Arnošt Petráček se na světový šampionát chystal ve Strakonicích i s úplnými nováčky

Jiří Kratochvíl
13. 8. 2019 18:21
Paralympijský vítěz a světový rekordman Arnošt Petráček se nořil do bazénu ve Strakonicích a nabíral formu na zářijové mistrovství světa v Londýně. Mezitím se na břehu na svá tempa chystal Tomáš Zielinski. Oba jsou z Českobudějovicka, oběma ještě nebylo ani 30 let, oba rádi plavou. A přestože je jejich výkonnost diametrálně odlišná, potkali se na stejném tréninkovém kempu pro handicapované.
Strakonice cup
Strakonice cup | Foto: KONTAKT bB

České Budějovice - Ojedinělá akce organizace KONTAKT bB dává dohromady handicapované lidi skrze plavání. Letos se ve Strakonicích uskutečnil už 27. ročník a zúčastnilo se ho ve třech turnusech celkem 150 plavců. Mezi nimi byli úplní nováčci, ale také sedm borců chystajících se na světový šampionát.

Zleva Zbyněk Švehla, Arnošt Petráček a Martin Kovář.
Zleva Zbyněk Švehla, Arnošt Petráček a Martin Kovář. | Foto: KONTAKT bB

Přitom když se v létě 1992 konal první plavecký kurz pro 14 vozíčkářů, asi málokoho napadlo, že o 27 let později bude účastníků desetkrát tolik. "Ale je to tak. Je to největší sportovní soustředění plavců s různými typy handicapů v Česku," přidává zakladatelka KONTAKTu bB Radka Kučírková.

Kromě prvního ročníku na pražském Strahově se všechny další uskutečnily v jihočeských Strakonicích. "Ani nevím, kdo tenkrát Strakonice vymyslel, ale máme tam báječné zázemí, spíme prakticky hned u bazénu," chválí Kučírková.

Vzpomíná, že největší boom zájemců přišel po roce 1998, kdy spolu s Janem Nevrklou a Romanem Vojáčkem založili KONTAKT bB a rozšířili výuku i do dalších měst kromě Prahy. "Tím pádem nám i na letní kurz vzrostl počet zájemců a začali jsme dělat více turnusů," popisuje.

Kapacita je nyní okolo 150 plavců. "Asi by jich tam mohlo být i víc, ale museli bychom posílit realizační tým," přemýšlí Kučírková a dodává, že při jednom turnusu se okolo 50 handicapovaných plavců pohybují zhruba čtyři desítky instruktorů, trenérů a osobních asistentů.

Společná rozcvička před plaveckými závody Strakonice Cup.
Společná rozcvička před plaveckými závody Strakonice Cup. | Foto: KONTAKT bB

Strakonické soustředění KONTAKTu ovšem není pouze o plavání. "Ráno je rozcvička, pak trénink, odpoledne je druhý trénink, jóga a pak se vždy všichni společně sejdeme, hodnotíme den a plánujeme ten další," vysvětluje Kučírková, která letos byla na dvou turnusech.

Právě večerní setkávání handicapovaných je podobně důležité jako sport. Možná i víc. "Účastníci si mezi sebou předávají zkušenosti nejen ohledně plavání, ale vůbec k přístupu k životu. Někteří si třeba myslí, že by nikdy nemohli bydlet sami, ale pak tady vidí člověka, který je na tom podobně, nebo i hůře, a ten bydlí sám. A stejné je to s vyměňováním zkušeností třeba se školou," vysvětluje spoluzakladatelka KONTAKTu bB. Do Strakonic jezdí převážně tělesně postižení, někteří mají i mentální handicap a ve skupině bylo také několik nevidomých. Samotná akce je důležitá i pro instruktory. Také oni se na akci vzdělávají a získávají zkušenosti nejen o přístupu k vodě, ale třeba i osobní komunikaci.

Plavecké tréninky má na starosti Jan Nevrkla. Pro všechny sportovce chystá individuální plány. A zatímco reprezentanti plavou v bazénu samostatně, na nováčky je potřeba dohlížet a výuka je u nich více o kontaktu s trenérem. Na konci soustředění si pak od Jana Nevrkly každý vyslechne hodnocení.

Účastníci druhého týdne ve Strakonicích.
Účastníci druhého týdne ve Strakonicích. | Foto: KONTAKT bB

A třeba takový Tomáš Zielinski, který byl na akci poprvé, byl pochválen. Milá slova měl pro organizátory připravená i on. "Bylo to tam super. Poznal jsem skvělé lidi. Ze začátku jsem měl přiděleného instruktora, ale v závěru jsem dokázal plavat už samostatně," popisuje Tomáš Zielinski, který má roztroušenou sklerózu a často chodívá do bazénu v Českých Budějovicích.

Jak se přihlásit na kurz do Strakonic?

Sledujte webové stránky kontaktbb.cz, nebo jednoduše e-mailem kontaktujte KONKTAKT bB.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Policie zadržela dvojici podezřelých kvůli střelbě na Třebíčsku

Brněnská zásahová jednotka zadržela na Žďársku dva lidi, které policie hledala kvůli dnešní střelbě na Třebíčsku. Při střelbě ani policejním zásahu nebyl nikdo zraněn. Oba jsou v policejní cele, kde budou pokračovat úkony v trestní řízení, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Dvojici policie dopadla v domě nedaleko místa, kde vpodvečer našla odstavené jejich auto. Že po stříbrném Fordu Focus policie pátrá, oznámila na twitteru dnes odpoledne. Předpokládala, že v autě jely tři osoby. Žádala veřejnost o spolupráci při hledání auta. Posádku, která byla ozbrojená, se lidé neměli snažit zastavit.

"Při páchání trestné činnosti majetkového charakteru došlo dnes kolem 14:30 ke střelbě. Při té střelbě nebyl nikdo zraněn, poté pachatelé z místa střelby ujeli," řekla Čírtková ČTK po 18:00. Nejprve policie okolnosti případu neupřesnila vůbec. "Byli ozbrojeni, proto jsme vydali naléhavou výzvu s cílem co nejdřív vozidlo s podezřelými osobami zadržet," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy