Mistrovství světa jako příprava na paralympijské hry. Koblasa už vyhlíží Tokio

sul
8. 2. 2020 11:44
Jako jediný český zástupce se Ivo Koblasa v minulém týdnu zúčastnil mistrovství světa v dráhové cyklistice v Kanadě. Přestože žádný cenný kov nezískal, je se svým působením na šampionátu spokojený. Po součtu všech čtyř disciplín, ve kterých startoval, skončil v takzvaném omniu, tedy celkovém závodě, na devátém místě.
Ivo Koblasa při závodě v Riu.
Ivo Koblasa při závodě v Riu. | Foto: Archiv Iva Koblasy

Koblasa se na šampionátu představil v závodě na tři kilometry, ve sprintu, v takzvaném scratchi a v závodě na letmých 200 metrů. Nejlépe se mu povedl scratch. V této disciplíně se až do konce závodu držel v čelní skupině a finišoval na sedmém místě.

Naopak sprint na kilometr byl pro Koblasu nejtěžší. Při startu totiž došlo k potížím se startovacím zařízením. "Udělal jsem salto přes řídítka a spadl na zem. Hned potom jsem se sice postavil na opakovaný start, ale pro mě to už byl boj s bolestí," vysvětluje komplikace Koblasa. Po opatrnějším startu skončil ve sprintu na dvanáctém místě.

Na medaili český cyklista na světovém šampionátu na dráze v roce 2020 nedosáhl.
Na medaili český cyklista na světovém šampionátu na dráze v roce 2020 nedosáhl. | Foto: Archiv Iva Koblasy

V minulosti to byla silná disciplína české výpravy. Do Kanady ale nyní odletěl Koblasa jako jediný český závodník. "Určitě je lepší větší výprava, protože se pak máte s kým podělit o závodní pocity a můžete si navzájem fandit," lituje Koblasa. "Ale musíme vše brát tak, jak to je, a bojovat o co nejlepší výsledek," dodává.

Naopak současná světová špička na mistrovství nechyběla. Závodníci totiž kromě mistrovských titulů bojovali také o body do kvalifikace na paralympijské hry v Tokiu, které jsou na programu letos na přelomu srpna a září.  A podle Koblasy se i Češi stále drží na dobré úrovni. "Myslím si, že se nám i přes absenci adekvátní dráhy v Česku daří držet krok se špičkou. Podle mě jsme výsledkově do budoucna ještě neřekli poslední slovo." 

Zároveň ale dodává, že aby se udržel mezi elitou i nadále, je potřeba zapracovat především na kvalitní přípravě. Hlavně před vrcholovými závody je důležité najezdit co nejvíce kilometrů. A o to se Koblasa před tímto šampionátem snažil mimo jiné i na dráze ve Vídni. "Trénovali jsme dvakrát týdně. K tomu jsem se snažil najet ještě nějaké kilometry na trenažeru a venku. Vzhledem k ročnímu období to ale nebylo jednoduché," vysvětluje. Otázkou zůstává, zdali stačí v současné době na světovou špičku trénink pouze dvakrát týdně. Profesionálové sedí totiž na svých kolech každý den.

Sezona českému reprezentantovi ještě zdaleka nekončí. Mistrovství pro něj bylo součástí dlouhodobé přípravy na Tokio. "Především jsme si otestovali soupeře. Objevila se celá řada nových konkurentů. Takže víme, na co se v přípravě zaměřit. A začneme s tím hned po návratu a aklimatizaci," uzavírá Koblasa.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy