Chtěla bych překonat světový rekord, touží po triumfu lukostřelkyně Šárka Musilová

Zuzana Jarolímková
4. 2. 2020 15:14
Mezi medailové naděje pro nadcházející paralympijské hry v Tokiu se řadí i lukostřelkyně Šárka Musilová. Vždyť už má spolu s Davidem Drahonínským bronzovou medaili v mixu W1 (sportovci s postižením všech čtyř končetin) z Ria, přestože ji ze své strany označila za náhodu. Když ale máte šanci si s ní popovídat, věříte, že v jejím případě nic jako náhoda neexistuje. Za vším stojí tvrdá práce.
Šárka Musilová bude s Davidem Drahonínským obhajovat cenný kov z paralympijských her v Riu 2016.
Šárka Musilová bude s Davidem Drahonínským obhajovat cenný kov z paralympijských her v Riu 2016. | Foto: Archiv Šárky Musilové

Na začátku její kariéry to opravdu ale náhoda byla. Po nešťastném pádu ze schodů skončila se třemi rozdrcenými obratli na vozíku. Nevzdala se a úspěšně reprezentuje Českou republiku v para lukostřelbě. V sezoně 2019 dosáhla téměř na všechny možné stupně vítězů napříč kategoriemi. Kromě úspěchů v mixech, vyčnívala i v jednotlivcích, v České republice dokonce i mezi nehandicapovanými.

Na Světovém poháru v Dubaji v jednotlivcích obsadila 3. místo, na Evropském poháru v Novém Městě nad Metují dokonce sesbírala všechny medaile - zlatou v jednotlivcích, stříbro v mixech a bronz v týmech žen. Ozdobou je pak třetí místo na mistrovství České republiky v kladkovém luku žen, kde spolu soupeří handicapovaní a zdraví sportovci dohromady. Úspěchem je i 4. místo na mistrovství světa v Holandsku. Minulou sezonu ale může překonat na paralympijských hrách v Tokiu.

Šárka Musilová a David Drahonínský
Šárka Musilová a David Drahonínský | Foto: Jan Povýšil

Přestože spolu s Davidem Drahonínským vystříleli minulý rok na mistrovství světa v Holandsku kvóty pro paralympiádu, účast ještě jistou nemá. Místa totiž nejsou na jméno, ale pro jednotlivé státy, takže další místa už závisejí na ostatních střelcích. Jestli pojede do Tokia se tak dozví až v červnu.

Přípravu ale nepodceňuje. Trénuje celou zimu v Trutnově a už jen čeká, kdy se přesune na střelnice i ven. V letošním roce Šárku Musilovou nečeká jenom paralympiáda, ale i další velké mezinárodní závody, první je už v únoru Světový pohár v Dubaji. Zatímco konkurence z Turecka nebo Itálie může trénovat celoročně ve venkovních podmínkách, Musilová musí čekat na jaro. Pak přijde ten správný dril - lukostřelba, kondiční cvičení, fitness: "Když se to spojí dohromady, tak od rána do večera je člověk na střelnici nebo fitku. A trénuje a trénuje," popisuje svůj den.

David Drahonínský na ME 2018
David Drahonínský na ME 2018 | Foto: Jan Povýšil

Skloubit kariéru vrcholového sportovce a běžné zaměstnání není lehké. Sama by o tom mohla vyprávět. Kvůli letošní přípravě a účasti na vrcholových akcích si musela vzít do října v práci pauzu. Naštěstí ji to bylo umožněno a může se plně soustředit na lukostřelbu.

"Už bych nedávala, abych se mohla naplno připravovat na lukostřelbu a ještě podávat stoprocentní výkon v práci," komentuje své rozhodnut Musilová. "Například si dávám dvakrát denně sto padesát šípu, což je na dvě a půl hodiny dopoledne a odpoledne. Do toho kondice ve fitku, různé ježdění," pokračuje v popisu své časově náročné přípravy, za kterou dojíždí i do Prahy.

Šárka Musilová kromě lukostřelby zkoušela i florbal na vozíku.
Šárka Musilová kromě lukostřelby zkoušela i florbal na vozíku. | Foto: Archiv: Šárka Musilová

Příprava má svůj důvod. Nejen doma, ale i ve světě se čím dál víc rozšiřuje konkurence. "Ve světě je nás už poměrně dost. Dohromady patnáct W1 holek. Už to začíná být poměrně silná konkurence," reaguje na otázku o svých soupeřkách. Na domácí půdě také není jedinou favoritkou.

Podobně, jako kdysi ji, objevil v mixech David Drahonínský i Terezu Brandtlovou, které je další českou lukostřeleckou nadějí. V konkurenci jí ale pomohly přesuny v kategoriích dle postižení. Zatímco v jiných disciplínách překvalifikace kategorií sportovcům uškodila, v lukostřelbě W1 jim naopak přinesla satisfakci. Na paralympiádě v Riu byli v jejich kategorii sportovci s lehčím stupněm handicapu. Teď už jsou ale v jiných kategoriích a někteří kvůli neúspěchům končí.

A jaké jsou cíle Šárky Musilové do budoucna? Případný úspěch na paralympiádě je jasný, ale kouká ještě dál. Ráda by získala titul mistryně světa a překonala světový rekord. Třeba se jí to podaří již v letošním roce, i s medailí z Tokia na krku.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy