Slavia slaví výhru nad Lille. Ligu mistrů ale hrát nebude, k prodloužení chyběl gól

28. 8. 2024 23:01
Fotbalisté Slavie do hlavní fáze Ligy mistrů neprošli. V odvetě 4. předkola sice zdolali Lille 2:1, ale ztrátu 0:2 z úvodního duelu smazat nedokázali.

Slavia marně usilovala o třetí postup do hlavní fáze Ligy mistrů, kterou si dosud zahrála v letech 2007 a 2019. V základní části nejprestižnější klubové soutěže se z českých klubů letos představí jen jiný pražský celek Sparta.

Po vypadnutí s Lille přešla Slavia do hlavní fáze Evropské ligy (EL), kterou si zahraje stejně jako v minulé sezoně. Za účast v ní vyinkasuje bonus 4,31 milionu eur (108 milionů korun), dalších 4,29 milionu eur (107,5 milionu korun) dostane coby vyřazený tým ve 4. předkole Ligy mistrů. Osm soupeřů pro ligovou fázi EL se červenobílí dozvědí v pátek po poledni při losu.

Trenér Slavie Trpišovský udělal dvě změny v základní sestavě oproti úvodnímu utkání ve Francii. Zraněného Masopusta na pravém halfbeku nahradil kapitán Bořil a nezvykle až na křídle nastoupil Douděra místo Schranze.

Pražané na rozdíl od Lille nehráli o víkendu domácí soutěž, neboť soupeř z Mladé Boleslavi si nechal zápas odložit kvůli účasti ve 4. předkole Konferenční ligy. Přesto červenobílí vstoupili do utkání před vyprodaným Edenem velkým náporem a brzy umazali polovinu manka z venkovního duelu.

Po půlminutě ještě Chorý po chybě hostů v rozehrávce přestřelil, ale v páté minutě už se skóre změnilo. Bořil po narážečce s Chorým sklepl míč hlavou pro Zafeirise a ten z voleje o zem poslal míč k tyči. Videorozhodčí ještě přezkoumával předcházející situaci, ale ofsajdové postavení neodhalil. Norský záložník skóroval podruhé v sezoně.

Ve 22. minutě vypálil po rohu Haraldsson, ale gólman Slavie Kinský míč vyrazil. Prakticky z protiakce měli vyloženou šanci domácí. Provod z pravé strany přihrál pod sebe Chorému, ale letní posila z Plzně branku z výborné pozice minula a na dva góly z předchozího předkola proti Saint-Gilloise nenavázala. Ve 40. minutě zahrával přímý kop z výhodného místa kousek za šestnáctkou Zafeiris a trefil břevno.

Po změně stran měl první větší šanci i čtvrtý tým minulého ročníku francouzské ligy Gudmundsson. Ve 47. minutě se prokličkoval až před Kinského, ale domácí gólman vyběhnutím zmenšil úhel a možnost zneškodnil.

Sudí Vinčič pak "pustil" na každé straně po jednom zákroku ve vápně. V 63. minutě pomohlo břevno i Kinskému poté, co do horní konstrukce branky nečekaně zakroutil centr z přímého kopu ze strany Zhegrova. Vzápětí minul dalekonosnou ranou Santos.

Trpišovský v 74. minutě hned trojnásobně vystřídal, ale štěstí to jeho týmu nepřineslo. O tři minuty později z vápna po přihrávce od Davida napřáhl Zhegrova a přízemním pokusem na zadní tyč srovnal. Kosovský ofenzivní univerzál navázal na gól z úvodního duelu.

Domácí se po vyrovnání nevzdali a hned za dalších sedm minut znovu oživili naději na zvrat. Chytilovo zakončení dorazil zblízka do sítě střídající Schranz. Slávisté se stejně jako před úvodním gólem znovu těsně vyhnuli ofsajdu.

V 88. minutě mohl poslat dvojzápas do prodloužení Zafeiris, podruhé v odvetě ale trefil břevno. Už v nastavení zblízka nepřekonal Chevaliera Chytil a dorážející Ogbu mířil mimo.

Slávisté měli drtivý tlak, ale neprosadil se ani hlavičkou zblízka střídající Jurásek. Červenobílí ve čtvrtém utkání s Lille poprvé neprohráli, k postupu jim to ale nestačilo. Navzdory vyřazení je vyprovázel dlouhý potlesk fanoušků.

Odvetné utkání 4. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Slavia Praha - LOSC Lille 2:1 (1:0)

Branky: 5. Zafeiris, 84. Schranz - 77. Zhegrova. Rozhodčí: Vinčik - Klančnik, Kovačič - Kajtazovič (video, všichni Slovin.). ŽK: Ogbu, Diouf, Trpišovský (trenér), Bořil - Haraldsson, Santos, Génésio (trenér). Diváci: 18.848. První zápas: 0:2, postoupilo Lille.

Slavia: Kinský - Holeš, Ogbu, Zima (85. Vorlický) - Bořil (74. Schranz), Oscar, Zafeiris, Diouf - Douděra (74. Jurásek), Provod - Chorý (74. Chytil). Trenér: Trpišovský.

Lille: Chevalier - Meunier, Diakité, Alexsandro - Santos, André, Haraldsson (86. Mukau), Gudmundsson - Zhegrova (86. Mbappé), Cabella (81. Sahraoui) - David (86. Bayo). Trenér: Génésio.