Vidina účasti na šesté paralympiádě je pro mě klíčová, říká Radim Běleš

hra
27. 7. 2019 8:41
Radim Běleš skončil po nehodě na motocyklu v patnácti letech na vozíku. Na sport, kterému se věnoval i před úrazem, však nezanevřel a začal trénovat hod diskem a kuželkou. Během své kariéry se stal mistrem Evropy i světa, paralympijským šampionem v hodu diskem a držitelem dvou stříbrných paralympijských medailí v hodu kuželkou. Jeho posledním úspěchem je třetí místo v hodu kuželkou na otevřeném Grand Prix v polské Bydhošti, kde o nejvyšší příčky bojovala současná světová para atletická elita.
Radim Běleš
Radim Běleš | Foto: Archiv Radim Běleše

Jak se vám na polské Grand Prix závodilo, a jak jste spokojený s výsledkem?

Panovalo zde velmi teplé počasí, které moc nevyhledávám, navíc se soutěžilo přes poledne v tom největším horku. Ale s třetím místem jsem spokojený. Měli jsme zde sloučenou kategorii se sportovci, kteří s námi běžně nezávodí. Vítěz z Polska, světový rekordman Maciej Sochal, je úplně někde jinde. Přede mnou pak skončil ještě Marian Kureja ze Slovenska, což je dnes světová špička - medailista z poslední paralympiády v Riu.

Radim Běleš s trenérkou Anetou Inochovskou.
Radim Běleš s trenérkou Anetou Inochovskou. | Foto: Archiv Radim Běleše

Třetí až šesté místo opanovali čeští reprezentanti. Vnímáte tuto disciplínu jako silnou zbraň českého paralympijského týmu?

V současnosti není v žádné jiné skupině v České republice taková konkurence jako v té naší. Jsme čtyři sportovci na světové úrovni.  Bohužel na mistrovství světa nebo paralympiádu mohou vycestovat maximálně tři ve stejné disciplíně z jedné země. Máme mezi sebou velkou konkurenci, ale o to větší motivaci na sobě makat a zlepšovat se.

V čem vidíte největší úskalí této disciplíny?

Hod kuželkou je v naší kategorii náhrada za hod oštěpem. Kdo hází kuželkou, má z poloviny ochrnuté i horní končetiny. Klíčové je, že nesmí nebo nemůže vůbec pohnout s prsty u rukou. A tady je to úskalí - hodit něčím 30 metrů, když to nemůžete uchopit, je problém. Proto se používají různé lepivé vosky, které zvýší přilnavost mezi prsty a kuželkou. Bohužel tyto vosky jsou náchylné na změny počasí, proto člověk musí vychytat tu správnou mázu jako v lyžování.

Na co konkrétního se nyní budete zaměřovat v tréninku a co chcete zlepšit do dalších závodů?

Momentálně se nacházím v polovině sezony, za sebou mám letos už deset závodů. Do listopadu, kdy vypukne mistrovství světa v Dubaji, je dlouhá doba, a proto se musí upravit i trénink. Plně v tom, jak bude trénink vypadat, důvěřuji své trenérce Anetě Inochovské, pod kterou letos trénuji. Přestoupil jsem loni do Ostravy Vítkovic, kde mám skvělé podmínky a tréninky mi fázují právě tam. Za půl roku pod vedením Anety Inochovské jsem své výkony posunul opravdu radikálně. Překonal jsem český rekord, který již pár let držel Michal Enge, a to byl jeden z cílů mé letošní sezony.

Mistrovství Evropy Itálie 2016. Dimitrijevič - Kureja - Běleš.
Mistrovství Evropy Itálie 2016. Dimitrijevič - Kureja - Běleš. | Foto: Archiv Radim Běleše

Jaké další závody vás letos čekají a jaké jsou cíle?

Nejbližším závodem, který pojedu, je mistrovství České republiky v Olomouci. Po šesti zahraničních mítincích chci nyní objíždět závody po Česku. Podle aktuální situace a možností možná zařadíme ještě jiné. Cíl je ale jasný, a sice listopadové mistrovství světa v Dubaji.

Paralympiáda v Tokiu se blíží. Jak to vypadá s plněním limitů?

Limity vypisuje Mezinárodní paralympijský výbor a ve vší skromnosti je splníme všichni čtyři. Potom už bude na nás, jak se o ty tři nebo dvě místa popereme. Rozhodovat se bude až na jaře 2020.

Jaká je v současnosti ve vaší disciplíně konkurence a koho vnímáte jako největšího soupeře? 

Svět se hodně posunul dopředu. Je zbytečné povídat o podmínkách v různých zemích, nechci tu brečet a naříkat, to mi není vlastní. Nyní má neohroženou pozici světový rekordman Želko Dimitrijevič ze Srbska a po něm Marian Kureja za Slovenska, oba jsou dnes o třídu výše. Ovšem potom je tady deset závodníků, kteří mají podobnou výkonnost - další borci ze Srbska, Mexika, Indie, Britové a samozřejmě z Česka, kteří můžou mít na světovém šampionátu medaili, ale zároveň se může stát, že nepostoupí ani do finálové osmičky.

Cítíte, že se úroveň neustále zvyšuje a disciplíně se věnuje i více lidí?

Úroveň se zvyšuje raketově. Na každých závodech se objeví někdo nový. Jako příklad uvedu letošní Grand Prix v Itálii, kde se představil úplně nový kluk z Británie, který je už nyní na téměř 26 metrech.

Jste paralympijský šampion, mistr světa i trojnásobný mistr Evropy. Jaká je vaše motivace do dalších závodů?

Motivace je obrovská. Už nejsem nejmladší, ale stále se chci zlepšovat. Vidina účasti na šesté paralympiádě je klíčová. Sport mě velice baví, naplňuje, a pokud zdraví bude sloužit, bude mi ctí prohánět mladší kluky. Mohu upřímně říci, že letos mě hodně posunul přestup do Vítkovic. Pan Urbanec zde vytvořil skvělý oddíl handicapovaných a s trenérkou dělají maximum pro všechny místní sportovce. Je škoda, že nikdo pořádně neocení tuto práci. Vždy jsou vidět pouze medailisté. Proto si vážím práce lidí, kteří jsou tak trochu v pozadí. Tím, že mi dali šanci v tomto klubu a výborném atletickém oddíle působit, je pro mě výhra. A nyní je mou motivací jim toto svými výsledky splácet. 

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Zemřel autor dobrodružných bestsellerů Clive Cussler

Ve věku 88 let zemřel americký autor dobrodružných knih Clive Cussler, který po celém světě prodal desítky milionů výtisků svých knih spojených s postavou hlavního hrdiny, oceánografa Dirka Pitta. O jeho pondělním úmrtí ve středu informovala agentura AP. Cusslerovy bestsellery vyšly ve více než 40 jazycích, včetně češtiny.

Cussler je autorem více než 80 dobrodružných románů, největšího ohlasu však dosáhla série inspirovaná jeho vlastním vášnivým zájmem o hledání lodních vraků. Hlavním hrdinou více než dvacítky knih učinil autor své alter ego Dirka Pitta, který řeší detektivní případy, pátrá po ztracených pokladech na dně oceánů a snaží se rozplést záhadné mocenské konspirace.

"Předlohou pro Dirka jsem byl já sám. Oba jsme stejně vysocí a máme zelené oči… Jediný rozdíl je, že on to umí lépe se ženami a že zestárl jen o deset let, zatímco já o 50," řekl Cussler v jednom z rozhovorů, z nějž citoval server BBC.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Basketbalistky USK na závěr Euroligy vyhrály v Braine

Basketbalistky USK zakončily základní část Evropské ligy bezbroblémovým vítězstvím 89:65 na palubovce belgického Braine. Pražanky měly postup do čtvrtfinále jistý už před zápasem, ale jméno soupeře pro play off se dozví až po administrativní dohře skupiny B, jejíž závěr zkomplikovalo šíření koronaviru na severu Itálie.

Pražanky, které v Eurolize obhajují bronzové medaile, na úvod play off čeká třetí tým skupiny B, ale jeho jméno zatím neznají. Šoproň totiž kvůli obavám ze situace na severu Itálie odmítla nastoupit k utkání posledního kola na palubovce Schia.

Zápas byl stejně jako utkání skupiny A mezi Benátkami a Rigou nejprve přeložen na čtvrtek a přesunut do Lublaně. Dnes však evropská sekce FIBA informovala o tom, že oba duely byly zrušeny a o případné kontumaci bude vedení soutěže teprve rozodovat.

Na dnešní výhře USK, který měl už před zápasem jisté druhé místo v tabulce, se 21 body podílela pivotka Brionna Jonesová, dalších 17 bodů přidala Kateřina Elhotová. Pražanky zakončily skupinu s bilancí 12 výher a dvou porážek, které jim obě nachystal obhájce titulu a vítěz skupiny Jekatěrinburg.

První utkání čtvrtfinále hraného na dvě vítězství jsou na programu 11. března, odvety pak 18. března a případné třetí zápasy 25. března. Závěrerčný turnaj Final Four, o jehož pořadateli se bude teprve rozhodovat, by se pak měl uskutečnit od 17. dubna do 19. dubna.

Evropská liga basketbalistek - 14. kolo:

Skupina A:

Castors Braine - USK Praha 65:89 (16:26, 33:51, 45:75)

Nejvíce bodů: Siksnuiteová 13, Trahanová-Davisová 12, Wallaceová 8 - Jonesová 21, Elhotová 17, Oblaková 15. Fauly: 17:11. Trestné hody: 12/10 - 10/7. Trojky: 5:6. Doskoky: 31:49.

Jekatěrinburg - Cukurova 112:37, Orenburg - Bourges 74:65.

1. Jekatěrinburg 14 13 1 1258:851 27
2. USK Praha 14 12 2 1199:846 26
3. Orenburg 14 9 5 938:911 23
4. Bourges 14 8 6 969:961 22
5. Castors Braine 14 3 11 922:1073 17
6. Benátky 13 4 9 780:961 17
7. Cukurova 14 3 11 787:1177 17
8. Riga 13 3 10 866:939 16

Skupina B:

Dynamo Kursk - Gdyně 64:58, Lyon - Fenerbahce Istanbul 78:65, Montpellier - Girona 45:57.

1. Fenerbahce Istanbul 14 11 3 1003:838 25
2. Lyon 14 8 6 1020:984 22
3. Montpellier 14 7 7 969:980 21
4. Dynamo Kursk 14 7 7 957:993 21
5. Girona 14 6 8 904:913 20
6. Schio 13 7 6 774:793 20
7. Šoproň 13 6 7 803:826 19
8. Gdyně 14 3 11 926:1029 17
Další zprávy