Slalomářka Kmochová získala na deaflympiádě třetí stříbro a vyhlíží obří slalom

sul, mac
15. 12. 2019 15:49
Říká se: „Do třetice všeho dobrého.“ V tomto případě ale platí spíše do třetice všeho stříbrného. Lyžařka Tereza Kmochová i při svém dnešním startu na letošní deaflympiádě v italské Santa Caterině obsadila druhou příčku. V super-G nestačila o 31 setin sekundy na Rusku Jelenu Jakovišinovou. Mezi muži se nejlépe z Čechů dařilo Jiřímu Hartigovi. Stejně jako včera v kombinaci skončil na čtvrté pozici.
Tereza Kmochová je specialistkou na točivé disciplíny, přesto měla na deaflympijských hrách v Santa Caterině velmi blízko ke zlatu.
Tereza Kmochová je specialistkou na točivé disciplíny, přesto měla na deaflympijských hrách v Santa Caterině velmi blízko ke zlatu. | Foto: Jaroslav Klein

Super-G patří k nejsilnějším disciplínám ruské sjezdařky Jeleny Jakovišinové. I proto byla před závodem považována za jednu z největších favoritek na zisk zlaté medaile. Kmochová jí ale obstojně konkurovala.

"Jela jsem na hranici svých možností a zase jsem druhá, tentokrát o tři desetiny, což je hrozně málo," lituje česká reprezentantka. "Na jednu stranu jsem zklamaná, že to nevyšlo. Na druhou stranu jsem ráda, že jsem jela dobrou jízdu," doplňuje Kmochová. Na třetím místě skončila opět Chorvatka Rea Hraskiová.

Konkurenci ale Kmochová vítá, závody jsou díky tomu vyrovnanější. "Já už vím o ruské soupeřce dlouho a pak se začala objevovat i v deaflympijském lyžování. Ale je to dobré, protože mám alespoň velkou konkurenci a je to tak zábavnější," zmiňuje česká sportovkyně.

Jiří Hartig je specialistou na točivé disciplíny. Na medaili si věří především ve slalomu.
Jiří Hartig je specialistou na točivé disciplíny. Na medaili si věří především ve slalomu. | Foto: Jaroslav Klein

K zisku nejcennější medaile bude mít Kmochová ještě dvě příležitosti. V Santa Caterině má na programu obří slalom a slalom. "Teď budu vše směřovat na obří slalom a slalom. Věřím, že by to konečně mohlo vyjít," těší se Kmochová.

Super-G měli dneska na programu i muži. Nejvíce se dařilo Jiřímu Hartigovi. Ještě před startem posledního závodníka stále držel třetí příčku. Francouz Nicolas Sarrmejane ale českého zástupce odsunul na čtvrté místo.

"Já jsem věřil, že zpomalí, ale jak je vidět, tak asi ne," smál se po závodě Jiří Hartig. "Příště mu musím promluvit do duše. Ale jinak jsem spokojený, je to zase čtvrté místo, a to je pro mě dobré," připomíná Jiří Hartig bramborovou medaili i ze včerejší kombinace.

Skvělý výsledek zajel Hartig i přes komplikaci, která se mu stala při tréninku sjezdu. Český reprezentant spadl a má odřený celý obličej. I s tímto zraněním ale nastoupil zatím do všech disciplín a měnit to nebude ani u obřího slalomu a slalomu.

"Je to jen odřené. To mě rozhodně nezabrzdilo a neodradilo od stratu na deaflympisjkých hrách," těší se na obří slalom český reprezentant.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy