Arnošt Petráček se na světový šampionát chystal ve Strakonicích i s úplnými nováčky

Jiří Kratochvíl
13. 8. 2019 18:21
Paralympijský vítěz a světový rekordman Arnošt Petráček se nořil do bazénu ve Strakonicích a nabíral formu na zářijové mistrovství světa v Londýně. Mezitím se na břehu na svá tempa chystal Tomáš Zielinski. Oba jsou z Českobudějovicka, oběma ještě nebylo ani 30 let, oba rádi plavou. A přestože je jejich výkonnost diametrálně odlišná, potkali se na stejném tréninkovém kempu pro handicapované.
Strakonice cup
Strakonice cup | Foto: KONTAKT bB

České Budějovice - Ojedinělá akce organizace KONTAKT bB dává dohromady handicapované lidi skrze plavání. Letos se ve Strakonicích uskutečnil už 27. ročník a zúčastnilo se ho ve třech turnusech celkem 150 plavců. Mezi nimi byli úplní nováčci, ale také sedm borců chystajících se na světový šampionát.

Zleva Zbyněk Švehla, Arnošt Petráček a Martin Kovář.
Zleva Zbyněk Švehla, Arnošt Petráček a Martin Kovář. | Foto: KONTAKT bB

Přitom když se v létě 1992 konal první plavecký kurz pro 14 vozíčkářů, asi málokoho napadlo, že o 27 let později bude účastníků desetkrát tolik. "Ale je to tak. Je to největší sportovní soustředění plavců s různými typy handicapů v Česku," přidává zakladatelka KONTAKTu bB Radka Kučírková.

Kromě prvního ročníku na pražském Strahově se všechny další uskutečnily v jihočeských Strakonicích. "Ani nevím, kdo tenkrát Strakonice vymyslel, ale máme tam báječné zázemí, spíme prakticky hned u bazénu," chválí Kučírková.

Vzpomíná, že největší boom zájemců přišel po roce 1998, kdy spolu s Janem Nevrklou a Romanem Vojáčkem založili KONTAKT bB a rozšířili výuku i do dalších měst kromě Prahy. "Tím pádem nám i na letní kurz vzrostl počet zájemců a začali jsme dělat více turnusů," popisuje.

Kapacita je nyní okolo 150 plavců. "Asi by jich tam mohlo být i víc, ale museli bychom posílit realizační tým," přemýšlí Kučírková a dodává, že při jednom turnusu se okolo 50 handicapovaných plavců pohybují zhruba čtyři desítky instruktorů, trenérů a osobních asistentů.

Společná rozcvička před plaveckými závody Strakonice Cup.
Společná rozcvička před plaveckými závody Strakonice Cup. | Foto: KONTAKT bB

Strakonické soustředění KONTAKTu ovšem není pouze o plavání. "Ráno je rozcvička, pak trénink, odpoledne je druhý trénink, jóga a pak se vždy všichni společně sejdeme, hodnotíme den a plánujeme ten další," vysvětluje Kučírková, která letos byla na dvou turnusech.

Právě večerní setkávání handicapovaných je podobně důležité jako sport. Možná i víc. "Účastníci si mezi sebou předávají zkušenosti nejen ohledně plavání, ale vůbec k přístupu k životu. Někteří si třeba myslí, že by nikdy nemohli bydlet sami, ale pak tady vidí člověka, který je na tom podobně, nebo i hůře, a ten bydlí sám. A stejné je to s vyměňováním zkušeností třeba se školou," vysvětluje spoluzakladatelka KONTAKTu bB. Do Strakonic jezdí převážně tělesně postižení, někteří mají i mentální handicap a ve skupině bylo také několik nevidomých. Samotná akce je důležitá i pro instruktory. Také oni se na akci vzdělávají a získávají zkušenosti nejen o přístupu k vodě, ale třeba i osobní komunikaci.

Plavecké tréninky má na starosti Jan Nevrkla. Pro všechny sportovce chystá individuální plány. A zatímco reprezentanti plavou v bazénu samostatně, na nováčky je potřeba dohlížet a výuka je u nich více o kontaktu s trenérem. Na konci soustředění si pak od Jana Nevrkly každý vyslechne hodnocení.

Účastníci druhého týdne ve Strakonicích.
Účastníci druhého týdne ve Strakonicích. | Foto: KONTAKT bB

A třeba takový Tomáš Zielinski, který byl na akci poprvé, byl pochválen. Milá slova měl pro organizátory připravená i on. "Bylo to tam super. Poznal jsem skvělé lidi. Ze začátku jsem měl přiděleného instruktora, ale v závěru jsem dokázal plavat už samostatně," popisuje Tomáš Zielinski, který má roztroušenou sklerózu a často chodívá do bazénu v Českých Budějovicích.

Jak se přihlásit na kurz do Strakonic?

Sledujte webové stránky kontaktbb.cz, nebo jednoduše e-mailem kontaktujte KONKTAKT bB.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 13 minutami

Rakouští vojáci objevili na hranici s Maďarskem v minibusu těla dvou migrantů

Rakouští vojáci dnes u hranice s Maďarskem objevili v minibusu těla dvou migrantů. Informovala o tom agentura APA. Dalších 26 migrantů bylo zadrženo, po pašerákovi, který tuto skupinu převážel, se dál pátrá.

Vojáci vozidlo zastavili ke kontrole nedaleko obce Siegendorf ležící nedaleko hranic, protože jim bylo podezřelé. Jeho řidič utekl a policie po něm pátrá v Rakousku i Maďarsku. Oba mrtví muži byli zřejmě už před cestou ve špatném zdravotním stavu, ostatním migrantům se vede dobře, nikdo z nich nepotřeboval lékařskou pomoc. Šlo o Syřany a Kurdy.

V srpnu roku 2015 šokoval svět nález 71 mrtvých, pravděpodobně udušených, migrantů v odstaveném chladírenském voze na dálnici u obce Parndorf na východě Rakouska. V červnu 2019 soud v maďarském městě Segedín (Szeged) v odvolacím řízení hlavní čtveřici obžalovaných v tomto případu potrestal doživotním.

Aktualizováno před 15 minutami

Tempela se zastal Ústavní soud, měl by být bezodkladně propuštěn z vězení

Ústavní soud (ÚS) v úterý vyhověl stížnosti Roberta Tempela, který po zrušení doživotí za dvojnásobnou vraždu na Sokolovsku zůstával ve vězení kvůli dřívějšímu trestu. Okresní soud v Sokolově by měl dát bezodkladně pokyn k propuštění Tempela na svobodu, starší tresty si již odpykal, plyne z nálezu ústavních soudců. Další držení ve výkonu trestu je neústavní, zdůraznil soudce zpravodaj Jaroslav Fenyk.

Soudce očekává, že by se Tempel mohl dostat na svobodu už dnes. Nález ÚS dostane do datové schránky sokolovský soud i Vězeňská služba, od nichž Fenyk očekává neprodlenou reakci. Do datové schránky sokolovského okresního soudu ale rozhodnutí Ústavního soudu do úterních 15:00, kdy na soudě končí pracovní doba, nedorazilo.

"Musíme vyčkat na doručení rozsudku," řekla po 15:00 mluvčí sokolovského soudu Gabriela Siegelová a dodala, že je tak minimální pravděpodobnost, že by se o Tempelově propuštění rozhodlo ještě dnes.

Propuštění Tempela na svobodu během úterka neočekává ani jeho advokát Jakub Kříž. "Já jsem před nějakou dobou mluvil s panem Tempelem a on mi říkal, že vedení věznice volalo na Okresní soud v Sokolově a tam jim řekli, že už nikdo není v práci a nemají fax. Mně z toho vyplývá, že se k tomu dostanou až zítra (ve středu)," uvedl Kříž s tím, že jde o neověřenou informaci. Sám však ve své datové schránce nález ÚS zhruba v 16:30 ještě neměl. Podle ředitele věznice Bělušice Ondřeje Kroupy jsou pracovníci zařízení připraveni pustit Tempela na svobodu i v noci, dnes však věznice nedostala ze Sokolova signály, že soud pokyn vydá.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Disney kvůli pandemii odkládá Indiana Jonese i filmy od Marvelu

Příští filmové dobrodružství dobrodružného archeologa Indiana Jonese zamíří do kin až za dva roky, oznámila v úterý společnost Walt Disney Company. Ta zároveň odložila pokračování superhrdinských snímků od Marvelu. Doctor Strange and the Multiverse of Madness s hercem Benedictem Cumberbatchem bude mít premiéru v květnu 2022, nový Thor: Love and Thunder s Chrisem Hemsworthem v červenci téhož roku a Black Panther: Wakanda Forever v listopadu.

Pátý díl Indiana Jonese, jehož devětasedmdesátiletý představitel Harrison Ford se při natáčení zranil, pak biografy začnou promítat až 30. června 2023. Hollywoodská studia poslední dva roky odkládají premiéry očekávaných velkorozpočtových titulů kvůli pandemii koronaviru, informuje agentura Reuters.

Zdroj: Reuters
Další zprávy