Pomůže kočičí knír? Samková plánuje první medaili z mistrovství světa

ČTK ČTK
9. 1. 2019 18:10
Snowboardcrossařce Evě Samkové chybí k dokonalosti jediná věc - medaile z mistrovství světa. Olympijská vítězka a královna Světového poháru se pokusí vystoupat na vytoužené stupně vítězů na světovém šampionátu na přelomu ledna a února na americké půdě v Solitude.
Eva Samková.
Eva Samková. | Foto: Jakub Plíhal

"Plánujeme, že budu mít medaili," řekla pětadvacetiletá olympijská vítězka ze Soči 2014 a bronzová z loňských her v jihokorejském Pchjongčchangu na dnešním představení partnerství Českého olympijského výboru s automobilkou Toyota.

Na mistrovství světa Samková startovala čtyřikrát a nejlépe zajela při premiéře v roce 2011, kdy byla v La Molině pátá. O dva roky později skončila sedmá, posléze šestá a předloni v Sierra Nevadě až dvanáctá. "Mistrovství není zakleté. Když jsem začínala jezdit svěťáky, tak jsem se nedostávala do finále a měla jsem pocit, že jsem královna malých finále, a už nejsem. Věci se mění," řekla Samková.

Od bronzu v Koreji jela ve Světovém poháru čtyři závody a třikrát vyhrála. I to jí dodává sebevědomí. Před vánočními svátky dojela druhá a vyhrála v italské Cervinii. "To je fajn. Nebráním se tomu, když to takhle jde."

Světový pohár ve snowboardcrossu pokračuje až po mistrovství světa. Samkové nevadí, že se do té doby už další závod nejede. "Jsme na to poměrně zvyklí. Mám v paměti přípravu a stačí jeden dva dny, abych si zvykla na sníh," podotkla.

Zajezdí si ještě na čerstvém sněhu v Krkonoších, na tři dny plánuje vyrazit do Rakouska a 18. ledna odletí do Colorada na závěrečný kemp. "Odtud se přesuneme přes kopec do Solitude, kde to mám ráda," připomněla tamní vítězství v závodu Světového poháru z ledna 2017. "Málem jsem se tehdy kvůli sněžení nedostala na kopec, ale po čtyřech hodinách se závod odjel," vzpomínala.

Na závodech v Cervinii měla znovu problémy s rameny, které jí přes bandáže vypadávají. S něčím podobným proto musí počítat i na mistrovství světa. "Kdyžtak pojedu zezadu. Ramena budou dobrá, až přestanu závodit," smála se.

Na startu Samkovou každý z fanoušků pozná podle tradičního knírku, namalovaného fixou pod nosem. Ještě nemá daný jeho styl. "Teď jsem měla myší. Konečně jsem byla roztomilá. Povedlo se to, tak možná bude nějaký kočičí," uvažovala.

Radost před dalšími závody měla i z uvedení osmidílné cestovatelské show Alpami nejen za sněhem na ČT2. Se svým manažerem a dvojnásobným mistrem světa ve skikrosu Tomášem Krausem je průvodkyní po Alpách. "Lidem ukazujeme poměrně krásné destinace a že tam je co dělat," konstatovala Samková.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Zdražení energií dopadlo na lidi na přístrojích, rada pro ně žádá příspěvek

Prudký růst cen energií výrazně dopadl na lidi se zdravotními obtížemi a handicapem, kteří se neobejdou bez podpory přístrojů s vyšší spotřebou elektřiny. Výdaje se jim tak zvedly víc než ostatním. Týká se to více než 10 tisíc lidí. Řekl to předseda Národní rady osob se zdravotním postižením (NRZP) Václav Krása. Například dýchací přístroj podle údajů rady denně používá na 6000 osob. Další handicapovaní používají různé ventilátory či jiné aparáty s vyšší spotřebou.

"Dýchací přístroje mají příkon kolem 300 wattů. Člověk je používá denně třeba deset hodin. Za den jsou to tři kilowatty. To lidé platí navíc, bez toho ale nemohou být. Domníváme se, že mají tak enormní náklady na energie, že je potřeba jejich problém řešit," uvedl Krása. Podotkl, že řada handicapovaných žije z invalidního důchodu. "Jsou to většinou lidé, kteří mohou pracovat jen minimálně. Situace je pro ně tak velmi složitá," dodal šéf rady. O problému a jeho možném řešení chce jednat s ministrem práce Marianem Jurečkou (KDU-ČSL).

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Soudcovská unie nesouhlasí se zmrazením platů, podpoří ty, kteří se budou bránit

Soudcovská unie ČR (SU) zásadně nesouhlasí s vládním návrhem na letošní zmrazení platů všech ústavních činitelů včetně soudců na loňské úrovni. Na čtvrtečním zasedání v Kroměříži se republiková rada unie shodla na tom, že podpoří soudce, kteří se budou za využití všech právních prostředků domáhat "oprávněných platových nároků" za tento rok. Unie státních zástupců (USZ) rovněž vzkázala, že civilní žaloby státních zástupců jsou reálnou variantou.

Novelu schválila sněmovna a ve čtvrtek umožnil její přijetí Senát, který využil ústavní možnosti nezabývat se návrhem. Norma míří k prezidentu Miloši Zemanovi, který avizoval, že ji podepíše.

"Soudcovská unie České republiky vyjadřuje hluboké zklamání nad přístupem vlády ČR, která na jedné straně deklaruje posilování demokratického právního státu a vlády práva, a v rozporu s tím ve vztahu k nezávislé soudní moci, navíc bez potřebného předchozího dialogu s ní, pokračuje v dlouholeté erozi materiálního zabezpečení soudců," uvedla Soudcovská unie v prohlášení.

Zmrazení platů se týká rovněž státních zástupců. "Unie státních zástupců lituje, že Senát Parlamentu ČR dnes nevyhověl návrhům dvou vlastních výborů - ústavně-právního a hospodářského - na zamítnutí zákona snižujícího platy státních zástupců a soudců," sdělil viceprezident USZ Ondřej Šťastný.

Výše platů politiků, soudců a státních zástupců se stanovuje z platové základny, která vychází z předloňské průměrné mzdy. Od ledna se platové základny politiků, soudců a žalobců zvedly o šest procent. Novela je má opět snížit. V případě politiků to bude z částky 89 155 korun na 84 060 korun. U soudců má klesnout ze 106 986 korun na 100 872 korun a u žalobců z 96 287,40 korun na 90 748,80 korun.

Vláda chce novelou ušetřit státu zhruba 600 milionů korun. Právě touto úsporou zdůvodnila potřebu zrychleného schvalování novely. Podle kritiků ani to není v souladu s ústavním pořádkem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy