Basketbalisté si pochvalují obnovení Českého poháru. Nováčci z Budějovic jsou druzí

sul
7. 1. 2020 21:04
Jen těžko byste hledali někoho, kdo se bude na znovu obnovení Českého poháru tvářit negativně. Hráči i trenéři si účast v domácí soutěži jenom pochvalují. Nejdůležitější je nejen zisk nových herní zkušeností, ale také rozvoj tohoto sportu v České republice. Po necelém měsíci k tomu měli opět příležitost. Všechny čtyři celky se potkaly na palubovce v Chýni u Prahy a liga pokračovala druhým kolem.
Zakončující Jiří Cibelius (Pražští jezdci), proti trojici bránících tygrů (Tigers České Budějovice).
Zakončující Jiří Cibelius (Pražští jezdci), proti trojici bránících tygrů (Tigers České Budějovice). | Foto: Tomáš Nevěčný

Nejlépe se v poháru zatím daří týmu WBS Pardubice. S dvanácti body jsou na prvním místě tabulky. Pozadu ale nezůstávají ani nováčci z Českých Budějovic. Tým, který hodně pomohl založení ligy, ukazuje, že nebude pouze do počtu. O víkendu porazil SK HOBIT Brno i Pražské jezdce. "První dva zápasy s Brnem a Prahou jsme zvládli velice dobře. Byl jsem až překvapený hrou kluků, kteří s basketbalem vlastně začínají. Hráli výborně kombinačně. Nebáli se hrát, jezdili na vozíku i střelba se povedla. Byly to dva krásné zápasy," hodnotí výkon týmu František Šindelář.

František Šindelář (Tigers České Budějovice) je hráčem, který za sebou má i zahraniční angažmá. Nyní pomáhá začínajícím basketbalistům v Českých Budějovicích.
František Šindelář (Tigers České Budějovice) je hráčem, který za sebou má i zahraniční angažmá. Nyní pomáhá začínajícím basketbalistům v Českých Budějovicích. | Foto: Tomáš Nevěčný

Mrzet ho může jenom prohra 46:80 se zkušenými Pardubicemi. "Rozhodly zkušenosti a náš respekt vůči soupeři. Přehrávali nás kombinační hrou, v obraně jsme dost hořeli. Myslím si, že proti takovým týmům máme dost co pilovat," dodal Šindelář. "Rozdíly tam jsou, ale i takový zápas nám dá spoustu zkušeností. Je to přece jen první sezona, pro spoustu kluků úplně první herní zkušenost. Takže proti takovým soupeřům jako jsou Pardubice o výsledek až tak nejde," přidal se i Adam Šimonek.

Výkon Tigers ale ocenil po vzájemném zápase i člen WBS Pardubic a národního týmu Miroslav Šperk. "Je to zajímavý tým. Myslím si, že to byla vcelku vyrovnaná hra, i když skóre to neukazuje. Jsou silní na vozíku a velmi rychlí. Byl to kvalitní zápas."

Jaroslav Menc (Pražští jezdci) a Filip Pospíšil (SK HOBIT Brno) při zahajovacím rozskoku
Jaroslav Menc (Pražští jezdci) a Filip Pospíšil (SK HOBIT Brno) při zahajovacím rozskoku | Foto: Tomáš Nevěčný

Zajímavou podívanou nabídlo taky utkání dvou týmů z druhé poloviny tabulky. Šťastnější byli nakonec hráči SK HOBIT Brno, kteří porazili Pražské jezdce 58:40. Vyrovnaná byla hlavně třetí čtvrtina, kdy se tým z Prahy Brnu ve skóre přiblížil. "I na střídačce už bylo cítit vyčerpání, ale naštěstí jsme se srovnali a dotáhli to. Zápas pro nás dopadl výborně," radoval se Filip Pospíšil z Brna. V tabulce ale Brno zůstává o dva body čtvrté až za Prahou.

Místo rakouské ligy ta česká. Nikomu to ale nevadí

Jak už bylo zmíněno, všichni hráči si obnovení české soutěže pochvalují. A to i Brno a Pardubice, kteří ještě v loňském roce nastupovali v rakouské soutěži. To, že by teď hráli horší ligu a nemohli se kvůli tomu zlepšovat si vůbec nepřipouští. Rozvoj basketbalu v Česku je v tomto případě prioritou. "Ta rakouská liga byla asi na vyšší úrovni, byli tam silnější soupeři. Důležité je ale to, abychom budovali basket v Čechách. Musíme tady hrát a doufat, že přibydou další týmy," uvažoval Miroslav Šperk. "Když se jezdilo do Rakouska, tak o tom skoro nikdo ani nevěděl. Takto můžeme jezdit po republice a lidé se můžou přijít podívat," dodal.

Pardubický rozehrávač Miroslav Šperk proti obraně Pražských jezdců.
Pardubický rozehrávač Miroslav Šperk proti obraně Pražských jezdců. | Foto: Tomáš Nevěčný

Se svým svěřencem souhlasí i trenér Pardubic a národního týmu Jaroslav Menc. "Hráči mají možnost odehrát víc minut v utkáních. V rakouské lize jsou dva špičkové celky, ale jinak až tak vysoce kvalitní ta rakouská liga není. Zůstali jsem v Eurolize a další zápasy si nahradíme formou turnajů, takže hráči o zápasy ochuzeni nebudou," vysvětluje.

Pro Mence je důležité také to, že může v průběhu celého roku sledovat členy národního týmu. "Navíc pod záštitou České asociace basketbalu na vozíku pořádáme každý měsíc tréninkové soustředění pro širší reprezentační výběr. Pořádáme i kempy pro začínající hráče," popisoval Menc. Právě zisk nových hráčů je pak podle něj stěžejní i vzhledem ke konkurence schopnosti v zahraničí. "Určitě bychom potřebovali spoustu dalších nadšenců třeba i v jiných městech, aby se ten sport rozšířil."

Kromě kempů se snaží nové hráče získat i pomocí projektu Vracím se do hry. "Objíždíme rehabilitační ústavy, kde se snažíme ty handicapované sportovce, nebo teprve budoucí sportovce, seznámit s našim sportem," komentoval situaci a  princip projektu Menc. A k němu se přidává i Miroslav Šperk: "Je to důležitý projekt a mám z toho radost. My tady nebudeme věčně a je potřeba sehnat nové hráče. Snažíme se tímto způsobem ukázat, že to je cesta, jak se vrátit do života po úraze nebo nějakém neštěstí. Sport může být dobrý průvodce," uzavírá Šperk.

 

Právě se děje

Další zprávy