Paraatleti jsou v dějišti evropského šampionátu, největší medailovou nadějí je Datinská

Sport Sport
19. 8. 2018 20:41
V pondělí startuje v Berlíně atletické mistrovství Evropy handicapovaných. V Německu nechybí ani česká výprava, jejíž největší medailovou nadějí je Eva Datinská. Čtyřnásobná paralympijská medailistka už absolvovala první trénink.
Eva Datinská
Eva Datinská | Foto: Archiv: Eva Berná

Berlín - Eva Datinská do poslední chvíle nevěděla, jestli se za její hlavní disciplínu budou udělovat cenné kovy, či nikoli. Ve vrhu koulí kategorie F37 neměla žádnou soupeřku a čekala, jestli organizátoři sloučí soutěž s kategorií F36. Nakonec se tak stalo a čtyřnásobná bronzová medailistka může bojovat o svou třetí zlatou medaili z mistrovství Evropy.

"Před mistrovstvím Evropy se cítím dobře. Snažila jsem se trénovat, co to šlo, uvidíme, jak to dopadne. Soupeřky moc neznám, protože jsem na vrh koulí spojená s kategorií F36 a nikdy jsem v ní nezávodila. Vždy jsem byla spojená s kategorií F38. Na disk už to bude jiné. Tam mám právě F38 a soupeřky znám. Tam jsme vyrovnané," komentovala rozdělení soutěže česká atletka.

Na svých prvních velkých závodech byla už v roce 2000. Na paralympijských hrách byla tehdy devátá za výkon 6 metrů a 66 centimetrů. Její výkonnost šla nahoru a na následujících hrách už si na krk pověsila bronz. Medaile se od ní očekává i v Berlíně.

Osobní rekord Evy Datinské má nyní hodnotu 11 metrů a 32 centimetrů. "Ambice ve vrhu koulí mám, chci se pokusit vybojovat nějakou tu medaili. V disku uvidím. Letos jsme s trenérem Petrem Vrátilem změnili techniku a učím se celou otočku. Ve vrhu koulí si věřím víc, protože když jde v závodu do tuhého, tak za ta léta s tím už něco dokážu udělat. V disku tolik vyházená nejsem a nedokážu dělat zázraky," prozradila své ambice Eva Datinská.

Česká medailová naděje už má za sebou i první trénink. "Zázemí na stadionu i samotný stadion je hezký. Znám ho už velice dobře, protože každý rok na něm Němci pořádají Grand Prix. První trénink probíhal dobře. Spíš jsem se šla protáhnout a párkrát si vrhnout, jelikož zítra už závodím, tak abych to nepřehnala," dodala s úsměvem Datinská.

Eva Datinská už vyfasovala akreditaci a těší se na start mistrovství Evropy 2018.
Eva Datinská už vyfasovala akreditaci a těší se na start mistrovství Evropy 2018. | Foto: Veronika Macková
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy