Hvězdy paracyklistiky už podeváté závodily na Strahově

Tomáš Čorej
1. 10. 2018 17:58
Pražský Strahov hostil v pořadí již devátý ročník Evropského poháru v paracyklistice. Startovní listina byla plná zvučných jmen nejen závodníků z Evropy, ale do pražské metropole zamířilo i několik cyklistů z mimoevropských zemí.
Kateřina Antošová i Patrik Jahoda mají na svém kontě několik úspěchů na mezinárodních závodech i domácích šampionátech. | Foto: Archiv: Kateřina Antošová

Praha - Na Para-Cycling European Cup Prague 2018 se opět setkala špička české i evropské scény. Závodů, které organizuje tým cyklistů SK Praha Nutrend Specialized a Česká asociace tělesně handicapovaných sportovců, se zúčastnilo více než devadesát závodníků z patnácti zemí včetně nejvýraznějších zástupců českého reprezentačního výběru.

Nechyběli tedy Ivo Koblasa, Kateřina Antošová, Patrik Jahoda, Tomáš Mošnička či Michal Stark, do Prahy zavítala i zvučná jména z cyklistiky handicapovaných: šestinásobný paralympijský medailista Michal Teuber, mistr světa z Německa Pierre Senska či Ital Michel Pittacolo.

Evropský pohár tradičně probíhal ve dvou dnech. Všechny hlavní závody mužských i ženských kategorií se na více než tříkilometrovém okruhu uskutečnily v sobotu. V neděli dopoledne pak byla na programu atraktivní časovka.

Nejvýraznější stopu za sebou zanechali Němci. V mužské kategorii C posbírali hned pět pódiových umístění a dominovali i ženským soutěžím. Dařilo se i českým reprezentantům. První skončil v sobotu i v neděli v kategorii C2 Ivo Koblasa a hned za ním Michal Stark. Z vítězství se na Strahově radovala handbikerka Kateřina Antošová a v mužské kategorii MH1 obsadil druhou příčku Patrik Jahoda. Mezi handbikery MH3 byl v časovce třetí Tomáš Mošnička a bronzové medaile se dočkal i Tomáš Mastík v C5.

Strahovské závody byly důležité také jako místo, kde rozdávaly důležité body do bojů o kvóty na paralympijské hry do Tokia 2020.

Ivo Koblasa zvítězil ve finálním kole Evropského poháru v Praze v silničním závodě i v časovce v kategorii C2. | Foto: Gabi Hejtíková

"Ve srovnání s Londýnem nebo Riem je proces kvalifikace o něco složitější," řekla sekretářka závodu Jaroslava Krakovičová. "Do bodů se nyní započítávají kromě Světových pohárů a mistrovství světa i závody kategorií C1, mezi které patří i Evropský pohár v Praze."

Devátá edice Para-Cycling European Cupu byla bez nejúspěšnějšího paralympionika české historie Jiřího Ježka, který právě během této soutěže ukončil přesně před rokem svou mimořádně úspěšnou kariéru. Svojí přítomností na trati to ale vynahradili hned čtyři mistři světa.

"Závody proběhly naštěstí bez jakýchkoliv problémů a od závodníků máme nesmírně pozitivní reakce, což nás jako organizátory těší. Snad se nám podaří příští rok zorganizovat jubilejní desátý ročník se stejným úspěchem a na stejně vysoké úrovni," dodala Krakovičová.

Nyní už se všichni cyklisté soustředí na sbírání potřebných bodů pro paralympijské hry v Tokiu v roce 2020. V následujícím období je tedy čeká pokračování tvrdého boje o místa, protože v Japonsku bude moci startovat jen 150 nejlepších závodníků světové paracyklistiky.