Kanonýr, bafuňář i herec. Reprezentace se na MS opře o hvězdu Mustangů

Roman Vosecký
9. 4. 2019 9:05
Neobyčejná produktivita, přesné přihrávky a čich na góly. Přesně tyto atributy nejvíce zdobí parahokejistu Pavla Kubeše, beka pardubických Mustangů a oporu národního týmu. I z pozice obránce se velmi rád dostává do zakončení, což potvrzuje i fakt, že se s bilancí 24 gólů a 13 asistencí stal vítězem kanadského bodování v letošním ročníku parahokejové ligy. Na nadcházejícím světovém šampionátu, který hostí od 27. dubna Kanada, by měl být jednou z hvězd českého týmu.
Pavel Kubeš dává gól v zápase s Japonskem (paralympiáda 2018)
Pavel Kubeš dává gól v zápase s Japonskem (paralympiáda 2018) | Foto: Reuters

Jak jste se k para hokeji dostal?

Když jsem byl mladší, tak jsem měl nehodu, kdy jsem se vyboural na motorce. Odjakživa mě lákaly kolektivní sporty, a když jsem parahokej jednou viděl v televizi, tak jsem se rozhodl, že to vyzkouším a už je to nějaký pátek, co tenhle sport dělám.

Čemu se kromě parahokeje ještě věnujete?

Snažím se zastávat roli otce, ale pak už se toho moc stíhat nedá."

 Několikrát jste se objevil i na filmovém plátně…

Jojo, objevil. Když se naskytne nějaká nabídka komparzu, tak ji rád přijmu, ovšem v poslední době jsem musel pár nabídek odmítnout, protože to bohužel z časových důvodů nezvládám.

Pavel Kubeš vyhrál v ročníku 2018/2019 kanadské bodování české parahokejové ligy a pomohl Pardubicím k zisku bronzové medaile.
Pavel Kubeš vyhrál v ročníku 2018/2019 kanadské bodování české parahokejové ligy a pomohl Pardubicím k zisku bronzové medaile. | Foto: Archiv: Pavel Kubeš

Vy v Pardubicích zastáváte nejen roli kapitána týmu, ale i předsedy, vnímáte to tak, že na vás celý klub stojí?

Co se bafuňářské stránky týče, tak začátky byly celkem těžké, ale teď jak máme podporu od města, kraje nebo zimního stadionu, tak je to o dost lepší. Dost jsem kluky zaúkoloval, každý dělá něco a funguje nám to velmi dobře.

Mistrovství světa je za dveřmi, změnil se vám kvůli přípravě reprezentace váš tréninkový plán?

Připravujeme se od pondělí do středy v Nymburce. Celkově máme během těch tří dnů pět tréninkových jednotek na ledě, plus posilovnu a bazén. Ve čtvrtek si dávám buďto plavání nebo regeneraci a v pátek a v neděli mám znovu posilovnu.

S kým z reprezentace si nejvíce herně a lidsky rozumíte?

Asi se všemi. Vepředu mi nejvíce vyhovuje Háblík (Zdeněk Hábl pozn. redakce), ale jinak s nikým v týmu nemám problém, já jsem takový přizpůsobivý typ.

Kde vidíte přednosti českého týmu?

Pavel Kubeš v novém reprezentačním dresu.
Pavel Kubeš v novém reprezentačním dresu. | Foto: Martin Flousek/Český hokej

Určitě v přípravě. Máme ji nyní takovou, jakou jsme ještě nikdy neměli, a navíc budeme mít domácí podmínky, takže doufáme, že nám pomůžou i fanoušci. Některé týmy jsou pro nás ale velká neznámá, nevíme jak je na tom Norsko, Korejci na sobě poslední dobou také pracují. Osobně jen doufám, že nás nezastihne nervozita z počtu tolik lidí, kteří nám budou fandit a podporovat nás v hledišti.

Jak se vám líbí přezdívka "super střelec národního týmu"? 

Tak zní to hezky, nevím, jestli to je úplně pravdivé, myslím, že tu jsou lepší střelci než já.

Změnil jste se vy osobně v průběhu kariéry, co se herního stylu nebo přístupu k tréninkům týče?

Samozřejmě se snažím sledovat ostatní týmy, hlavně jak to hrají jejich obránci, chci se stále učit a zdokonalovat se. Změnili jsme trošku taktiku, víc se nám teď zapojují do útoku obránci, posloucháme trenéra na slovo, tak doufám, že nám to vyjde.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Požáry letos v Evropské unii zničily 700 tisíc hektarů lesů

Letošní požáry zničily v Evropské unii 700 tisíc hektarů lesních porostů. Ve zprávě to uvedla Evropská komise, podle níž jde o nejvyšší údaj v tomto ročním období od roku 2006, kdy se začaly shromažďovat statistiky.

Agentura DPA spálené území přirovnání k téměř dvojnásobku Mallorky a připomíná, že období lesních požárů zdaleka neskončilo. V pěti zemích kvůli ohňům zaktivovali devětkrát mechanismus civilní obrany EU.

DPA napsala, že není zcela jasné, z jakých údajů EK čerpala. Evropský informační systém o lesních požárech uvádí, že do 13. srpna shořelo 660 tisíc hektarů lesa, přičemž do tohoto údaje nejsou zahrnuta všechna menší ložiska ohňů. Při jejich započítání statistika uvádí 715 tisíc hektarů spálených lesů.

V rámci evropského programu reakce na požáry bylo po vyžádání vysláno k hašení 29 letadel a osm vrtulníků. Na zemi je podpořilo 369 hasičů se stovkou vozidel. Tento mechanismus umožňuje zemím, které se ocitnout v naléhavé situaci, požádat o pomoc. Jejím koordinátorem je EK, která také hradí většinu nákladů za dopravu a další výdaje, uvádí DPA.

"Čelíme v Evropě náročnému létu," sdělil komisař pro krizový management Janez Lenarčič. Podle něj koordinační skupina situaci sleduje 24 hodin denně.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Zdrojem znečištění Odry by mohlo být rozmnožení řas, uvedla polská ministryně

Zdrojem znečištění řeky Odry, kde v poslední době uhynulo množství ryb, by mohlo být rozmnožení řas známých jako zlativky. Podle agentury PAP to ve čtvrtek řekla polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová. O tom, že v říční vodě byla identifikována řasa, která svou toxicitou zabíjí ryby, už o den dříve hovořil německý vodní ekolog Christian Wolter z berlínského Leibnizova institutu.

Moskwová se odkázala na výsledky výzkumů polských odborníků. Podle ministryně se jedná o vzácné řasy, které produkují toxiny smrtelné pro ryby a měkkýše. Pro člověka jsou neškodné, dodala. V řece se podle ní mohly rozšířit kvůli suchu a nízké hladině vody, poznamenal PAP.

Wolter už dříve řekl, že ve vodě byla odhalena mikroskopická řasa Prymnesium parvum. Té se podle agentury DPA také někdy říká zlativka, ale nejde o její biologický název. Polská strana podle dostupných informací latinský název pro mikroorganismus zatím neupřesnila a není tak jasné, zda jde o stejný druh řasy, který objevili odborníci v Německu.

 

Zdroj: ČTK
Další zprávy