Florbal na kolech chce na paralympiádu. Pomoc nabízí i Češi

Michal Havelka
12. 2. 2020 20:09
Obliba vozíčkářského florbalu ve světě roste. Florbal na kolech se hraje již ve dvanácti zemích světa a s výjimkou Austrálie a Oceánie se rozšířil na všechny světové kontinenty.
Zbyněk Sýkora v akci.
Zbyněk Sýkora v akci. | Foto: Zbyněk Sýkora

Hraje ho stále větší počet hráčů a s tím roste i počet klubů. Ty se každoročně utkávají na turnajích v Praze a ve švédském Malmö.

Zbyněk Sýkora jednal v Helsinkách o možnosti účasti paraflorbalistů na paralympijských hrách.
Zbyněk Sýkora jednal v Helsinkách o možnosti účasti paraflorbalistů na paralympijských hrách. | Foto: Pavel Kubeš

Příležitost měřit své síly mají i národní celky jednotlivých států. Ty se utkávají na turnajích ve švýcarském Nothwillu, v nizozemské Bredě a hraje se i ve Francii, v Bourges. Již druhým rokem mají reprezentační týmy možnost vycestovat také na turnaj do Kanady.

Na programu paralympijských her však florbal vozíčkářů stále chybí a hráči této kolektivní hry jsou tedy o možnost zahrát si na této vrcholné akci ochuzeni. Proč tomu tak je vysvětluje Zbyněk Sýkora, hráč mistrovských Štírů České Budějovice.

"Nemáme vybudovanou mezinárodní strukturu, a tím pádem se florbalisté nemohou paralympiády účastnit. Nemůžeme pořádat oficiální mistrovství světa ani Evropy," říká jeden z nejproduktivnějších hráčů české paraflorbalové ligy.

Tuto strukturu je třeba nejprve vybudovat, až poté mohou handicapovaní florbalisté u Mezinárodního paralympijského výboru požádat o zařazení do programu her.

Je to tedy běh na dlouhou trať a ačkoliv nyní pětatřicetiletý Sýkora nemá vůbec žádnou jistotu, že si svátek všech sportovců sám jednou vychutná, má velkou motivaci, aby se v budoucnu florbal pod pěti kruhy ocitl. A dělá pro to i konkrétní kroky.

"Před třemi týdny jsem byl v Helsinkách, kde jsem se setkal s vedením mezinárodní florbalové federace a jednal o možnosti začlenit florbal vozíčkářů do jejich struktur. Druhou možností je vytvořit vlastní vozíčkářskou federaci," uvažuje Zbyněk Sýkora.

O těchto možnostech si chce co nejdříve popovídat se svými zahraničními kolegy a nejbližší příležitost bude mít při dubnovém turnaji ve švýcarském Nothwillu. "Měli bychom vytvořit organizaci, která bude někde sídlit, bude mít svůj výkonný výbor a stanovy. Vybraní zástupci by měli mít mandát všech zúčastněných zemí," má představu český kandidát na funkci v organizaci.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy