Česká výprava už má na ME v Berlíně deset medailí

Sport Sport, paralympic.cz
25. 8. 2018 15:51
Zatím nejpřekvapivější medailistkou je na mistrovství Evropy v Berlíně teprve patnáctiletá Rozálie Mošovská, která získala stříbro v hodu oštěpem v kategorii F53/54. Páteční program evropského šampionátu přinesl českým barvám zatím nejvíce medailí. Cenné kov do sbírky přidaly čtyři atletky – Anna Muziková, Anna Luxová, Eva Datinská a Tereza Jakschová. Umístění na stupních vítězů si Jakschová vybojovala i v sobotu.
Eva Datinská
Eva Datinská | Foto: Jan Datinský

Berlín - Rozálie Mošovská bojovala o zlato v kategorii F53/54 a oštěp poslala ve čtvrté sérii do vzdálenosti 11 metrů a 15 centimetrů. Dlouho to vypadalo na první zlato pro českou výpravu, ale to nakonec získala Běloruska Yuliya Nezhuraová, která prvním pokusem překonala letošní maximum. To má nyní hodnotu 11,22m.

Rozálie Mošovská je talentem české atletiky handicapovaných. Trenér Pavel Martínek věřil v dobré umístění už před evropským šampionátem. "Rozálie je taková naše hvězdička ve Sportovním klubu Jedličkova ústavu. Věděl jsem, že podá dobrý výkon, ale stříbro jsem nečekal ani já. Je to výborná zpráva," hodnotil výkon své svěřenkyně Pavel Martínek. "Soupeřky, které šly po mně, jsem samozřejmě sledovala a do poslední chvíle jsem doufala, že by to mohlo být zlato. Ale i to stříbro je super! Svoje výkony jsem naopak až tak moc nevnímala, nevšimla jsem si toho nejdelšího, takže jsem nevěděla, proč se trenér tak raduje," komentovala svůj úspěch nejmladší členka výpravy.

Bronzová medaile Anny Luxové.
Bronzová medaile Anny Luxové. | Foto: Archiv: Anna Luxová

O bronzový úspěch postaraly dvě Anny - Muziková v hodu kuželkou kategorie F32 a Luxová ve vrhu koulí kategorie F35. "Jsem ráda, že se finále účastnila i Řekyně, protože jinak bychom byli jen tři a sloučily by naši kategorii s další a já bych vůbec neměla šanci. Tohle je moje první velká medaile, takže jsem ráda. Výkon mohl být lepší. Pokud by se mi dnes povedlo přiblížit se k osobáku, tak bych byla druhá, ale na to se nehraje," hodnotila bronzovou medaili Anna Luxová.

Dvě sprinterské medaile vybojovala Tereza Jakschová v kategorii T47. V pátek na stovce byla jen jediná atletka lepší. Polka Alicja Jerominová proběhla cílem v čase 13,02. Česká reprezentantka byla o 17 setin sekundy pomalejší. V sobotu přidala druhý cenný kov na dvojnásobné trati, kde byla bronzová.

Druhou medaili přidala i Eva Datinská. Po druhé příčce v disku byla stříbrná i ve vrhu koulí kategorie F36/37. "Já jsem nikdy na velkých závodech nesoupeřila s kategorií F36, takže to bylo pro mě trochu jiné. O vítězce si myslím, že bylo rozhodnuto už před zahájením soutěže. Koberová je opravdu dobrá. Já jsem bojovala o stříbro a vyšlo to dobře," popsala pocity po druhém cenném kovu Eva Datinská.

Zatím poslední medaili vybojovala Eva Kacanu ve vrhu koulí v kategorii F53/54. Za výkon pět metrů a dva centimetry brala bronz.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 46 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy