V brankách trénují minimálně, přesto přivezli čeští handicapovaní lyžaři z EP medaile

Anna Kulíšková
10. 2. 2020 10:32
Osm medailí vybojovali čeští reprezentanti při Evropském poháru handicapovaných alpských lyžařů v Jasné na Slovensku. Ve dvou obřích slalomech a dvou slalomech speciál se prosadili i přesto, že jejich soupeři mají dlouhodobě nesrovnatelně lepší tréninkové podmínky.
Pavel Bambousek už se těší na domácí republikový šampionát.
Pavel Bambousek už se těší na domácí republikový šampionát. | Foto: Archiv Pavla Bambouska

Češi toho před sezonou odtrénovali v branách minimum, jejich nepřítelem jsou finance, pracovní povinnosti i počasí. "Čtvrteční slalom byl mým úplně prvním v aktuální sezoně," popisoval zrakově handicapovaný Tadeáš Kříž svůj boj mezi tyčemi. "A můj výkon této skutečnosti bohužel odpovídal," doplnil sebekriticky.

Několik tréninkových jízd mu ale pomohlo k tomu, aby získal víc jistoty, pak už předvedl velmi solidní výkon. "Ve druhém slalomu se mi už jelo o něco lépe, štěstí mi přálo, povedlo se mi druhé kolo a bylo z toho 3. místo," pochvaloval si Kříž, který si tak v poslední den závodů umístěním na pódiu spravil chuť. V obřích slalomech se mu nedařilo, jak by si představoval, skončil šestý a čtvrtý.

Tým zrakově handicapovaných lyžařů.
Tým zrakově handicapovaných lyžařů. | Foto: Archiv: Michaela Hubačová

Podobně na tom byl i další ze zrakově postižených, Patrik Hetmer. Ten startoval pouze v obřích slalomech, přičemž v úvodním byl čtvrtý a druhý závod po pádu nedokončil.

"V prvním obřáku se mi nepovedlo první kolo. Udělal jsem chybu, kvůli které jsem nabral velkou ztrátu. S jízdou ve druhém kole jsem byl spokojený, ale stačilo to jen na čtvrté místo, kterých mám v této sezoně celou sbírku," hodnotil dvojnásobný účastník paralympijských her.

Z druhého obřího slalomu ho pak vyřadil nepříjemný pád, kdy si Hetmer narazil rameno a bok, avšak věří, že ho zranění nebude limitovat v dalším programu.

Ze skvělých výkonů se těšil závodník na monoski Pavel Bambousek, který po dvou druhých místech v obřích slalomech dosáhl v poslední den Evropského poháru na příčku nejvyšší. Ve slalomu porazil i papírově lepší soupeře, vyjel si velmi dobré body a získal zlatou medaili.

"S výsledky jsem spokojený, dařila se mi hlavně druhá kola. Ve slalomech jsem musel hodně riskovat, což mi přineslo čtvrté a potom dokonce první místo," lebedil si.

Pavel Bambousek.
Pavel Bambousek. | Foto: Marek Dušek

Slováci měli závody velmi dobře zorganizované a i přes nedostatek přírodního sněhu a nepřízeň počasí si závodníci pochvalovali zejména skvěle připravenou trať, se kterou byl spokojený i Tomáš Vaverka z kategorie stojících.

"Stejně jako v prosinci na Pitztalu i tady mi chybělo jen málo k premiérovému pódiovému umístění v Evropském poháru," poznamenal Vaverka, který skončil třikrát pátý a jeden ze slalomů po chybě ve vlásence těsně před cílem, nedokončil.

Ze zisku čtyř medailí se radovala zrakově postižená Anna Pešková. "Jsem ráda, že se mi podařilo dokončit všechny závody, většinou takové štěstí nemám. To, že dokážu zajet plynulou jízdu a udržet si dobrou vzdálenost za trasérkou, je pro mě úspěch. Díky malé účasti v kategorii žen nám to i cinklo, ale lepší body z toho bohužel nebudou," přemítala Pešková, která se k lyžování vrátila po sedmileté pauze a již třetí sezonu se snaží vyrovnat mladším a výkonnostně zdatným soupeřkám.

Henrieta Farkašová (Slovensko) po slalomu
Henrieta Farkašová (Slovensko) po slalomu | Foto: Reuters

Tradičně výborné výsledky předvedli na domácí půdě slovenští reprezentanti. V kategorii zrakově postižených mužů exceloval zcela nevidomý Marek Kubačka, na stupních vítězů vynikal ve stejné kategorii Miroslav Haraus a v kategorii stojících Martin France.

Mezi zrakově postiženými ženami překvapila čtrnáctiletá Alexandra Rexová. Handicapovaným lyžařům předávali ceny několikanásobní paralympijští medailisté Henrieta Farkašová a Jakub Krako.

Ve druhé polovině února čeká český tým handicapovaných alpských lyžařů mistrovství republiky v Rokytnici nad Jizerou.   

 

Právě se děje

Další zprávy