Medailové žně. Andrýsek, Míčková i Dušková získali medaili na mistrovství Evropy v paraplavání

Markéta Šulejová
16. 8. 2018 11:30
Sbírka cenných kovů je kompletní. Hned tři reprezentanti v paraplavání se ve středu postarali o medaile pro českou výpravu. Petr Andrýsek se po několikaleté odmlce vrátil do bazénu na vrcholnou akci a získal bronz v závodě na 100 metrů prsa. Na druhé příčce doplavala v disciplíně 50 metrů prsa Dominika Míčková a na prsařské stovce slaví stříbrnou medaili také Vendula Dušková. Přidali se tak k čerstvému evropskému šampionovi Arnoštu Petráčkovi, který v úterý vyhrál 50 metrů volným způsobem.
Petr Andrýsek - bronzový medailista z ME 2018.
Petr Andrýsek - bronzový medailista z ME 2018. | Foto: Radka Kučírková

Dublin - Vendula Dušková disponovala druhým nejrychlejším časem startovního pole a mohla tak na cenný kov pomýšlet už před závodem. V něm pak potvrdila, že si do Dublinu přivezla skvělou formu.

Ve své nejlepší disciplíně 100 metrů prsa v kategorii SB7 si doplavala pro stříbrnou medaili, kterou získala především díky výborné druhé polovině závodu.

Dušková se na mistrovství představí ještě na 100 metrů volným způsobem a k dosavadnímu stříbru, čtvrtému a pátému místu tak může přidat další úspěšný výsledek.

Vendula Dušková při startu na mistrovství Evropy v Dublinu 2018, kde vybojovala stříbro. | Foto: Radka Kučírková

Český reprezentant Petr Andrýsek se do koloběhu velkých soutěží vrátil po dlouhých dvanácti letech. A návrat to byl úspěšný.

V disciplíně 100 metrů prsa v kategorii SB4 se dostal do boje o medaile druhým nejrychlejším časem z rozplaveb a řadil se k favoritům. Po prvních padesáti metrech finálového závodu se sice na prvních třech příčkách nepohyboval, ale v závěru zrychlil a dohmátl na třetím místě.

Třicetiletý handicapovaný plavec v Dublinu absolvoval už disciplínu 200 metrů volným způsobem a svým časem se kvalifikoval na mistrovství světa 2019.

Dominika Míčková při protahování.
Dominika Míčková při protahování. | Foto: Radka Kučírková

O největší překvapení se postarala dvaadvacetiletá Dominika Míčková. Závod na 50 metrů prsa byl už třetím startem mladé závodnice na letošním mistrovství. Po sedmé a osmé příčce z předchozích závodů přidala stříbrné umístění na 50 metrů prsa v kategorii SB3 a ve finále si dokázala téměř o čtyři vteřiny vylepšit kvalifikační limit.

Česká výprava ukazuje, že se na mistrovství Evropy v Dublinu skvěle připravila. Reprezentanti dosahují výborných výsledků a daří se jim zlepšovat jejich osobní maxima. Ve středu z osmi startů v rozplavbách postoupilo pět handicapovaných plavců do finále.

před 3 hodinami

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

před 4 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.