Čtyřiadvacetiletý debutant pod pěti kruhy, jenž startuje v kategorii postižení s dětskou mozkovou obrnou, prošel soutěží ve třídě BC3 bez porážky a v dramatickém finále zvítězil v tie-breaku nad Řekem Grigoriosem Polychronidisem.
Peška, jemuž lékaři v šesti letech diagnostikovali svalovou dystrofii Duchenne, vyhrál na paralympiádě všechny tři zápasy v základní skupině a v úterý ovládl čtvrtfinále i semifinále.
Utkání o zlato zahájil ziskem tří bodů v první směně, ale soupeř v následujících třech postupně vyrovnal. Za stavu 3:3 rozhodl tie-break, který pro sebe rozhodl člen TJ Léčebna Košmberk.
"Adam hrál proti světové jedničce a možná mu trochu dělalo problém ustát to hlavou. Ale jinak byl naprosto vyrovnaný, stejně jako po celou dobu všech zápasů na turnaji," uvedla na webu paralympic.cz maminka zlatého medailisty Ivana.
Při klání byla jeho spoluhráčkou a jejím úkolem bylo nastavovat na pokyn hráče sklon a směr odhodové rampy, po které těžce handicapovaní sportovci spouštějí míčky s cílem co nejvíce se jimi přiblížit cíli v podobě takzvaného jacka. "Ještě mi to tak docela nedochází. Ten nával radosti mě ale postupně dohání," dodala.
Český tým dnes v Tokiu získal kompletní sbírku medailí. Stříbro přidala lukostřelkyně Šarka Musilová a bronz stolní tenisté Jiří Suchánek a Petr Svatoš. Celkem už mají handicapovaní sportovci v Tokiu na kontě po dvou zlatých, stříbrných i bronzových medailích.
Musilová ziskem individuálního stříbra zopakovala umístění ze soutěže smíšených dvojic, ve které v Tokiu skončila druhá s Davidem Drahonínským. Třicetiletá tetraplegička ve vyřazovací části porazila tři soupeřky a až ve finále podlehla 131:142 světové jedničce Čchen Min-i z Číny, která se blýskla paralympijským rekordem.
Česká vozíčkářka získala na paralympiádě první medaili v sólo soutěži, v níž bylo jejím maximem šesté místo z minulých her v Riu. V Brazílii byla s Drahonínským třetí v mixu.
DALŠÍ MEDAILE 🤩
— Paralympijský tým ČR (@paralympicsCZ) September 1, 2021
🏹 Šárka Musilová prošla dnešními eliminacemi a zastavila se až těsně pod vrcholem. Ve finále se utkala se světovou jedničkou z Číny Chen, se kterou bojovala statečně, ale nakonec na ni zbylo druhé místo 🥈
Fantastický úspěch, Šárko!
Gratulujeme 🥳 #Cze pic.twitter.com/2sZcljgR3O
Suchánek se Svatošem měli jistý minimálně bronz v kategorii W3 už postupem do semifinále a v něm nestačili na německé duo Thomas Brüchle, Thomas Schmidberger.
Čeští vozíčkáři prohráli 0:3 úvodní čtyřhru, a když Svatoš proti Brüchlemu uhrál jen set, bylo rozhodnuto a poslední duel se neuskutečnil. Devětatřicetiletý Suchánek, který v individuální soutěži neobhájil třetí místo z Ria a skončil pátý, získal druhou paralympijskou medaili, o devět let mladší Svatoš ozdobil ziskem bronzu svůj debut pod pěti kruhy.
Plavec Jonáš Kešnar obsadil páté místo ve finále polohového závodu na 200 metrů, jeho kolegyně Vendula Dušková byla sedmá na prsařské stovce. Šesté místo v silničním závodě obsadila handbikerka Kateřina Antošová a atlet Michal Enge byl sedmý v hodu kuželkou.
Na předchozích hrách v Riu získali čeští paralympionici sedm medailí, na sbírání dalších cenných kovů v Tokiu mají čas do neděle, kdy hry končí.