plavání

Kubová poplave na mistrovství světa semifinále na 50 metrů znak

Simona Kubová se jako první z českých plavců dostala na světovém šampionátu v Budapešti do večerního programu. Ze čtrnáctého místa postoupila do semifinále na 50 metrů znak, které začne po půl sedmé.

Nejzkušenější z trojice českých účastníků v bazénovém plavání Kubová dohmátla ve své rozplavbě čtvrtá za 28,37 sekundy, čímž o dvě desetiny vylepšila svůj nejlepší letošní výkon. Po těsném vyřazení na stovce, kde ji od postupu dělilo šest setin, jí to tentokrát na semifinále stačilo.

Na sprinterské padesátce postoupila Kubová mezi nejlepší šestnáctku na mistrovství světa v dlouhém bazénu potřetí za sebou. Před pěti lety také v Budapešti obsadila v této disciplíně čtrnácté místo, v roce 2019 v Koreji byla desátá.

Handicapovaný plavec Petráček je mistrem světa na 50 metrů znak

Handicapovaný plavec Arnošt Petráček se stal mistrem světa na trati 50 metrů znak. V této disciplíně je i paralympijským vítězem z Ria de Janeiro, loni na hrách v Tokiu získal stříbro.

Na světovém šampionátu na Madeiře dnes Petráček oplatil tři roky starou porážku Novozélanďanovi Lesliemu Cameronovi, kterého předčil výkonem 41,94 sekundy. Obhájce titulu z Londýna byl pomalejší o šest desetin.

Petráček, který se narodil bez pažních kostí a má vymknuté kolenní klouby, neměl ve Funchalu jiného velkého soupeře. Roman Ždanov, který loni v Tokiu píseckému rodákovi překazil obhajobu zlata z Ria, nemohl startovat kvůli vyloučení ruských plavců z mezinárodních soutěží po ruské invazi na Ukrajinu.

Pátý Čejka se postaral o nejlepší český výsledek na MS, Horská doplavala osmá

Jan Čejka se pátým místem na 200 metrů znak postaral o nejlepší české umístění na mistrovství světa v krátkém bazénu. Podobně jako na padesátce, v níž je juniorským mistrem světa z roku 2019, podruhé za den posunul český rekord. Nově má hodnotu 1:49,93. Kristýna Horská doplavala osmá ve finále na 200 metrů prsa. Vedle této dvojice se z českých placů dostala v Abú Zabí do finále už jen Simona Kubová, která skončila sedmá na 100 metrů znak.

Dvacetiletý Čejka si v prvním velkém seniorském finále vedl výborně. Pohyboval se na dohled medailových pozic a nakonec se poprvé v kariéře dostal pod hranici minuty a 50 sekund. Z výkonu z dopolední rozplavby ubral 57 setin, celkově si za jediný den posunul osobní rekord o více než sekundu a čtvrt. Od bronzového Němce Christiana Dienera ho dělila necelá sekunda.

Také Horská plavala rychleji než dopoledne. Čtvrtá žena z listopadového ME v krátkém bazénu výkonem 2:20,70 zaostala o 82 setin za svým rok starým českým rekordem a uzavřela finálovou osmičku.

Němec Florian Wellbrock překonal světový rekord na 1500 metrů volný způsob. Mistrem světa v krátkém bazénu se stal v čase 14:06,88. Šest let staré historické maximum Itala Gregoria Paltrinieriho, jenž dnes skončil čtvrtý, překonal o 1,18 sekundy.

Wellbrock, bronzový olympijský medailista v této disciplíně z her v Tokiu, prožívá mimořádně vydařený podzim. V listopadu vyhrál v Kazani evropský šampionát v krátkém bazénu. Z tehdejšího osobního rekordu dnes ubral další tři sekundy a postaral se o třetí překonaný světový rekord na šampionátu v Abú Zabí. Před ním uspěly Siobhan Bernadette Haugheyová z Hongkongu na kraulařské dvoustovce a Kanaďanka Margaret MacNeilová na 50 metrů znak.

Zdroj: ČTK

Kubová byla na MS v krátkém bazénu sedmá na stovce

Plavkyně Simona Kubová skončila na mistrovství světa v krátkém bazénu sedmá v závodě na 100 metrů znak. Poprvé v sezoně se dostala pod hranici 57 sekund, dohmátla v čase 56,68 sekundy. Rychlejší byla jen ve svém nejúspěšnějším roce 2013. Vyhrála Švédka Louise Hanssonová (55,20).

Zdroj: ČTK

Seemanová na MS nenastoupila do stovky a šampionát ukončila

Plavkyně Barbora Seemanová nenastoupila na mistrovství světa v krátkém bazénu do závodu na 100 metrů volný způsob. Její třetí dráha v závěrečné rozplavbě zůstala prázdná, i když česká rekordmanka figurovala ve startovní listině. Nakonec ale v Abú Zabí neusilovala o postup do semifinále v disciplíně, v níž před třemi lety skončila na MS v krátkém bazénu šestá, a pak kvůli zdravotním problémům předčasně ukončila své působení na šampionátu.