Sparta otočila utkání v Ďolíčku. Dvěma brankami se blýskl Birmančevič

13. 4. 2024 17:09
Fotbalisté Sparty zvítězili po obratu v 28. kole první ligy na stadionu Bohemians 1905 3:1. "Klokani" vedli v pražském derby po gólu Lukáše Hůlky, hosté ale na přelomu poločasů obrátili vývoj zásluhou Martina Vitíka a Veljka Birmančeviče, který v 74. minutě přidal pojistku.
Veljko Birmančevič
Veljko Birmančevič | Foto: Reuters

Sparta částečně napravila předchozí domácí remízu s Mladou Boleslaví a bodovala počtrnácté z minulých 15 kol. Letenští prohráli jediný z posledních 34 vzájemných ligových zápasů.

Bohemians porazili ve všech třech utkáních této sezony, vedle nejvyšší soutěže i v osmifinále domácího poháru (v Ďolíčku 2:1). Vršovický celek prohrál druhé kolo po sobě, zvítězil v jediném z posledních 13 ligových duelů a zůstal jedenáctý.

Spartě chyběl kvůli čtyřem žlutým kartám hlavní trenér Dán Brian Priske, jehož zastoupil asistent a krajan Lars Friis. "Bylo to velká bitva a boj o druhé míče. Věděli jsme, že pokud dáme první gól, šlo by to snadněji. V první půli jsme měli dát alespoň tři branky. Kdyby se nám to podařilo, možná bych teď mluvil jinak," řekl Friis na tiskové konferenci.

V základní sestavě hostů místo Haraslína nastoupil Tuci. Právě albánský křídelník už v páté minutě obloučkem vyslal dopředu Birmančeviče, ten však ve velké šanci slabě zakončil.

O chvíli později domácí brankář Soukup vytáhl na roh Krejčího hlavičku po Sadílkově centru. V 23. minutě se Krejčího tečovaná přihrávka dostala ve vápně ke Kuchtovi, který ale z otočky vystřelil vedle.

Ve 40. minutě se nečekaně ujali vedení domácí. Kovařík nacentroval z přímého kopu před branku a Hůlka se hlavou nemýlil. Kapitán Bohemians se zapsal mezi střelce ve třetím kole po sobě a celkově počtvrté v ročníku nejvyšší soutěže, čímž si vytvořil osobní maximum. "Klokani" i tak nadále mají s 26 brankami nejhorší útok ligy spolu s Karvinou a Pardubicemi, oba týmy odehrály o zápas méně.

Hosty inkasovaný gól nabudil a zvýšili aktivitu. Birmančevič ještě na Soukupa zblízka nevyzrál, z následného Kairinenova rohu ale Vitík ve druhé minutě nastavení první půle srovnal. Rovněž pro sparťanského stopera šlo o čtvrtý gól v ligové sezoně. Sparta ještě v úvodním dějství mohla dokonat obrat, jenže Birmančevič neprostřelil Soukupa a Krejčí z hranice malého vápna hlavičkoval nad.

Letenští otočili skóre ve 48. minutě po rychlém brejku. Kuchta připravil míč Birmančevičovi a ten pohotovou ranou z hranice šestnáctky k tyči zařídil svému celku vedení. Srbský křídelník dal gól ve čtvrtém kole za sebou a jedenáctou brankou v ročníku nejvyšší soutěže se odpoutal od Haraslína v čele tabulky nejlepších týmových střelců.

"Nemám jiných slov, než že jsme si zápas během pěti minut podělali. Fáze hry od 42. do 48. minuty nás stála body a přijatelnější výsledek. Sparta byla v tu chvíli na kolenou, my jsme jí ale sami vlastní hloupostí a chybami umožnili vrátit se do zápasu," prohlásil domácí trenér Jaroslav Veselý.

V 74. minutě se stejný hráč prosadil podvanácté v ligové sezoně a stanovil konečný výsledek. Haraslín z úhlu nepřekonal Soukupa, dorážku Vitíka na brankové čáře odhlavičkoval Vondra, ale důrazný Birmančevič už dostal balon do sítě. V ligové sezoně prožil třetí dvougólový zápas. Letenští mají s 62 brankami spolu s Plzní nejlepší útok soutěže. Snížit mohl Hůlka, jenže hlavou těsně minul.

"Během zápasu jsem nad hattrickem nepřemýšlel. Před utkáním se zaměřuji spíš na to, jak bude zápas vypadat, chci se koncentrovat. Zaměřuji se na to, abych na hřišti odevzdal maximum, dostával se do šancí a ideálně je proměňoval. Třeba hattrick přijde už příště," uvedl Birmančevič.

Sparta vyhrála šest z posledních sedmi venkovní ligových utkání, naopak Bohemians doma v nejvyšší soutěži nezvítězili popáté z minulých šesti duelů. Spartu v Ďolíčku od listopadu 2001 neporazili v lize v 16 zápasech za sebou.

28. kolo první fotbalové ligy:

Bohemians Praha 1905 - Sparta Praha 1:3 (1:1)

Branky: 40. Hůlka - 48. a 74. Birmančevič, 45.+2 Vitík. Rozhodčí: Berka - Kubr, Vlček - Petřík (video). ŽK: A. Kadlec, Hůlka, Shejbal - Panák, Ryneš, Zelený, Olatunji. Diváci: 6195.

Bohemians: Soukup - Křapka (62. Köstl), Vondra, Hybš - A. Kadlec, Beran, Hůlka, Kovařík (76. Hrubý) - Prekop (76. Huf), Hála (62. Shejbal) - Ristovski (36. Puškáč). Trenér: Veselý.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Krejčí - Wiesner, Kairinen, Sadílek (87. Solbakken), Ryneš (87. Zelený) - Tuci (66. Haraslín), Birmančevič - Kuchta (66. Olatunji). Trenér: Friis.

1. Sparta 28 22 4 2 62:22 70
2. Slavia 27 21 5 1 58:19 68
3. Plzeň 27 17 4 6 62:32 55
4. Ostrava 27 13 4 10 41:31 43
5. Mladá Boleslav 28 11 7 10 47:44 40
6. Slovácko 28 11 6 11 36:37 39