Zátah ve středočeské pralesní lize, 25 obviněných z korupce

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 1. 2015 9:10
Protikorupční policie trestně stíhá 25 osob kvůli údajnému podplácení fotbalových rozhodčích a delegátů ve středočeské I. B třídě
Do tenat protikorupční policie tentokrát padlo 25 fotbalových funkcionářů, sudích a delegátů
Do tenat protikorupční policie tentokrát padlo 25 fotbalových funkcionářů, sudích a delegátů | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kapříci opět připluli, tentokrát do středních Čech. Z korupčních trestných činů, skrze které mělo být ovlivněno celkem 10 zápasů, a to zejména ve středočeské I. B třídě, totiž policie obvinila celkem 25 osob. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Benešově.

"Pět osob je v této věci trestně stíháno z trestného činu podplácení a dvacet osob z trestného činu přijetí úplatku. Obvinění jsou fotbaloví funkcionáři, delegáti a rozhodčí," sdělil Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

A co se vlastně dělo? "Ivánkovská klasika", kluboví funkcionáři podle policie podpláceli rozhodčí a delegáty. S cílem, aby sudí na hřišti působili ve prospěch jednoho z týmů. Vyšetřovatelé dokonce zaznamenali i případy, kdy se uplácelo za to, že sudí bude pískat rovinu.

Detektivové pronikli do pralesa

Úplatky se pohybovaly v řádech několika tisícovek, peníze se předávaly v hotovosti.

Zápasy, u nichž policie zadokumentovala jejich nekalé ovlivnění, se hrály v časovém rozmezí od května do listopadu 2013. Cinklých duelů je ve spisu celkem deset. "Šlo o zápasy nižších tříd ve Středočeském kraji," informuje Ibehej.

Podle zjištění Aktuálně.cz šlo především o I. B třídu, což je až sedmá nejvyšší soutěž v tuzemské fotbalové hierarchii. Takovým soutěžím se lidově říká "pralesní liga".

Na Středočeském krajském fotbalovém svazu byli informací o mohutné vlně obvinění z korupce překvapeni. "Tak něco takového od vás slyším poprvé," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Zdeněk Krajl, sportovní ředitel Středočeského KFS.

"Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě," sdělil policejní mluvčí Ibehej. Těm, co upláceli, hrozí teoreticky až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. Osobám obviněným z přijetí úplatku hrozí nejvýše čtyři roky odnětí svobody či peněžitý trest.

Po Horníkovi přišli sázkaři

Největší korupční aféra v českém fotbale propukla v roce 2004. Její hlavní postavou byl tehdy žižkovský ředitel Ivan Horník, tresty za úplatky dostaly i 1. FC Synot, Liberec, Vítkovice či Opava. Za ovlivnění zápasu nejvyšší soutěže se tehdy nabízelo až 100 000 korun.

Snad ještě horší pověsti než tuzemský profesionální fotbal se v otázce korupce "těší" právě nižší soutěže, tedy tzv. pralesní ligy. Léta se traduje, že se tu zápasy kupují za pár tisícovek, sud piva nebo pečené prase.

Policie ovšem svou aktuální akcí signalizuje, že ani nad touto rovinou korupčního jednání nemíní zavírat oči.

V roce 2013 policie začala rozkrývat i aktivity mezinárodního gangu, který se snažil ovlivňovat české soutěže kvůli tzv. cinklým sázkám. V rámci této aféry se mezi obviněnými objevil i trenér libereckých brankářů Zbyněk Hauzr (více zde).

 

Právě se děje

Aktualizováno před 12 minutami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy