Cíl pro parahokejové MS 2019 v Ostravě? Zpropagovat tento sport a přilákat nové hráče

Miroslava Sloupová
21. 4. 2019 14:29
Už jen šest dní zbývá do prvního vhazování na mistrovství světa v para hokeji, které se již podruhé uskuteční v Ostravě. Od 27. dubna do 4. května se v Ostravar aréně představí osm nejlepších výběrů světa.
Pavel Kubeš dává gól v zápase s Japonskem (paralympiáda 2018)
Pavel Kubeš dává gól v zápase s Japonskem (paralympiáda 2018) | Foto: Reuters

Čím se liší parahokej od klasického hokeje?

Oproti klasickému lednímu hokeji se parahokej liší hned v několika bodech. Hráči jezdí na saních (odtud původní název "sledge hokej"), které mají místo skluznic dva nože. Pohyb je umožněn použitím dvou hokejek na jedné straně ukončené kovovým hrotem. Pravidla jsou téměř shodná s klasickým ledním hokejem, přesto jsou zde určité odlišnosti. Jedním z rozdílů je například upravená hrací doba, kdy je pro jednu třetinu vymezeno 15 minut. Všichni hráči jsou také povinni nosit celoobličejový kryt a chránič krku. Specifickým faulem je v parahokeji tzv. "téčko", kdy hráč narazí do saní protivníka.

Domácí tým poměří síly v základní skupině s Japonskem, Švédskem a Itálií. "Trénujeme nyní v Ostravě, což je pro hráče důležité. Každá hala je jiná. Podmínky se všude liší, ale tady organizátoři odvádějí skvělou práci a už teď vidím, že zázemí bude pro všechny parahokejové týmy velmi kvalitní. Už se na mistrovství těšíme," prozradil trenér Jiří Bříza. Vysoké cíle má i organizační tým mistrovství světa.

Na tréninku české parahokejové reprezentace nechyběly české hokejové legendy.
Na tréninku české parahokejové reprezentace nechyběly české hokejové legendy. | Foto: Youtube.com

Kromě propagace tohoto sportu chtějí organizátoři světového šampionátu k para hokeji přilákat i nové hráče. V rámci vzdělávacího projektu Paralympijské školní dny se děti ze zapojených škol dozvídají více o světě handicapovaných a poznávají běžný život postižených dětí, dospělých i hráčů.

"Snažíme se zaměřit na posílení lidské solidarity, tolerance a vzájemného respektu. Chceme dětem a mládeži ukázat, že svého cíle mohou dosáhnout, i když se to jeví jako velmi obtížné. Sport je v tomto směru ideálním výchovným prostředkem," uvedl předseda organizačního týmu mistrovství světa Ostrava 2019 Jiří Šindler. Nové para hokejisty budou hledat v rehabilitačních ústavech a v nemocnicích po celé České republice.

Výtěžek ze vstupného půjde na rozvoj parahokeje

Základní jednodenní vstupné na mistrovství světa v parahokeji v Ostravě začíná na 50 Kč. Zájemci si mohou ale vybrat i variantu až do výše 500 Kč. Jedná se o dobrovolné vstupné, ze kterého organizátoři pořídí parahokejistům potřebné vybavení jako například saně, hokejky, posilovací stroje atd., aby mohli rozvíjet sebe i tento atraktivní paralympijský sport. Přispět tak může touto formou každý návštěvník světového šampionátu. Vstupenky jsou k dispozici na webu https://paraostrava2019.cz.

Své kvality v rámci pořádání takovéto akce již Ostrava prokázala při mistrovství světa v roce 2009. Český národní tým se zároveň na domácí půdě, pod vedením kouče Tomáše Zelenky, poprvé v historii kvalifikoval na paralympijské hry. Tento emotivní moment byl doprovázen skvělou atmosférou, kterou dokázala vytvořit téměř vyprodaná Ostravar Aréna. Po deseti letech se tak tato sportovní událost vrací zpět do České republiky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy