeských soutěží dodnes - rozhovor čtěte zde.
Na rozdíl od prvního případu, který jsme dnes zmínili, už ve všech dalších příbězích, jež odhaluje obžaloba, peníze klíčovou roli hrály, byť šlo o nevelké částky, od tisícovky výš. Nejštědřejší nabídky se měl mezi stíhanými dopustit důchodce Jaroslav Hamouz, který 24. srpna 2013 volal podle obžaloby sudímu Otto Kovářovi, aby mu nabídl 6000 korun, pokud Rakovník vyhraje na hřišti TJ Slovan Hradišťko. Za remízu nabídl druhému asistentovi polovic.
Zemřel hned u hřiště. Zamířil opravdu do nebe?
Na středočeských stadioncích, co se v mnoha případech nijak zvlášť neliší od toho, na kterém hrával Slavoj Houslice z televizního i filmového Okresního přeboru, se podle obžaloby šustilo bankovkami i v kabinách rozhodčích.
Policejní štěnice se podle všeho objevila v areálu TJ Sokol Zásmuky a zejména v rozhodcovské kabině stadionku FK Vysoká. A právě do ní mířily, zřejmě častěji než by bylo zdrávo, kroky Josefa Lucyka, muže, kterého si dnes představíme trochu blíž.
Zatímco filmový trenér Pepík Hnátek si přál, aby jeho popel rozprášili po houslickém hřišti, Josef Lucyk zemřel kousek od postranní lajny ve fotbalovém areálu FK Vysoká. Loni v dubnu zkolaboval během podvečerního tréninku místního týmu, startujícího v I. B třídě, a to v prostorách restaurace přilehlé právě k fotbalovému hřišti. Nikdo z nás nemládne. A Josef Lucyk odešel z tohoto světa v 67 letech, podle mínění Mělnického deníku rovnou do fotbalového nebe.
Jestli tam opravdu skončil, nechme na rozdělovníku svatého Petra. Nebýt náhlého skonu, poslala by ho ovšem státní zástupkyně před soud. "Ano, jinak by pan Lucyk mezi obžalovanými nechyběl," potvrdila Jana Sůsová reportérovi deníku Aktuálně.cz.
Ostatně není divu. Například za pomoc v utkání s Nelahozevsí nabídl Josef Lucyk přítomným sudím podle obžaloby právě v kabině rozhodčích 3000 korun. A po poznámce hlavního rozhodčího Karla Macháčka, že hosté "do toho půjdou taky", přihodil Lucyk další tisícovku, načež po zápase vše vyplatil. Na stejnou sumu si pak ve Vysoké přišli za pomoc domácím i sudí zápasu s Vitanou Byšice.
To na souboj s TJ Lužec stačily tisícovky tři. "Když to půjde, tak pomůžeme," slyšel pak Lucyk podle obžaloby od sudích zápasu, který Vysoká sehrála s Labským Kostelcem, zase za investici ve výši 3000 Kč.
Kapku jiný scénář mělo utkání FK Vysoká - FK Pšovka Mělník, kdy Josef Lucyk zavítal za rozhodčími společně s Pavlem Peroutkou, zástupcem soupeře. A ruku v ruce nabídli sudím Richtarovi, Petýrkovi a Chrudimskému za každý tým po 1500 korunách, fotbalovou mluvou za rovinu. V jazyce obžaloby "pod podmínkou příslibu, že (sudí) budou rozhodovat v předmětném zápasu nestranně". Sudí souhlasili, peníze zinkasovali - a teď to jako obžalovaní také budou vysvětlovat u soudu.
Boss z Mělníka kabinu sudích nevynechal
Kdo byl Josef Lucyk? "Začátkem 90. let šéfoval klubu EMĚ Mělník, tenkrát se tam hrála třetí liga a divize," vzpomíná Jiří Valín, který v té době působil v klubu jako hráč. "Fotbalem pan Lucyk žil, přivedl tenkrát do Mělníka i pár bývalých fotbalistů z ligy, třeba Zdeňka Jurkanina," zmiňuje bratra slavného reprezentanta. "Co si pamatuju, tak ve Vysoké provozoval pan Lucyk hospodu," dodává ještě Valín.
A právě do klubu FK Vysoká své fotbalové srdce Josef Lucyk časem zjevně přemístil. Jeho jméno se objevilo i na dresech a klub si dodnes sponzorovy péče váží natolik, že pořádá dokonce Memoriál Josefa Lucyka.
Nicméně Lucykova snaha o pomoc klubu se nejspíš projevovala různými směry. Policejní mikrofony instalované v kabině sudích totiž jeho příchod s nabídkou a bankovkami zaznamenaly 15. září, 29. září, 13. října, 27. října a 10. listopadu 2013. To svědčí o tom, že jeho práce s rozhodčími v domácích utkáních byla naprosto systematická.
Pozemská spravedlnost už nicméně jeho způsob cesty za fotbalovým úspěchem posoudit nestačila.
Kdo je ve středočeské kauze obžalovaný
Rozhodčí: Aleš Chaloupka, Petr Zuskin, Otto Kovář, Lukáš Richtar, Václav Petýrek, Jan Chrudimský, Karel Macháček, Milan Macháček, Vladimír Březnovský, Vojtěch Šesták, Martin Smolka, Petr Tvaroh, Jakub Fejfar, Jan Beran, Bianka Joglová, Pavel Kotlár, Petr Hůla, Jiří Košťálek, Jakub Hamouz (jeho případ se bude u soudu řešit samostatně)
Delegát: Jaromír Sova
Trenéři: Luboš Vondra, Zdeněk Klapka (oba působili v Zásmukách na Kolínsku)
Funkcionáři: Jaroslav Hamouz (SK Rakovník), Pavel Peroutka (Pšovka Mělník), Jan Voráček (krajský funkcionář a bývalý šéf benešovského fotbalu, který v březnu 2015 zemřel)