Handicapovaní plavci přivezli z ME pět medailí, Petráček získal dvě zlaté

Paralympic.cz, Markéta Šulejová
Aktualizováno 20. 8. 2018 11:26
Paralympijský vítěz Arnošt Petráček vybojoval na mistrovství Evropy v Dublinu dvě zlaté medaile na 50 metrů volný způsob a 50 metrů znak. Češi vylovili ještě další tři cenné kovy.
Arnošt Petráček se stal v Dublinu dvojnásobným evropským šampionem.
Arnošt Petráček se stal v Dublinu dvojnásobným evropským šampionem. | Foto: Archiv Arnošta Petráčka

Dublin - Český reprezentant Arnošt Petráček opět ukázal, že závod na 50 metrů znak je jeho královskou disciplínou. Držitel světového a evropského rekordu na znakařské padesátce si také v Dublinu doplaval pro zlatou medaili a stal se dvojnásobným mistrem Evropy. "Jsem šťastný, že jsem vyplaval zlato. Závody byly nádherné, moc jsem si to užil," hodnotil svou účast na mistrovství Petráček. Postaral se tak o nejlepší možné zakončení týdenního úsilí, které pro českou výpravu přineslo celkem pět cenných kovů - dvě zlata, dvě stříbra a jeden bronz.

Arnošt Petráček jasně dominoval už v rozplavbách, ve kterých měl nejrychlejší čas a postoupil z prvního místa. Svým výkonem jen těsně zaostal za vlastním světovým a evropským rekordem z července loňského roku. Do finále na 50 metrů znak v kategorii S4 tak nastoupil jako favorit na zlatou medaili. Hned od startu se držel na prvním místě a ukázal, že si síly ušetřil i do finiše. V závěru před sebe nepustil estonského soupeře a dohmátl těsně na první pozici v čase 44.87. "Dnešní závodní den byl hodně náročný. Dopoledne se mi plavalo dobře, ale večerní finále už bylo dost náročné. Čas je trochu mizerný, ale je to sport a na čas se historie ptát nebude," hodnotil závod dvojnásobný mistr Evropy.

Sedmadvacetiletý handicapovaný plavec si tak připsal druhou zlatou medaili z tohoto mistrovství. Z prvenství se radoval už v úterý na své doplňkové trati 50 metrů volný způsob. "Rozhodně budu vzpomínat na vítězný závod 50 metrů volný způsob, kde jsme s Darkem skončili na prvním místě. Nyní mi začne relaxační období a koncem roku startuje příprava na nadcházející mistrovství světa, kde se začnou vyplavávat nominace na paralympiádu v Tokiu," přibližuje své následující plány Petráček.

Cenný kov si z Dublinu odváží i další tři čeští reprezentanti. Ve středu získal bronz v závodě na 100 metrů prsa Petr Andrýsek. Stříbrnou medaili z prsařské stovky si odváží Vendula Dušková a pro druhé místo v disciplíně 50 metrů prsa si doplavala Dominika Míčková.

Česká výprava tak může být s výsledky z mistrovství Evropy v paraplavání spokojená. Kromě medailí se totiž všech patnáct reprezentantů může radovat i z jednotlivých dílčích úspěchů. "Celkově jsme určitě spokojení. Měli jsme přes dvacet finále a padlo minimálně patnáct českých rekordů. Ještě jsem to nestihl pořádně spočítat," hodnotil právě skončený šampionát vedoucí výpravy Štěpán Cagaň.

"Největším překvapením je určitě stříbro Dominiky Míčkové. Ona sem s medailovými ambicemi nejela, ale po postupu do finále s úžasným osobním rekordem jsme trochu tušili, že by se mohlo to překvapení zrodit. Škoda, že to nevyšlo Miroslavu Smrčkovi. Měl tam nešťastnou diskvalifikaci a pak byl dvakrát čtvrtý. To mrzelo jeho i nás," dodává Cagaň.

Celkově si vedoucí výpravy pochvaloval silný a výborný tým, ale také to, že díky podpoře z ministerstva se na mezinárodní scéně mohlo představit hodně českých plavců. "Chodili za námi dokonce trenéři z jiných zemí a gratulovali nám, že jsme se dokázali vrátit zpátky a že máme takovou super partu. To fakt zahřálo." 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pošta bude od dubna vydávat důchod opět i na pobočkách. Přizpůsobí se návykům seniorů

Česká pošta se v dubnu vrátí k výplatě důchodů standardním způsobem. Část seniorů si tak pro penzi bude moci dojít na pobočku. Uvedl to mluvčí Matyáš Vitík. Nejbližším výplatním dnem pro důchody je čtvrtek 2. dubna. 

Minulý měsíc kvůli koronaviru všechny důchody pošťáci roznášeli lidem domů.  Pošta podle Vitíka vyhodnotila tento dosavadní způsob výplaty. Úspěšnost doručování byla 80 procent, lokálně ve velkých městech ale pouze 35 procent.

"Z terénního dotazování mezi důchodci a z reakcí této klientely na pobočkách vyplynulo, že velká část těch, kteří si standardně nechávají posílat důchod na poštu, kde si ho také vyberou, nemají o doručování na adresu zájem a stále preferují návštěvu pobočky. S ohledem na tyto odlišnosti a klientské návyky různých skupin seniorů bude od 2. dubna Česká pošta bude vyplácet důchody standardním způsobem, jaký si důchodce zvolil a na který je zvyklý," sdělil Vitík.

Zdroj: ČTK
Další zprávy