Basketbal vozíčkářů hrálo poprvé pět klubů. Přibyli totiž hned dva nováčci

David Nebor
20. 9. 2018 20:43
Pardubický pohár v basketbalu vozíčkářů letos přivítal dva nové české týmy, které si odbyly zápasové premiéry. Ve vzájemném utkání budějovičtí předčili Pražské jezdce.
Dva nové tuzemské týmy si zažili svou zápasovou premiéru. S ostatními si to rozdali o Pardubický pohár.
Dva nové tuzemské týmy si zažili svou zápasovou premiéru. S ostatními si to rozdali o Pardubický pohár. | Foto: Jaroslav Menc

Pardubice - Pardubický pohár se letos konal posedmé, přesto byl speciální. Vůbec poprvé v historii se turnaje v basketbalu vozíčkářů zúčastnilo pět českých klubů. Pozváni totiž byli Pražští jezdci i Tigers České Budějovice. Pro oba výběry to znamenalo úplně první zkušenost se soutěžními zápasy.

"Naopak jsme se rozhodli letos poprvé nepozvat zahraniční týmy," doplňuje organizátor turnaje a basketbalový trenér Jaroslav Menc. "V České asociaci basketbalu na vozíku chceme maximálně podporovat rozvoj basketu v zemi a tohle byl další krok k tomu zapojit do zápasů všechny, kteří se o tento sport aktivně zajímají. Atmosféra byla skvělá," říká dále Menc, člen výkonného výboru asociace.

Kromě dvou nováčků se o Pardubický pohár ucházely i tradiční české týmy Hobit Brno, BKV Frýdek Místek a domácí WBS Pardubice.

"Zkušení hráči si nechtěli za každou cenu na začínajících hráčích dokazovat svojí kvalitu a zahráli si i ti, kteří v sezóně nedostanou tolik prostoru," pokračuje Menc. V ani jednom duelu nezaváhali brněnští a v turnaji nechali ostatní za sebou.

Ve vzájemném měření sil Tigers a "jezdců" byli nakonec úspěšnější hráči z Českých Budějovic. Pražany zdolali 39:19.

Výsledky:

BKV Frýdek 57:27 Pražští jezdci

WBS Pce 50:64 Hobit Brno

Tigers ČB 19:46 Hobit Brno

Pražští jezdci - WBS Pardubice 33:42

Hobit Brno - BKV Frýdek  65:43

WBS Pce - Tigers ČB 56:23

Pražští jezdci - Hobit Brno 28:48 

BKV Frýdek - Tigers ČB 60:28

Pražští jezdci - Tigers ČB 19:39

WBS Pce - BKV Frýdek 76:43

"K utkání přistoupili opravdu skvěle. Měli navrch i proto, že pohyb po hřišti mají zvládnutý z florbalu. Turnaj byl pro oba týmy přínosem. V tréninku si nevyzkouší zápasové nasazení a atmosféru a nemohou si zažít hru pět na pět," dodal reprezentační kouč Jaroslav Menc, který zároveň trénuje i Pražské jezdce. V konečné tabulce skončili Tigers předposlední, Jezdci na pátém místě.

Na druhé straně za Tygry nastoupil i bývalý reprezentant v basketbalu a současný ve florbalu Zbyněk Sýkora. "Jel s námi z vlastní vůle. Patří mu obrovský dík za to, že nás už delší dobu učí basketbal hrát a tlačí nás dopředu," těší Ivana Nestávala, jednoho z mladých zakladatelů basketbalu na jihu Čech.

"Atmosféra turnaje se nesla v přátelském duchu. První zápas jsme sehráli proti skvělému Brnu a jeho hráči nám během zápasu říkali postřehy k naší hře. Moc jsme si to se spoluhráči užili. Už jsme se na první zápasy dlouho těšili," ví Nestával a přiznává, že před premiérou cítil mírnou nervozitu.

Pardubický pohár 2018

1. Hobit Brno

2. WBS Pardubice

3. BKV (Frýdek Místek)

4. Tigers České Budějovice

5. Pražští Jezdci

Basketbal v Budějovicích inicioval společně s Adamem Šimonkem. Oba hrají za šampiony českého florbalu vozíčkářů, budějovické Štíry.

"Za hodně vděčíme i panu Mencovi, který nás zval na basketbalové kempy. A na ty pořádané u nás v Budějovicích přivedl zkušené hráče a společně soustředění tréninkově zabezpečili. To nám hodně pomohlo a motivovalo k tomu založit tým v našem městě," doplňuje Šimonek.

Letos Tigers ještě nejsou přihlášení do soutěžní sezony. Nicméně by rádi uspořádali další herní setkání pro české kluby právě v Českých Budějovicích.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Avast odmítá nařčení z prodeje dat svých klientů. Zvažuje další fungování divize Jumpshot

Antivirová společnost Avast popírá obvinění, že předává údaje o internetových aktivitách konkrétních uživatelů divizi Jumpshot, která je následně prodává svým klientům. Rozhodla se nicméně přezkoumat možnosti dalšího fungování divize Jumpshot. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Akcie Avastu tento týden kvůli obviněním ohledně prodeje osobních údajů prudce oslabily.

"Chceme ujistit své uživatele, že jsme nikdy neprodávali třetí straně žádné osobně identifikovatelné informace," uvedla firma v úterý na svém blogu. "Chceme všechny své uživatele a partnery ujistit, že zvolení Avastu bylo správným rozhodnutím a že jejich soukromí je zajištěné a jejich osobní údaje jsou v bezpečí," dodala.

Na pražské burze ve středu opět nejvýraznější pokles postihl právě akcie Avastu, které po úterní ztrátě o více než devět procent ztratily dalších téměř 5,5 procenta a klesly na 138 Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy