Nestával: Život na vozíku je v pohodě. Chci vystudovat práva a získat paralympijskou medaili

Markéta Srbová
15. 12. 2016 9:09
Před sedmi lety, byla u Ivana Nestávala objevena nemoc zvaná ADEM, která napadá mozek a nervovou soustavu. Od té doby je tento šestnáctiletý bojovník upoután na invalidní vozík, ale život tím pro něj v žádném případě neskončil. Sport ho bavil a naplňoval odmalička, a proto v něm pokračoval i po nemoci. Jakožto vozíčkář paraplegik spadá pod kategorii TH7. Ve vodě si prozatím nejvíc cení bronzu z mistrovství republiky v disciplíně 50 metrů znak a ve florbale sklízí úspěchy s českobudějovickým týmem Štírů.
Foto: Archiv: Ivan Nestával

České Budějovice - Sport je pro Ivana Nestávala životní styl a především zábava. Zřejmě i díky této lásce na celý život překonal svou diagnózu a už rok po onemocnění byl v Jánských lázních na kurzu monoski pro handicapované lyžaře. Rodina ho v jeho aktivitách maximálně podporuje a on k nim přidal ještě plavání, jízdu na handbiku a florbal. V bazénu sbírá úspěchy nejen doma, ale také na mezinárodních hrách IWAS 2016, kde získal dvě stříbrné medaile. V tuto chvíli se naplno věnuje dvěma sportů - plavání a florbalu.

Jak jste se ke všem sportům, kterým se věnujete, dostal a proč?

Šlo to postupně. Musel jsem se rozkoukat a zjistit, jaké mají vozíčkáři možnosti. Začal jsem s lyžováním. O rok později přišlo plavání a handbike. K florbalu jsem se dostal přes kamaráda, který ho hrál. To mi bylo třináct let.

Který sport převládá?

Tuto otázku si kladu poměrně často, ale na odpověď jsem ještě nepřišel. Každý sport má něco do sebe. Týmový sport je zábavnější kvůli partě a plavání je lepší v překonávání sebe sama. Momentálně je florbal na stupínku těsně pod plaváním, ale velmi často se mi to střídá. Na florbale mě zaujala především parta lidí, která se kolem tohoto sportu pohybuje, tím myslím konkrétně lidi z našeho budějovického týmu.  Několik kluků od nás je pro mě vzorem a doufám, že jednou budu hráčsky na podobné úrovni. Tento sport je velmi akční a mnohdy i drsný a to mě na tom baví. Lyže a kolo jsou perfektní sezónní doplňky.

Ivan Nestával má na svém kontě třetí místo z mistrovství republiky v disciplíně 50 metrů znak, tedy v závodě, kde získal Petráček paralympijské zlato.
Ivan Nestával má na svém kontě třetí místo z mistrovství republiky v disciplíně 50 metrů znak, tedy v závodě, kde získal Petráček paralympijské zlato. | Foto: Archiv: Ivan Nestával

V týmu jste nejmladším hráčem, jak Vás ostatní přijali?

Přijali mne s otevřenou náručí a myslím, že do týmu uvítali mladší krev. Bylo mi třináct let a vnímal jsem to tak, že mě berou hned jako parťáka. Na turnajích jsem od kluků slyšel věci, když vyprávěli vozíčkářské zážitky, že jsem měl opravdu vyvalené oči. Občas to byl nářez, ale zjistil jsem, že život na vozíku je v pohodě.

Je nějaký okamžik, na který rád vzpomínáte, například ze svých začátků?

Z florbalu to asi bude můj první zápas, který jsme vyhráli. Nebo tradičně první gól? Ne, asi to bude Play off extraligy florbalu 2013/14, kdy jsem začal nastupovat v základní sestavě. To pro mě byl krásný zážitek. Z plavání to byly zase první závody, na které také rád vzpomínám. Měl jsem pocit, že jsem opravdový sportovec.

Co úspěchy?

V plavání je prozatím mým největším úspěchem třetí místo na mistrovství republiky v disciplíně 50 metrů znak, tedy v závodě, který vyhrál Arnošt Petráček na letošních paralympijských hrách v Rio de Janeiru. Dále první místo v disciplíně 200 metrů volný způsob a na mezinárodních hrách IWAS 2016 jsem získal dvě stříbrné medaile. I nadále se chci věnovat oběma sportům a dotáhnout to na paralympiádu s plaváním i florbalem. Vím, že florbal ještě není olympijským sportem, ale i tak doufám, že brzy bude.

V českobudějovickém týmu florbalistů je šestnáctiletý vozíčkář tři roky a je pro Štíry velkou posilou.
V českobudějovickém týmu florbalistů je šestnáctiletý vozíčkář tři roky a je pro Štíry velkou posilou. | Foto: Archiv: Ivan Nestával

Jste mladý, co studium, jde kombinovat se všemi aktivitami a kam míří vaše sny či myšlenky, ať už ve sportovním či osobním životě?

Díky tomu, že studuji na sportovním gymnáziu, tak to jde poměrně dobře, ale je to pořádná dřina. V hlavě mám teď dvě jasné myšlenky. Chtěl bych vystudovat práva a získat paralympijskou medaili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Vatikán chce prodloužit kritizovanou smlouvu s Čínou o jmenování biskupů

Vatikán usiluje o další prodloužení smlouvy s Čínou o jmenování biskupů, řekl agentuře Reuters papež František. Smlouva, jejíž znění není veřejné, podle něj funguje dobře. Kritici ale poukazují na to, že od jejího vzniku v roce 2018 bylo jmenováno jen šest biskupů. Domnívají se, že Vatikán udělal Pekingu příliš velké ústupky.

Smlouva mezi Vatikánem a Pekingem, které neudržují oficiální diplomatické vztahy, je dočasná a trvá dva roky. Poprvé ji Čína s Vatikánem uzavřely v roce 2018 a v roce 2020 ji prodloužily. Její platnost, pokud se obě země nedohodnou na prodloužení, končí letos v říjnu.

"Smlouva funguje dobře a já doufám, že bude v říjnu obnovena," řekl papež František v sobotním rozhovoru, jehož část agentura Reuters zveřejnila v úterý. Dohodu papež přirovnal ke snahám svých předchůdců, kteří se snažili vytvořit vztahy se zeměmi sovětského bloku.

"Diplomacie je umění možného a schopnost proměnit v realitu věci, které jsou možné," uvedl papež. Dodal, že smlouva není ideální a že jmenování biskupů pokračuje pomalu.

Smlouva však mezi částí hodnostářů a věřících vzbudila kritiku. Poukazují na to, že se souhlasem papeže bylo v Číně od roku 2018 jmenováno pouze šest biskupů. Mezi nejviditelnějšími kritiky je hongkongský kardinál Joseph Zen. "Vatikán snad jednal i v dobré vůli, ale udělal nerozumné rozhodnutí," uvedl v červnu Zen. Situace katolíků v Číně po podepsání dohody se podle něj nezlepšila.

Dohoda ukončila mnoho desetiletí trvající spor o jmenování biskupů. Čína přerušila diplomatické vztahy s Vatikánem v roce 1951 a v roce 1957 Peking založil Čínské sdružení vlasteneckých katolíků, které autoritu papeže odmítalo. Vedle sdružení v Číně funguje desítky let i podzemní katolická církev, jejíž členové jsou ale často vystaveni útlaku ze strany úřadů. Čína má zhruba 1,4 miliardy obyvatel. Ke katolické víře se tam hlásí přes 12 milionů lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Europoslanci schválili regulaci velkých digitálních firem, nezákonného obsahu a dezinformací

Evropský parlament schválil dvojici klíčových digitálních norem, které mají mimo jiné lépe chránit konkurenční prostředí na internetu či přimět velké společnosti, jako je Meta Platforms nebo Google, aktivněji bojovat proti nezákonnému obsahu a dezinformacím. Europoslanci přijali pravidla označovaná jako akt o digitálních službách a digitálních trzích, kterými EU poprvé po dvou desetiletích výrazněji reguluje internetové prostředí a reaguje na rychlý vývoj komunikace a obchodování na síti.

Podle aktu  o digitálních službách budou muset platformy zavést opatření proti šíření nezákonného obsahu a dezinformací. Velkým firmám, které tak neučiní, budou hrozit pokuty až do výše šesti procent jejich ročního globálního obratu. Sociální média a internetová tržiště pak budou muset chránit uživatele před nabídkami nelegálního zboží a služeb.

Akt o digitálních trzích zavádí pojem gatekeeper, což je velká společnost významně ovlivňující provoz internetu. Tyto firmy budou mimo jiné sdílet více informací s menší konkurencí odkázanou na jejich služby. Přísnější bude i dohled nad antimonopolními pravidly či kontrola akvizic menších společností těmi velkými. Pokuty jsou vyšší a mohou dosáhnout až deseti procent celosvětového ročního obratu.

Europoslanci po předchozí dohodě se zástupci členských zemí schválili obě normy jasnou většinou hlasů. Definitivně je potvrdí ministři členských zemí na některém z příštích zasedání vedených českým předsednictvím EU.

Další zprávy