Nestával: Život na vozíku je v pohodě. Chci vystudovat práva a získat paralympijskou medaili

Markéta Srbová
15. 12. 2016 9:09
Před sedmi lety, byla u Ivana Nestávala objevena nemoc zvaná ADEM, která napadá mozek a nervovou soustavu. Od té doby je tento šestnáctiletý bojovník upoután na invalidní vozík, ale život tím pro něj v žádném případě neskončil. Sport ho bavil a naplňoval odmalička, a proto v něm pokračoval i po nemoci. Jakožto vozíčkář paraplegik spadá pod kategorii TH7. Ve vodě si prozatím nejvíc cení bronzu z mistrovství republiky v disciplíně 50 metrů znak a ve florbale sklízí úspěchy s českobudějovickým týmem Štírů.
Foto: Archiv: Ivan Nestával

České Budějovice - Sport je pro Ivana Nestávala životní styl a především zábava. Zřejmě i díky této lásce na celý život překonal svou diagnózu a už rok po onemocnění byl v Jánských lázních na kurzu monoski pro handicapované lyžaře. Rodina ho v jeho aktivitách maximálně podporuje a on k nim přidal ještě plavání, jízdu na handbiku a florbal. V bazénu sbírá úspěchy nejen doma, ale také na mezinárodních hrách IWAS 2016, kde získal dvě stříbrné medaile. V tuto chvíli se naplno věnuje dvěma sportů - plavání a florbalu.

Jak jste se ke všem sportům, kterým se věnujete, dostal a proč?

Šlo to postupně. Musel jsem se rozkoukat a zjistit, jaké mají vozíčkáři možnosti. Začal jsem s lyžováním. O rok později přišlo plavání a handbike. K florbalu jsem se dostal přes kamaráda, který ho hrál. To mi bylo třináct let.

Který sport převládá?

Tuto otázku si kladu poměrně často, ale na odpověď jsem ještě nepřišel. Každý sport má něco do sebe. Týmový sport je zábavnější kvůli partě a plavání je lepší v překonávání sebe sama. Momentálně je florbal na stupínku těsně pod plaváním, ale velmi často se mi to střídá. Na florbale mě zaujala především parta lidí, která se kolem tohoto sportu pohybuje, tím myslím konkrétně lidi z našeho budějovického týmu.  Několik kluků od nás je pro mě vzorem a doufám, že jednou budu hráčsky na podobné úrovni. Tento sport je velmi akční a mnohdy i drsný a to mě na tom baví. Lyže a kolo jsou perfektní sezónní doplňky.

Ivan Nestával má na svém kontě třetí místo z mistrovství republiky v disciplíně 50 metrů znak, tedy v závodě, kde získal Petráček paralympijské zlato.
Ivan Nestával má na svém kontě třetí místo z mistrovství republiky v disciplíně 50 metrů znak, tedy v závodě, kde získal Petráček paralympijské zlato. | Foto: Archiv: Ivan Nestával

V týmu jste nejmladším hráčem, jak Vás ostatní přijali?

Přijali mne s otevřenou náručí a myslím, že do týmu uvítali mladší krev. Bylo mi třináct let a vnímal jsem to tak, že mě berou hned jako parťáka. Na turnajích jsem od kluků slyšel věci, když vyprávěli vozíčkářské zážitky, že jsem měl opravdu vyvalené oči. Občas to byl nářez, ale zjistil jsem, že život na vozíku je v pohodě.

Je nějaký okamžik, na který rád vzpomínáte, například ze svých začátků?

Z florbalu to asi bude můj první zápas, který jsme vyhráli. Nebo tradičně první gól? Ne, asi to bude Play off extraligy florbalu 2013/14, kdy jsem začal nastupovat v základní sestavě. To pro mě byl krásný zážitek. Z plavání to byly zase první závody, na které také rád vzpomínám. Měl jsem pocit, že jsem opravdový sportovec.

Co úspěchy?

V plavání je prozatím mým největším úspěchem třetí místo na mistrovství republiky v disciplíně 50 metrů znak, tedy v závodě, který vyhrál Arnošt Petráček na letošních paralympijských hrách v Rio de Janeiru. Dále první místo v disciplíně 200 metrů volný způsob a na mezinárodních hrách IWAS 2016 jsem získal dvě stříbrné medaile. I nadále se chci věnovat oběma sportům a dotáhnout to na paralympiádu s plaváním i florbalem. Vím, že florbal ještě není olympijským sportem, ale i tak doufám, že brzy bude.

V českobudějovickém týmu florbalistů je šestnáctiletý vozíčkář tři roky a je pro Štíry velkou posilou.
V českobudějovickém týmu florbalistů je šestnáctiletý vozíčkář tři roky a je pro Štíry velkou posilou. | Foto: Archiv: Ivan Nestával

Jste mladý, co studium, jde kombinovat se všemi aktivitami a kam míří vaše sny či myšlenky, ať už ve sportovním či osobním životě?

Díky tomu, že studuji na sportovním gymnáziu, tak to jde poměrně dobře, ale je to pořádná dřina. V hlavě mám teď dvě jasné myšlenky. Chtěl bych vystudovat práva a získat paralympijskou medaili.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 44 minutami

Při pátečním náletu na věznici v Jemenu zemřelo nejméně 82 lidí

Při pátečním náletu Saúdskou Arábií vedené koalice na věznici, kterou v Jemenu spravují šíitští povstalci Húsíové zahynulo nejméně 82 lidí. S odkazem na povstalce a humanitární organizaci o tom informuje agentura AP.

Ve většině Jemenu nadále nefunguje internet. Nálety podle AP mezitím pokračují v hlavním městě Saná a v dalších částech země.

Páteční nálet v severní provincii Saada byl součástí intenzivní letecké a pozemní operace, která představuje eskalaci v jemenské občanské válce. V té Saúdskou Arábií vedená koalice bojuje proti šíitským povstalcům na straně mezinárodně uznané jemenské vlády. Koalice v Jemenu zintenzivnila útoky proti šíitským povstalcům v pondělí po útocích Húsíů na Spojené arabské emiráty.

Zdroj: ČTK
Další zprávy