Těsný souboj Shiffrinové s Vlhovou. Večerní slalom ve Flachau vyhrála Američanka

16. 1. 2024 21:59
Americká lyžařka Mikaela Shiffrinová dnes vylepšila svůj rekord ve Světovém poháru na 94 vítězství. Ve Flachau zvládla další strhující slalomářský souboj se Slovenkou Petrou Vlhovou a uhájila červený dres v hodnocení disciplíny. Pořadí seriálu nadále vede s velkým náskokem.
Stupně vítězek ve Flachau: Petra Vlhová, Mikaela Shiffrinová a Sara Hectorová.
Stupně vítězek ve Flachau: Petra Vlhová, Mikaela Shiffrinová a Sara Hectorová. | Foto: Reuters

Martina Dubovská z nadějně rozjetého závodu body nezískala, v prvním kole skončila na nepostupovém 33. místě.

Vlhová se Shiffrinovou měly do dnešního večerního závodu v této zimě každá po třech pohárových výhrách ve slalomech. Američanka se přitom před závodem musela zkoncentrovat po zranění svého přítele Aleksandra Aamodta Kildeho, který skončil v nemocnici po těžkém pádu v sobotním sjezdu ve Wengenu. Hvězdný Nor vyvázl "jen" s pořezanou nohou a vykloubeným ramenem.

Do rakouského střediska ze švýcarské nemocnice i tak přijela s tradičně výbornou formou. Po prvním kole ztrácela na Vlhovou pouhých sedm setin sekundy, druhé však zvládla lépe. Slovenka po chybce ve spodní pasáži měla v cíli ztrátu 27 setin.

"Je to pro mě strašně emotivní. Byly to hodně náročné dny, plné obav. Hlavně teď musím hned zavolat Alexovi," řekla Shiffrinová televizi ORF po pátém triumfu ve Flachau, kde dominovala i v letech 2013, 2014, 2018 a 2021. Z 94 pohárových výher má jen ze slalomů 57, je v něm také olympijskou vítězkou ze Soči a čtyřnásobnou mistryní světa.

Šanci na odvetu bude mít Vlhová o víkendu na domácím svahu v Jasné. V celkovém hodnocení SP se prosadila na druhé místo, v pořadí slalomu ztrácí 25 bodů. "Byl to boj od startu až do cíle. Kdo udělá míň chyb, ten vyhrává. Já jich udělala ve druhém kole příliš," řekla. Třetí dnes skončila Švédka Sara Hectorová.

Dubovská startovala s číslem 22. Po druhém mezičase byla devátá, ale pak chybovala, ztratila rychlost i naději na solidní výsledek. Česká lyžařka nepostoupila v sedmém slalomu sezony podruhé. Jejím maximem sezony zůstalo 14. místo z Levi z listopadu.

SP ve sjezdovém lyžování ve Flachau (Rakousko):

Ženy - slalom: 1. Shiffrinová (USA) 1:49,35 (53,08+56,27), 2. Vlhová (SR) -0,27 (53,01+56,61), 3. Hectorová (Švéd.) -1,11 (53,93+56,53), 4. Gisinová (Švýc.) -1,38 (54,16+56,57), 5. Swennová-Larssonová (Švéd.) -1,45 (53,53+57,27), 6. Rastová (Švýc.) -1,83 (54,77+56,41), …33. Dubovská (ČR) 56,12.

Průběžné pořadí slalomu (po 7 z 11 závodů): 1. Shiffrinová 530, 2. Vlhová 505, 3. Dürrová (Něm.) 366, 4. Hectorová 246, 5. Gisinová 242, 6. Liensbergerová (Rak.) 209, …28. Dubovská 55.

Průběžné pořadí SP (po 20 z 43 závodů): 1. Shiffrinová 1029, 2. Vlhová 802, 3. Brignoneová (It.) 787, 4. Gutová-Behramiová (Švýc.) 749, 5. Goggiaová (It.) 582, 6. Hectorová 518, …52. Ledecká 76, 60. Dubovská 55, 105. Jelínková (ČR) 6.