Zátah ve středočeské pralesní lize, 25 obviněných z korupce

Luděk Mádl Luděk Mádl
14. 1. 2015 9:10
Protikorupční policie trestně stíhá 25 osob kvůli údajnému podplácení fotbalových rozhodčích a delegátů ve středočeské I. B třídě
Do tenat protikorupční policie tentokrát padlo 25 fotbalových funkcionářů, sudích a delegátů
Do tenat protikorupční policie tentokrát padlo 25 fotbalových funkcionářů, sudích a delegátů | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Kapříci opět připluli, tentokrát do středních Čech. Z korupčních trestných činů, skrze které mělo být ovlivněno celkem 10 zápasů, a to zejména ve středočeské I. B třídě, totiž policie obvinila celkem 25 osob. Případ dozoruje Okresní státní zastupitelství v Benešově.

"Pět osob je v této věci trestně stíháno z trestného činu podplácení a dvacet osob z trestného činu přijetí úplatku. Obvinění jsou fotbaloví funkcionáři, delegáti a rozhodčí," sdělil Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality.

A co se vlastně dělo? "Ivánkovská klasika", kluboví funkcionáři podle policie podpláceli rozhodčí a delegáty. S cílem, aby sudí na hřišti působili ve prospěch jednoho z týmů. Vyšetřovatelé dokonce zaznamenali i případy, kdy se uplácelo za to, že sudí bude pískat rovinu.

Detektivové pronikli do pralesa

Úplatky se pohybovaly v řádech několika tisícovek, peníze se předávaly v hotovosti.

Zápasy, u nichž policie zadokumentovala jejich nekalé ovlivnění, se hrály v časovém rozmezí od května do listopadu 2013. Cinklých duelů je ve spisu celkem deset. "Šlo o zápasy nižších tříd ve Středočeském kraji," informuje Ibehej.

Podle zjištění Aktuálně.cz šlo především o I. B třídu, což je až sedmá nejvyšší soutěž v tuzemské fotbalové hierarchii. Takovým soutěžím se lidově říká "pralesní liga".

Na Středočeském krajském fotbalovém svazu byli informací o mohutné vlně obvinění z korupce překvapeni. "Tak něco takového od vás slyším poprvé," reagoval na dotaz Aktuálně.cz Zdeněk Krajl, sportovní ředitel Středočeského KFS.

"Trestní stíhání všech osob je vedeno na svobodě," sdělil policejní mluvčí Ibehej. Těm, co upláceli, hrozí teoreticky až dva roky vězení nebo zákaz činnosti. Osobám obviněným z přijetí úplatku hrozí nejvýše čtyři roky odnětí svobody či peněžitý trest.

Po Horníkovi přišli sázkaři

Největší korupční aféra v českém fotbale propukla v roce 2004. Její hlavní postavou byl tehdy žižkovský ředitel Ivan Horník, tresty za úplatky dostaly i 1. FC Synot, Liberec, Vítkovice či Opava. Za ovlivnění zápasu nejvyšší soutěže se tehdy nabízelo až 100 000 korun.

Snad ještě horší pověsti než tuzemský profesionální fotbal se v otázce korupce "těší" právě nižší soutěže, tedy tzv. pralesní ligy. Léta se traduje, že se tu zápasy kupují za pár tisícovek, sud piva nebo pečené prase.

Policie ovšem svou aktuální akcí signalizuje, že ani nad touto rovinou korupčního jednání nemíní zavírat oči.

V roce 2013 policie začala rozkrývat i aktivity mezinárodního gangu, který se snažil ovlivňovat české soutěže kvůli tzv. cinklým sázkám. V rámci této aféry se mezi obviněnými objevil i trenér libereckých brankářů Zbyněk Hauzr (více zde).

 

Právě se děje

před 13 minutami

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty UK Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu

Bývalý mluvčí Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Petr Kukal bude pracovat pro Národní knihovnu. Oznámil to ve středu na svém Twitteru. Fakultu musel Kukal opustit ke konci března kvůli příspěvkům na sociálních sítích a vyjádřením vůči některým členkám akademické obce. Na fakultě skončil po dohodě ke konci března.

"Vy, kdo máte zájem i nadále sledovat moje tweetování za veřejnou instituci, přidejte si @narodniknihovna," uvedl Kukal, který je zároveň básníkem, spisovatelem a publicistou.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

V březnu přerušilo podnikání o téměř polovinu více živnostníků než loni ve stejné období

Od začátku března přerušilo podnikání 10 033 živnostníků, tedy o 47 procent více než ve stejném období loni. Nejvíc přerušují živnost podnikatelé v oboru stravování a kadeřnických služeb. Vyplývá to z analýzy společnosti Bisnode. Podle ní jsou důvodem opatření přijatá v souvislosti se šířením koronaviru, kdy řada živnostníků nemůže podnikat nebo se o jejich zboží a služby podstatně snížil zájem.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit k Babišovu střetu zájmů

Evropská komise prodloužila termín pro odpověď na audit ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) o dva měsíce, tedy do 5. června. Uvedla to ve středu Česká televize na základě vyjádření ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové (za ANO). Původně měla lhůta vypršet na konci tohoto týdne.

Podle auditu má Babiš přímý i nepřímý vliv na svěřenské fondy, do kterých v roce 2017 vložil kvůli zákonu o střetu zájmů akcie svých firem Agrofert a SynBiol. Česku kvůli tomu hrozí, že přijde o unijní dotace. Babiš jakýkoli střet zájmů popírá.

Zdroj: ČTK
Další zprávy