Česká výprava už má na ME v Berlíně deset medailí

Sport Sport, paralympic.cz
25. 8. 2018 15:51
Zatím nejpřekvapivější medailistkou je na mistrovství Evropy v Berlíně teprve patnáctiletá Rozálie Mošovská, která získala stříbro v hodu oštěpem v kategorii F53/54. Páteční program evropského šampionátu přinesl českým barvám zatím nejvíce medailí. Cenné kov do sbírky přidaly čtyři atletky – Anna Muziková, Anna Luxová, Eva Datinská a Tereza Jakschová. Umístění na stupních vítězů si Jakschová vybojovala i v sobotu.
Eva Datinská
Eva Datinská | Foto: Jan Datinský

Berlín - Rozálie Mošovská bojovala o zlato v kategorii F53/54 a oštěp poslala ve čtvrté sérii do vzdálenosti 11 metrů a 15 centimetrů. Dlouho to vypadalo na první zlato pro českou výpravu, ale to nakonec získala Běloruska Yuliya Nezhuraová, která prvním pokusem překonala letošní maximum. To má nyní hodnotu 11,22m.

Rozálie Mošovská je talentem české atletiky handicapovaných. Trenér Pavel Martínek věřil v dobré umístění už před evropským šampionátem. "Rozálie je taková naše hvězdička ve Sportovním klubu Jedličkova ústavu. Věděl jsem, že podá dobrý výkon, ale stříbro jsem nečekal ani já. Je to výborná zpráva," hodnotil výkon své svěřenkyně Pavel Martínek. "Soupeřky, které šly po mně, jsem samozřejmě sledovala a do poslední chvíle jsem doufala, že by to mohlo být zlato. Ale i to stříbro je super! Svoje výkony jsem naopak až tak moc nevnímala, nevšimla jsem si toho nejdelšího, takže jsem nevěděla, proč se trenér tak raduje," komentovala svůj úspěch nejmladší členka výpravy.

Bronzová medaile Anny Luxové.
Bronzová medaile Anny Luxové. | Foto: Archiv: Anna Luxová

O bronzový úspěch postaraly dvě Anny - Muziková v hodu kuželkou kategorie F32 a Luxová ve vrhu koulí kategorie F35. "Jsem ráda, že se finále účastnila i Řekyně, protože jinak bychom byli jen tři a sloučily by naši kategorii s další a já bych vůbec neměla šanci. Tohle je moje první velká medaile, takže jsem ráda. Výkon mohl být lepší. Pokud by se mi dnes povedlo přiblížit se k osobáku, tak bych byla druhá, ale na to se nehraje," hodnotila bronzovou medaili Anna Luxová.

Dvě sprinterské medaile vybojovala Tereza Jakschová v kategorii T47. V pátek na stovce byla jen jediná atletka lepší. Polka Alicja Jerominová proběhla cílem v čase 13,02. Česká reprezentantka byla o 17 setin sekundy pomalejší. V sobotu přidala druhý cenný kov na dvojnásobné trati, kde byla bronzová.

Druhou medaili přidala i Eva Datinská. Po druhé příčce v disku byla stříbrná i ve vrhu koulí kategorie F36/37. "Já jsem nikdy na velkých závodech nesoupeřila s kategorií F36, takže to bylo pro mě trochu jiné. O vítězce si myslím, že bylo rozhodnuto už před zahájením soutěže. Koberová je opravdu dobrá. Já jsem bojovala o stříbro a vyšlo to dobře," popsala pocity po druhém cenném kovu Eva Datinská.

Zatím poslední medaili vybojovala Eva Kacanu ve vrhu koulí v kategorii F53/54. Za výkon pět metrů a dva centimetry brala bronz.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Tyčkař Kudlička je poosmé halovým mistrem republiky

yčkař Jan Kudlička se poosmé stal halovým mistrem republiky. Mezi muži se díky dnešnímu vítězství za 554 centimetrů posunul na druhé místo historických tabulek nejúspěšnějších atletů. Více titulů v hale nasbíral jen bývalý výškař Jaroslav Bába, který jich má jedenáct.

Bronzovému medailistovi z HMS 2014 Kudličkovi na výšce 554 centimetrů odpadl poslední domácí konkurent Matěj Ščerba, který zapsal 533 cm. Staronový šampion, který loni získal na halovém mistrovství republiky stříbro, si pak nechal zvednout stojany na 561, ale při pokusech o nejlepší český výkon sezony neuspěl.

"Letošní halová sezona byla o chloupek lepší než ta loňská, ale byli jsme zvyklí na lepší sezony. Doufám, že ta další, tedy letní, bude lepší. Pocitově převládá optimismus, výkonově ne, 560 mě letos neuspokojilo. Vím, jak vypadaly tréninky, pocitově to bylo o hodně lepší než ty výkony," řekl v rozhovoru na ploše.

Obrovskou radost měl z pátého titulu na 60 metrů překážek někdejší halový mistr Evropy Petr Svoboda, který závodil letos poprvé. Překážky si pětatřicetiletý závodník pražského Olympu při tréninku postavil teprve před šesti dny. "V neděli jsem zkusil techniku, v úterý náběhy, dneska jsem běžel rozběh a pak finále. Tenhle čas mě, doufám, nechá ve středisku a připravit se na olympiádu. A hlavně zůstat zdravý. Jelikož mi halová sezona začala dnes, tak byla úžasná a zároveň optimistická," radoval se z vítězného času 7,66. To je nejlepším český výkon sezony, ale o 22 setin pomalejší než Svobodův český rekord.

Předčasně skončila snaha Jana Veleby o rekordní šestý titul na šedesátce. Kvůli zranění se musel na poslední chvíli odhlásit. "Včera (v pátek) při rozcvičení jsem ucítil lehkou bolest v tříselné oblasti a následné lékařské vyšetření potvrdilo, že je tam svalové zranění, asi i dírka. Na nějaké závodění by to nebylo," uvedl na svazovém facebooku.

Zdeněk Stromšík tak měl ulehčenou cestu ke druhému titulu za sebou. Závodník domácího SSK Vítkovice zvítězil v čase 6,64, čímž vyrovnal vlastní rekord šampionátu z loňského roku.

Potřetí za sebou vyhrála šedesátku Klára Seidlová, která časem 7,27 sekundy zaostala o čtyři setiny za svým českým rekordem. Posedmé se halovou mistryní ČR stala koulařka Markéta Červenková, která si posunula letošní maximum na 16,81 metru.

Vynikající výkon v rozběhu na 400 metrů předvedla Lada Vondrová, která si vylepšila osobní rekord z Czech Indoor Gala o třináct setin na 52,12 a zařadila se na páté místo letošních evropských halových tabulek. V neděli by ji před finále čtvrtky měl čekat ještě rozběh dvoustovky. Finále na 200 metrů případně poběží půl hodiny po své hlavní disciplíně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy