Sparta třikrát inkasovala, Krejčí si dal vlastní gól. Přesto dokázala Baník udolat

Aktualizováno 20. 4. 2024 17:39
Fotbalisté Sparty ve šlágru 29. kola první ligy porazili Ostravu v přestřelce 4:3 a upevnili si vedení v tabulce. Obhájce titulu zvýšil náskok před druhou Slavií na pět bodů, pražský rival Letenských má ale k dobru nedělní zápas s Olomoucí.
Jan Kuchta
Jan Kuchta | Foto: Milan Kammermayer

Sparťané v napínavém druhém poločase nad Baníkem dvakrát vedli o tři branky, hosté však duel v závěru zdramatizovali. Dva góly dal Jan Kuchta, jednou se za domácí prosadili Veljko Birmančevič a střídající Lukáš Haraslín. Za Slezany skórovali Jiří Klíma a střídající Filip Kubala, vlastní branku si dal kapitán Pražanů Ladislav Krejčí.

Sparta s Baníkem od dubna 2018 neprohrála v lize už 15 utkání po sobě. Pokud by Slavia v neděli překvapivě klopýtla s Olomoucí, měli by už Letenští jistotu prvního místa po základní části soutěže. Ostravští prohráli po čtyřech ligových zápasech, o čtvrtou příčku však v tomto kole přijít nemohou.

Spartě se po karetním trestu vrátil na lavičku trenér Priske, naopak podzimní střelec Haraslín znovu usedl jen na lavičku. O první ohrožení branky se po rohovém kopu postaral domácí kapitán Krejčí slavící právě dnes 25. narozeniny.

Jinak se však Baník od začátku prezentoval aktivitou, kterou favorita zaskočil. Buchta donutil gólmana Vindahla k těžkému zákroku, šanci měl také Tanko. Letenští zareagovali až ve 23. minutě. Kuchta obehrál Blažka a běžel sám na brankáře, jenže Markovič vyrazil na roh. Pak si gólman, který v ligové sezoně poprvé nahradil nemocného Letáčka, poradil také s tvrdou ránou stejného hráče pod břevno.

Pražané se prosadili až chvíli před přestávkou. Kuchta přiťukl míč Birmančevičovi, který se v 41. minutě trefil přesně k tyči. Jarní střelec Sparty si připsal 13. gól v ligové sezoně, skóroval již v pátém kole po sobě.

Začátek druhého poločasu byl hodně divoký. Po Rynešově centru zachoval chladnou hlavu Kuchta, udělal kličku gólmanovi a ve 48. minutě poslal míč do prázdné branky. Hned o tři minuty později mohl opět skórovat Birmančevič, sám před brankářem však dal ještě přednost Kuchtovi a český reprezentant se posunul již na 10 gólů v ligové sezoně.

Baníku svitla naděje, když si Krejčí tísněný Blažkem dal po Ewertonově rohu v 54. minutě hlavou vlastní gól. Sparta si poměrně brzy vzala tříbrankový náskok zpátky. Ostravský Buchta nechtíc asistoval Haraslínovi, který se v 63. minutě krátce po svém příchodu na trávník trefil efektně do horního růžku.

Baník ani poté nerezignoval a v přestřelce se dotáhl dokonce na rozdíl jediného gólu. Ewerton přichystal dvě branky. Nejprve v 79. minutě asistoval Klímovi, který se technicky trefil přesně k tyči, a chvíli poté i střídajícímu Kubalovi.

Domácí se najednou o vítězství obávali, tři body ale již uhájili. Sparta doma ani v patnáctém utkání ligové sezony neprohrála a s 41 z celkových 73 bodů je tam nejlepším týmem v ročníku. Trenérovi Baníku Hapalovi výsledkově nevyšel návrat na Letnou, kde v minulosti působil jako hráč i kouč.

Bohemians budou hrát o záchranu

Fotbalisté Bohemians 1905 navzdory dlouhému oslabení remizovali v předposledním 29. kole základní části první ligy v Karviné 1:1. Pražané dohrávali od 39. minuty bez vyloučeného Ondřeje Petráka, obě branky padly krátce po změně stran. Domácí poslal v přesilovce v 54. minutě do vedení střídající odchovanec vršovického celku Lukáš Budínský, za hosty brzy srovnal Erik Prekop z penalty.

"Klokani" zvítězili v jediném z posledních 14 ligových duelů a zůstali na 11. místě neúplné tabulky. Čtvrtý tým minulé sezony už nemůže poskočit do elitní desítky a zahraje si pouze skupinu o záchranu stejně jako Karviná, s níž se v nadstavbě utká znovu. Slezský nováček soutěže zvítězil v jediném z minulých 16 kol a potřetí za sebou remizoval. Karvinští bodově dotáhli České Budějovice.

Jablonečtí fotbalisté remizovali doma se Zlínem bez branek a v nejvyšší soutěži bodovali po čtyřech porážkách za sebou. Severočeši hráli od 37. minuty přesilovku po vyloučení hostujícího Selmira Pidra, stejně jako minule v Olomouci ale početní převahu nevyužili.

Zlínští poosmé za sebou dotáhli vzájemný ligový zápas k remíze. Jablonečtí si připsali už 11. nerozhodný výsledek v tomto ročníku nejvyšší soutěže, což je spolu s Boheminans 1905 nejvíce. Severočeši zůstali v neúplné tabulce na 12. místě, "Ševci" jsou se čtyřbodovou ztrátou o dvě příčky níže.

Teplice pouze remizovaly doma s Českými Budějovicemi 2:2 a ztratily reálnou šanci na postup do nadstavbové skupiny o titul. Severočeši prohrávali od 25. minuty po vlastním gólu Lukáše Marečka, ještě do poločasu ale zařídili obrat reprezentanti do 21 let Daniel Fila se Štěpánem Chaloupkem. V 67. minutě srovnal z penalty Jan Suchan.

Tepličtí, kteří už před zápasem měli jistotu, že se po pěti letech vyhnou skupině o záchranu, zůstali v neúplné tabulce na 10. místě. Na šesté Slovácko ztrácejí kolo před koncem základní části tři body a mají horší vzájemnou bilanci. Naději na skupinu o titul by jim dala pouze velmi nepravděpodobná bodová shoda více týmů. Českobudějovičtí v lize potřetí za sebou neprohráli a udrželi náskok jednoho bodu před poslední Karvinou, která remizovala s Bohemians 1905.

29. kolo první fotbalové ligy:

Sparta Praha - Baník Ostrava 4:3 (1:0)

Branky: 48. a 52. Kuchta, 41. Birmančevič, 63. Haraslín - 54. vlastní Krejčí, 79. Klíma, 85. Kubala. Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Klíma (video). ŽK: Krejčí - Klíma, Ndefe. Diváci: 17.706.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák (70. Sörensen), Krejčí - Wiesner, Kairinen, Sadílek (70. Laci), Ryneš - Tuci (60. Haraslín), Birmančevič (80. Karabec) - Kuchta (80. Olatunji). Trenér: Priske.

Ostrava: Markovič - Ndefe (88. Juroška), Blažek, Lischka, Kpozo - Rigo, Boula (64. Šín) - Buchta (64. Rusnák), Klíma (80. Kubala), Ewerton - Tanko (80. Adediran). Trenér: Hapal.

MFK Karviná - Bohemians Praha 1905 1:1 (0:0)

Branky: 54. Budínský - 59. Prekop z pen. Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Slavíček - Adámková (video). ŽK: Svozil (Karviná). ČK: 39. Petrák (Bohemians). Diváci: 1754.

Karviná: Holec - Traoré (82. Ražnatovič), Svozil, Bergqvist - Raspopovič (60. Memič), Boháč, Moses (78. Ayaosi), Fleišman - Čavoš (46. Budínský) - Ezeh, Regáli (78. Mikuš). Trenér: Vlk.

Bohemians: Soukup - A. Kadlec, Petrák, Hybš (90.+3 Köstl) - Dostál, Beran (90.+3 Puškáč), Hůlka, Kovařík - Hrubý (46. Vondra) - Prekop (85. Shejbal), Kozák (68. Matoušek). Trenér: Veselý.

FK Jablonec - FC Zlín 0:0

Rozhodčí: Všetečka - Hrabovský, Váňa - Szikszay (video). ŽK: Martinec - Pidro, Černín. ČK: 37. Pidro. Diváci: 1250.

Jablonec: Hanuš - Tekijaški (46. Štěpánek), Hurtado, Polidar - Černák, Kratochvíl, Hübschman (79. Velich), Čanturišvili - Martinec, Hollý (66. Náprstek) - Chramosta (79. Kanakimana). Trenér: Látal.

Zlín: Dostál - Cedidla, Černín, Didiba, Pidro - Bužek, Janetzký - Holík (89. Ikugar), González (64. Fantiš), Bartošák - Schánělec (73. Vukadinovič). Trenér: Červenka.

FK Teplice - Dynamo České Budějovice 2:2 (2:1)

Branky: 33. Fila, 40. Chaloupek - 25. vlastní Mareček, 67. Suchan z pen. Rozhodčí: Petřík - Matoušek, Novák - Kocourek (video). ŽK: Bílek, Mareček, Mičevič, Jukl - Čermák, Šigut, Hellebrand. Diváci: 3107.

Teplice: Ludha - Mareček, Chaloupek, Mičevič (70. Knapík) - Radosta (30. Švanda), Bílek (30. Jukl), Kričfaluši, Labík - Trubač - Fila (78. Gning), Jásir (70. Čerepkai). Trenér: Frťala.

Č. Budějovice: Šípoš - Sladký, Poulolo, Králik, Madleňák - Suchan, Čermák (84. Nikl), Hellebrand - Šigut (88. Brandner), Tranziska, Alli (90.+3 Zíka). Trenér: Lerch.