Proč začít s parahokejem? Šance žít lepší život, vzkazuje handicapovaným trenér Bříza

Roman Vosecký
22. 7. 2019 10:04
Na soupisce současného reprezentačního áčka se již delší dobu objevují hráči, kteří sice svou kvalitou stále snesou ta nejpřísnější měřítka světového parahokeje, ale věkem už nejsou tak perspektivní. Vedení českého parahokeje se proto rozhodlo vytvořit koncepční náborový plán, jehož cílem bude přesvědčit a následně zapojit potenciální zájemce do tohoto sportu.
Český národní tým bude i přes nedávné úspěchy nutně omladit.
Český národní tým bude i přes nedávné úspěchy nutně omladit. | Foto: Para Ostrava 2019

Snaha o zapojení nováčků dosud probíhala zejména formou spolupráce s rehabilitačními centry, což jsme medializovali hlavně díky úspěšnému mistrovství světa v Ostravě," přiznává reprezentační trenér Bříza. Oficiální nábor, jenž bude zahájen 1. září, by měl Česku zajistit úspěchy na mezinárodní scéně i v příštích letech.

První náborové akce probíhaly už v Ostravě na mistrovství světa v para hokeji.
První náborové akce probíhaly už v Ostravě na mistrovství světa v para hokeji. | Foto: Para Ostrava 2019

"Budou probíhat jednodenní i vícedenní kempy ve všech koutech republiky. Ty vícedenní se uskuteční souběžně se soustředěními reprezentačního áčka, aby si možní zájemci mohli s reprezentanty popovídat, zjistit, co a jak funguje, a nasáli atmosféru, která v týmu panuje," říká Jiří Bříza.

Pokud poté u hráčů zájem přetrvává, jsou přesunuti do nejbližšího klubu. "I poté se hráčům snažíme pomoci i finančně, například poskytnutím výstroje nebo saní," prozrazuje Bříza a jedním dechem dodává, že hlavní je touha po hře: "Nebudeme nikoho nutit, jen kvůli tomu, že má vhodný handicap pro para hokej, důležité je, aby byl především vidět počáteční emoční zájem."

Pochvaluje si také ochotu svých reprezentačních svěřenců: "Zejména ti nejzkušenější jako Michal Vápenka, Míra Hrbek nebo Tomáš Kvoch si uvědomují, že mají velkou odpovědnost v tom, jakým směrem se český para hokej bude ubírat a v náborech se rádi angažují".

Jednou z možných, ale zároveň překonatelných, překážek mohou být problémy s ovládáním speciálních saní určených pro bruslení. Při učení totiž podle kouče záleží na více faktorech: "Samozřejmě záleží, jaký handicap hráči mají a také na tom, jestli před úrazem nějaký sport dělali a mají díky tomu dostatečně vyvinutý stabilizační systém, proto to některým hráčům trvá déle a jiní zase bruslí už po pár hodinách trénování," vysvětluje úspěšný stratég a zároveň ujišťuje, že si může každý bruslení před nástupem do klubu nejdříve natrénovat: "Na každý kemp vozíme univerzální saně, aby lidé měli ihned možnost si je vyzkoušet a zjistit, jak se ovládají."

A co může při konečném zvažování, jestli s parahokejem začít nebo nezačít rozhodnout? "Jedním z lákadel je určitě atraktivita celkově hokeje jako sportu, dále také možnost komunikace se současnými hokejisty. Ovšem tím hlavním je obrovská změna jejich dosavadní životní filosofie, ti lidé poté na svůj handicap nahlíží z úplně jiných úhlů, v podstatě dostanou šanci žít lepší život," ujišťuje Bříza.

Těm, kteří mají zájem vyzkoušet si para hokej už teď, Jiří Bříza dodává odvahu: "Nebojte se té úrovně, kterou vidíte například v televizi. Každý, kdo hokej začne hrát, je pro nás obrovským přínosem a my uděláme vše pro to, abyste měli co nejlepší podmínky pro rozvoj a co nejrychleji mohli hrát buď na ligové, nebo mezinárodní úrovni."

Do náboru se zapojí i ti nejzkušenější, například Miroslav Hrbek.
Do náboru se zapojí i ti nejzkušenější, například Miroslav Hrbek. | Foto: Para Ostrava 2019
Jednou ze známých tváří náboru bude i gólman Michal Vápenka.
Jednou ze známých tváří náboru bude i gólman Michal Vápenka. | Foto: Para Ostrava 2019
Nábory probíhaly i v rehabilitačním centru v Klimkovicích.
Nábory probíhaly i v rehabilitačním centru v Klimkovicích. | Foto: Para Ostrava 2019
 

Právě se děje

před 38 minutami

Březina na MS v kanoistickém maratonu podlehl jen obhájci titulu

Kanoista Jakub Březina se stal vicemistrem světa v maratonu. Český reprezentant na šampionátu v Číně přidal stříbro ke čtvrtečnímu bronzu z krátké trati.

Březinu porazil o deset sekund španělský kanoista Manuel Campos, který obhájil loňské prvenství a získal čtvrtý titul. Čtyřiatřicetiletý favorit nezískal z posledních třinácti šampionátů medaili jen v roce 2008.

Jan Dlouhý závod na 26 kilometrů se šesti přeběhy nedokončil, mezi kajakáři byli Anna Kožíšková osmá a Jakub Adam jedenáctý. Tituly získali premiérově Dán Mads Pedersen a podruhé za sebou Vanda Kiszliová z Maďarska.

V neděli jsou v Číně na programu závody dvoučlenných posádek a Březina s Dlouhým budou na C2 obhajovat bronz z minulého šampionátu v Portugalsku. Už v pátek skončily v Šao-Singu na třetím místě mezi juniorkami kajakářky Adéla Házová s Kateřinou Zárubovou.

před 1 hodinou

Země G20 se shodly na regulaci kryptoměn,obávají se jejich zneužití k praní špinavých peněz

Finanční představitelé zemí ze skupiny G20 zahrnující 20 největších ekonomik světa se shodli na přísnějších regulací kryptoměn, jako je plánovaná libra firmy Facebook. Vydávání těchto tzv. stablecoin by podle nich nemělo být povoleno, dokud nebudou vyřešena různá globální rizika, která tyto měny představují. Vyplývá to z prohlášení zveřejněném po zasedání ministrů financí a šéfů centrálních bank G20.

Ministři financí a šéfové centrálních bank zemí G20 se shodli na tom, že stablecoiny by mohly teoreticky přinést výhody z finanční inovace, současně však umožňují vznik řady vážných rizik. Tato rizika, zejména ta související s praním špinavých peněz, nepovoleným financováním a ochranou spotřebitelů a investorů, je potřeba před zahájením těchto projektů vyhodnotit a vyřešit.

G20 také požádala Mezinárodní měnový fond (MMF), aby prozkoumal ekonomické důsledky vydávání těchto měn, včetně otázek měnové suverenity.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ondra ovládl na SP v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost

Adam Ondra vyhrál na Světovém poháru v Číně kvalifikaci v lezení na obtížnost, ve kterém se letos stal mistrem světa i Evropy. Český reprezentant byl jedním z osmi lezců, kteří vylezli až na vrchol obou kvalifikačních cest a může navázat na prvenství v předchozích závodech v Chamonix a Kranji.

S lídrem průběžného pořadí SP postoupil do nedělního semifinále z desátého místa také Jakub Konečný, který na takzvaný top dosáhl v prvním kole. A mezi 26 nejlepších se probojoval i Martin Stráník, který se na vrchol dostal při druhém pokusu.

V kvalifikaci lezení na rychlost se Ondrovi, české naději pro olympijský závod v kombinaci, podle očekávání tolik nedařilo a skončil padesátý. Ve své nejslabší disciplíně Ondra startuje kvůli umístění v žebříčku, na základě kterého bude moci v listopadu nastoupit do závodu v Toulouse, v němž bude ve hře účast na olympijských hrách. Na srpnovém MS v Japonsku se mu kvalifikovat do Tokia nepovedlo.

Do vyřazovacích bojů pro 16 nejlepších "sprinterů" nepostoupil ani vicemistr světa Jan Kříž, který obsadil 24. místo.

Další zprávy