Zátah ve středočeské pralesní lize, 25 obviněných z korupce

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 1. 2015 9:10
Protikorupční policie trestně stíhá 25 osob kvůli údajnému podplácení fotbalových rozhodčích a delegátů ve středočeské I. B třídě
Do tenat protikorupční policie tentokrát padlo 25 fotbalových funkcionářů, sudích a delegátů
Do tenat protikorupční policie tentokrát padlo 25 fotbalových funkcionářů, sudích a delegátů | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kapříci opět připluli, tentokrát do středních Čech. Z korupčních trestných činů, skrze které mělo být ovlivněno celkem 10 zápasů, a to zejména ve středočeské I. B třídě, totiž policie obvinila celkem 25 osob. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Benešově.

"Pět osob je v této věci trestně stíháno z trestného činu podplácení a dvacet osob z trestného činu přijetí úplatku. Obvinění jsou fotbaloví funkcionáři, delegáti a rozhodčí," sdělil Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

A co se vlastně dělo? "Ivánkovská klasika", kluboví funkcionáři podle policie podpláceli rozhodčí a delegáty. S cílem, aby sudí na hřišti působili ve prospěch jednoho z týmů. Vyšetřovatelé dokonce zaznamenali i případy, kdy se uplácelo za to, že sudí bude pískat rovinu.

Detektivové pronikli do pralesa

Úplatky se pohybovaly v řádech několika tisícovek, peníze se předávaly v hotovosti.

Zápasy, u nichž policie zadokumentovala jejich nekalé ovlivnění, se hrály v časovém rozmezí od května do listopadu 2013. Cinklých duelů je ve spisu celkem deset. "Šlo o zápasy nižších tříd ve Středočeském kraji," informuje Ibehej.

Podle zjištění Aktuálně.cz šlo především o I. B třídu, což je až sedmá nejvyšší soutěž v tuzemské fotbalové hierarchii. Takovým soutěžím se lidově říká "pralesní liga".

Na Středočeském krajském fotbalovém svazu byli informací o mohutné vlně obvinění z korupce překvapeni. "Tak něco takového od vás slyším poprvé," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Zdeněk Krajl, sportovní ředitel Středočeského KFS.

"Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě," sdělil policejní mluvčí Ibehej. Těm, co upláceli, hrozí teoreticky až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. Osobám obviněným z přijetí úplatku hrozí nejvýše čtyři roky odnětí svobody či peněžitý trest.

Po Horníkovi přišli sázkaři

Největší korupční aféra v českém fotbale propukla v roce 2004. Její hlavní postavou byl tehdy žižkovský ředitel Ivan Horník, tresty za úplatky dostaly i 1. FC Synot, Liberec, Vítkovice či Opava. Za ovlivnění zápasu nejvyšší soutěže se tehdy nabízelo až 100 000 korun.

Snad ještě horší pověsti než tuzemský profesionální fotbal se v otázce korupce "těší" právě nižší soutěže, tedy tzv. pralesní ligy. Léta se traduje, že se tu zápasy kupují za pár tisícovek, sud piva nebo pečené prase.

Policie ovšem svou aktuální akcí signalizuje, že ani nad touto rovinou korupčního jednání nemíní zavírat oči.

V roce 2013 policie začala rozkrývat i aktivity mezinárodního gangu, který se snažil ovlivňovat české soutěže kvůli tzv. cinklým sázkám. V rámci této aféry se mezi obviněnými objevil i trenér libereckých brankářů Zbyněk Hauzr (více zde).

 

Právě se děje

před 4 minutami

Slovenský parlament odmítl návrh na zpřísnění pravidel interrupcí

Ženy na Slovensku nebudou muset na podstoupení interrupce čekat po poučení lékařem déle než dosud, rozhodl v úterý hlasováním parlament. Zpřísnění pravidel prosazovala konzervativní skupina poslanců vládního hnutí Obyčejní lidé a nezávislé osobnosti (OLANO) premiéra Igora Matoviče. Projednávaná předloha i hlasování o ní rozdělily koalici, která má ve sněmovně pohodlnou většinu. Počet interrupcí na Slovensku dlouhodobě klesá.

Návrh počítal kromě jiného s tím, že interrupci bude možné vykonat až po čtyřech dnech od chvíle, co lékař odešle hlášení o poučení ženy o zákroku či například o možnosti absolvovat utajený porod národnímu centru zdravotnických informací. To by znamenalo zdvojnásobení lhůty, která se ale neuplatňuje v případě ohrožení zdraví nebo života ženy.

Zdroj: ČTK
před 9 minutami

Prezident Bolívie bude podle předběžných výsledků socialista Arce

V nedělních prezidentských volbách v Bolívii zvítězil patrně již v prvním kole bývalý ministr hospodářství Luis Arce, kandidát Hnutí za socialismus (MAS) exprezidenta Eva Moralese. Ten v zemi vládl jako její první indiánský prezident od roku 2006 do svého loňského útěku do exilu. Po sečtení téměř 60 procent hlasů drží Arce těsnou nadpoloviční většinu, uvedla agentura Reuters.

Pomalé oficiální sčítání v jihoamerické zemi ukazuje, že Arce s 50,01 procenta hlasů poráží centristu Carlose Mesu, kterému vyjádřilo přízeň přibližně 32 procent voličů. Vedení o zhruba 18 procentních bodů je daleko vyšší, než předpokládaly předvolební průzkumy.

Jednoznačné Arceho vítězství konstatovaly již průzkumy po uzavření volebních místností, podle nichž socialistický kandidát obdržel 52,4 procenta hlasů a druhý skončil s 31,5 procenta Mesa, který stál v čele země v letech 2003 až 2005.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Microsoft chce expandovat do vesmíru, uzavře partnerství se SpaceX

Microsoft uzavře partnerství s firmou SpaceX, chce se svými cloudovými službami expandovat do vesmíru. Americká softwarová společnost o tom v úterý informovala na svém blogu.

Jmenované partnerství společnosti Microsoft umožní napojit její cloudové služby Azure na satelitní síť Starlink společnosti SpaceX. Získá tak náskok před cloudovými službami, jež nabízí společnost Amazon Jeffa Bezose, napsala agentura Reuters.

Společnost SpaceX je známá pro své znovupoužitelné vesmírné rakety a kabiny pro astronauty. Na oběžné dráze má nyní společnost založená Elonem Muskem přes 800 satelitů sítě Starlink, která má v budoucnu umožnit připojení k internetu kdekoli na Zemi. Musk doufá, že síť bude generovat zisk pro jeho další, meziplanetární cíle.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Olympijský vítěz Krpálek kvůli covidu přijde o turnaj v Budapešti

Olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek měl před odjezdem na turnaj v Budapešti pozitivní test na koronavirus. Informoval o tom na svém facebookovém profilu. O první podnik kategorie Grand Slam po osmiměsíční pauze způsobené koronavirovou pandemií tak přijde.

Podobně jako při jiných mezinárodních sportovních akcích této doby jsou testy před startem povinné. Krpálek neprošel. "Testy před odjezdem u mě bohužel prokázaly že jsem pozitivní na covid," uvedl. Bylo mu to líto. "Tak moc jsem se těšil na své první závody, které mají být tento víkend v Budapešti," posteskl si.

Minulý týden se vzhledem k uzavřeným vnitřním sportovištím v Česku vydal na kemp do Polska do Zakopaného. Formu ale nebude teď moci prodat, protože kvůli nákaze musí do izolace. "Řídím se pokyny lékařů, abych byl fit na listopadové mistrovství Evropy v Praze," doplnil.

Evropský šampionát by se měl v Praze uskutečnit od 19. do 21. listopadu. Pořadatelé navzdory aktuální dramatické epidemiologické situaci v Česku v jeho konání doufají. "Zatím všechny naše přípravy pokračují tak, že se mistrovství Evropy v Praze uskuteční," uvedl v pondělí pro web iSport.cz předseda Českého svazu juda Jiří Dolejš.

V Budapešti by se při Krpálkově absenci mělo představit sedm českých reprezentantů, šest mužů a Renata Zachová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy