Handicapovaní plavci přivezli z ME pět medailí, Petráček získal dvě zlaté

Paralympic.cz, Markéta Šulejová
Aktualizováno 20. 8. 2018 11:26
Paralympijský vítěz Arnošt Petráček vybojoval na mistrovství Evropy v Dublinu dvě zlaté medaile na 50 metrů volný způsob a 50 metrů znak. Češi vylovili ještě další tři cenné kovy.
Arnošt Petráček se stal v Dublinu dvojnásobným evropským šampionem.
Arnošt Petráček se stal v Dublinu dvojnásobným evropským šampionem. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Dublin - Český reprezentant Arnošt Petráček opět ukázal, že závod na 50 metrů znak je jeho královskou disciplínou. Držitel světového a evropského rekordu na znakařské padesátce si také v Dublinu doplaval pro zlatou medaili a stal se dvojnásobným mistrem Evropy. "Jsem šťastný, že jsem vyplaval zlato. Závody byly nádherné, moc jsem si to užil," hodnotil svou účast na mistrovství Petráček. Postaral se tak o nejlepší možné zakončení týdenního úsilí, které pro českou výpravu přineslo celkem pět cenných kovů - dvě zlata, dvě stříbra a jeden bronz.

Arnošt Petráček jasně dominoval už v rozplavbách, ve kterých měl nejrychlejší čas a postoupil z prvního místa. Svým výkonem jen těsně zaostal za vlastním světovým a evropským rekordem z července loňského roku. Do finále na 50 metrů znak v kategorii S4 tak nastoupil jako favorit na zlatou medaili. Hned od startu se držel na prvním místě a ukázal, že si síly ušetřil i do finiše. V závěru před sebe nepustil estonského soupeře a dohmátl těsně na první pozici v čase 44.87. "Dnešní závodní den byl hodně náročný. Dopoledne se mi plavalo dobře, ale večerní finále už bylo dost náročné. Čas je trochu mizerný, ale je to sport a na čas se historie ptát nebude," hodnotil závod dvojnásobný mistr Evropy.

Sedmadvacetiletý handicapovaný plavec si tak připsal druhou zlatou medaili z tohoto mistrovství. Z prvenství se radoval už v úterý na své doplňkové trati 50 metrů volný způsob. "Rozhodně budu vzpomínat na vítězný závod 50 metrů volný způsob, kde jsme s Darkem skončili na prvním místě. Nyní mi začne relaxační období a koncem roku startuje příprava na nadcházející mistrovství světa, kde se začnou vyplavávat nominace na paralympiádu v Tokiu," přibližuje své následující plány Petráček.

Cenný kov si z Dublinu odváží i další tři čeští reprezentanti. Ve středu získal bronz v závodě na 100 metrů prsa Petr Andrýsek. Stříbrnou medaili z prsařské stovky si odváží Vendula Dušková a pro druhé místo v disciplíně 50 metrů prsa si doplavala Dominika Míčková.

Česká výprava tak může být s výsledky z mistrovství Evropy v paraplavání spokojená. Kromě medailí se totiž všech patnáct reprezentantů může radovat i z jednotlivých dílčích úspěchů. "Celkově jsme určitě spokojení. Měli jsme přes dvacet finále a padlo minimálně patnáct českých rekordů. Ještě jsem to nestihl pořádně spočítat," hodnotil právě skončený šampionát vedoucí výpravy Štěpán Cagaň.

"Největším překvapením je určitě stříbro Dominiky Míčkové. Ona sem s medailovými ambicemi nejela, ale po postupu do finále s úžasným osobním rekordem jsme trochu tušili, že by se mohlo to překvapení zrodit. Škoda, že to nevyšlo Miroslavu Smrčkovi. Měl tam nešťastnou diskvalifikaci a pak byl dvakrát čtvrtý. To mrzelo jeho i nás," dodává Cagaň.

Celkově si vedoucí výpravy pochvaloval silný a výborný tým, ale také to, že díky podpoře z ministerstva se na mezinárodní scéně mohlo představit hodně českých plavců. "Chodili za námi dokonce trenéři z jiných zemí a gratulovali nám, že jsme se dokázali vrátit zpátky a že máme takovou super partu. To fakt zahřálo." 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy